Cruelty Free Temizlik Ürünleri

Cruelty Free Ne Demek?

Türkçede zulüm ya da işkencesiz gibi bir anlama gelen bu kavram hayranların üzerinde test yapılmadan üretilen ürünleri ifade etmektedir. Alacağınız ürünlerin üzerinde böyle bir ibareye rastladığınızda ürünün üretim aşamasında hayvanların teste tabi tutulmadığını anlayabilirsiniz.

Bu etiketi gördüğünüzde her ne kadar markanın hayvanlar üzerinde test yapmadığını anlasanız da ürünün içeriğinde hayvansal madde olmadığını düşünemezsiniz. Yani kısacası cruelty free demek vegan demek değildir. Kafa karışıklığı yaratan bu konuda dikkatli olmanızda yarar var.

Cruelty free temizlik ürünlerini tercih edebilirsiniz
Hayvanlar Zarar Görmesin

Neden Cruelty Free Ürünleri Tercih Etmeliyiz?

Tüketim çılgınlığının ortaya çıkması ile birlikte artan kozmetik ve temizlik ürünleri test edilirken genelde bunların insan sağlığına zararlı olup olmadığını anlamak için hayvanlar üzerinde testler yapılıyor. Kısacası insanların lüks tüketim malzemelerinden zarar görmemesi için hayvanlara işkence ediliyor da diyebiliriz.

Küresel ısınmanın arttığı ve iklim krizinin ortaya çıktığı bu dönemde hayvanların, doğanın zarar göreceği şekilde üretim yapmak oldukça sakıncalı. Her ne kadar bu anlamda sorunlara çözüm bulma konusunda bütün dünyada adımlar oldukça yavaş atılsa da en azından bizim bireysel olarak yapacağımız seçimler büyük resmi etkileyebilir.

Bu nedenle satın alacağımız temizlik malzemeleri konusunda biraz daha farklı seçimler yaparak bile dünyaya bir katkımız olabileceğini unutmamalıyız. Hayvanlar üzerinde test yapılmamış, onlara işkence etmeden üretilmiş alternatifler varken tam tersi onların acı çekmesine neden olmuş ürünleri kullanmak bizi çok kötü hissettirir.

Hayvan Testleri Nasıl Yapılıyor?

Save Ralph adıyla bilinen videonun hem ülkemizde hem de dünyada milyonlarca kez izlenmesiyle birlikte hayvan testleri ile ilgili farkındalık da arttı. Ancak bu video çekilmeden önce de tavşan, kedi, köpek, fare gibi pek çok hayvan doğal ortamlarından alınıp laboratuvarlara hapsediliyordu.

Bu şekilde köleleştirilen hayvanlar hayatlarını korku ve acı içinde geçirmeye mahkum bırakılıyor. Bazı durumlarda ise firmalar hayvanları doğal ortamlarından almak yerine sadece deney için üretilen hayvanları kullanmayı tercih ediyor. Bizim konforumuz için bu şekilde zarar gören hayvanları düşündükçe neden cruelty free temizlik ürünlerini tercih etmemiz gerektiğini de daha iyi anlıyoruz.

Bu hayvan testleri yerine herhangi bir canlı kullanılmadan yapay dokular üzerinde yapılan testler ise çok daha etik diyebiliriz. Bilgisayar simülasyonları yardımıyla da gerçekleştirilebilen bu testleri kullanan firmalar hayvanlara zarar vermeden üretim yapıyor ve doğaya katkı sağlıyor. Siz de bireysel olarak sürdürülebilir yaşam hareketine katılarak içinde bulunduğumuz gezegenin doğal hayatının yok olmaması için bir adım atabilirsiniz.

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak ve alternatif temizlik ürünlerini kullanmak isteyenler için bugünkü yazımda cruelty free temizlik malzemesi üreten markalarla ilgili bir derleme hazırlamak istedim.

cruelty free badges illustrated set 23 2148805815 cruelty free 2 | Shuayip.com
Alternatif Markaları Seçin

Markalar

Marketlerde gördüğümüz çoğu marka hayvanlar üzerinde test yaptığı için ne yazık ki alternatif temizlik ürünleri bulmak sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor.

Sertifikalı yabancı markalara baktığımızda ise bunların çok daha pahalı olduğunu ve bu nedenle alım imkanımızın da düştüğünü görüyoruz. Bu alanda araştırmalar yapan ve markalarla da konuşarak üretim süreçleri hakkında bilgi alan kişiler zaman zaman hayvan deneyi yapmayan firmaları yayınlıyorlar. Sizin için önereceğim alternatifler dışında ara sıra bu yayınları da takip edebilirsiniz.

Sertifikalar

Bu noktada size ilgili markaları anlatmadan önce bu sertifikaların nasıl alındığından da kısaca bahsetmek istiyorum. Mesela PETA sertifikası markanın ürünlerin ve ürün içeriklerinin hayvanlar üzerinde denenmediğini ifade eden bir sertifika türü. Bu sertifikayı alan markalar tedarikçilerinden de bu talepte bulunmayacaklarına dair bir sözleşme imzalıyorlar.

Leaping Bunny sertifikası hayvan testlerine karşı en güvenilir programlardan biri diyebiliriz. Bu sertifikayı gördüğünüzde ürünlerin üretim aşamasının hiç bir yerinde hayvanlar üzerinde deney yapılmadığını anlayabilirsiniz. Bu markaların çalıştığı tedarikçiler ve laboratuvarlar da aynı şekilde test yapmazlar.

Son olarak da vegan sertifikalı ürünlere kısaca değinecek olursak bu sertifikayı alan markaların ürünlerin içeriğinde hayvansal madde olmadığını ve hayvanların zarar görmediğini garanti ettiğini söyleyebiliriz. Ama bu sertifikalar daha çok hayvansal içerik konusunda etkindir ve deney konusunda ise standartları daha gevşektir.

GettyImages 868481314 cruelty free 3 | Shuayip.com
Doğaya Zarar Vermeyelim

Tercih Edebileceğiniz Alternatifler

 • Astonish
 • Benim Baby
 • Friendly Organic
 • Just Green Organic
 • Nazar
 • Seventh Generation
 • Siveno
 • Soa / Aspireine / Louwa
 • Sodasan
 • Sonett
 • Turmepa
 • U Green Clean
 • Uzay

Not

Türkiye’de bulabileceğiniz bu markalar farklı sertifikalarla onaylanmış da olabilir. Bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır