Best Food for Age 6 – Suggestions for Cat Owners

Kedilerimizin dengeli bir şekilde beslenmesi oldukça önemlidir. Hem tüy, deri sağlıkları hem de genel olarak hastalıklara yakalanmamaları için dengeli içeriğe sahip kuru ve yaş mamalar yemeleri gerekir. Daha önceki yazımda kedilerin protein oranı yüksek iyi mamalarla beslenmeleri gerektiğini ve bu sayede tüy dökülmelerinin de azalacağından bahsetmiştim.

Bugün de Proplan, N&D ve Royal Canin gibi önde gelen markaların ürettiği yaş mamaların içeriklerini incelemek istedim. Böylece kedinize en uygun mamayı seçebilir ve bu ürünlerin içerisinde ne olduğunu bildiğiniz için bu mamaları gönül rahatlığıyla evcil dostlarınıza yedirebilirsiniz.

Yaş Mama Nasıl Seçilir?

Kediniz için uygun bir kuru mama seçtikten sonra işe yaş mama seçimine geliyor. Bu tip mamalar evcil dostlarımıza ödül olarak verilebileceği gibi özellikle de vücutları susuz kaldığında onlar için oldukça sağlıklı alternatifler arasında sayılmaktadır. Peki nasıl bir yaş mama almam gerekiyor diye düşünüyorsanız öncelikle mamaların içinde yeterince taurin olduğundan emin olmalısınız.

Taurin bir tür amino asittir ve hayvanların sindirim sistemleri, iskelet ve kas gelişimleri için oldukça önemlidir. Mamaların içeriğindeki taurin miktarı arttıkça mamanın kalitesi de yükselir. Ayrıca mama seçimi sırasında kedinizin karakteristik özelliklerini de dikkate almalısınız. Mamaların özelliklerinin kedilerin yaşına, cinsine ve kısır olup olmamasına göre değiştiğini aklınızda bulundurmanızda yarar var.

Yaş mama seçiminde dikkat edilecekler
Suggestions

En İyi Markalar

Purina Gourmet Gold

Türkiye’de en çok satılan mamalardan biri olan bu ürünü neredeyse bütün marketlerde bulabiliyorsunuz. Kedilerin damak tadına uygun çeşitli aromaları mevcut. Bu ürün Proplan ile aynı çatı altındaki bir marka tarafından üretiliyor.

Besin değerlerine baktığımızda bu mamanın protein bakımından zengin olmadığını görüyoruz. Fiyat olarak düşük bütçeli ürünler arasında yer aldığı için içerisindeki katkı madde oranı da ortalamnın üzerinde seyrediyor. İçinde tahıl ve şeker olması da olumsuz bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Ne yazık ki içerisinde taurin ilavesi olmadığı için kedilere sadece ödül niteliğinde azar azar verilmesi uygun olacaktır. Aşırıya kaçarsanız kediniz kilo alabilir ya da sağlık sorunları yaşayabilir.

Schesir

Ülkemizde yaygın bir şekilde satılmayan ama içeriği oldukça temiz ürünlerden biri olan bu yaş mama yüzde elli bir oranında protein içeriyor. Yüksek protein içeriği sayesinde hayvan sağlığı açısından yararlı olduğunu söylemek mümkün.

Yağ oranı minimum değerin altında kaldığı için hayvanlara kilo aldırması çok da mümkün görünmüyor. Taurin ilavesi ise yüz altmış miligram olduğu için diğer ürünlerin önüne geçiyor diyebiliriz. Biraz pahalı olsa da kedinizin sağlığını düşünüyorsanız tercih edebilirsiniz.

schesir ton balikli sigir etli pirincli e619 yaş mama 1 | Shuayip.com
Protein Oranı Yüksek

Brit Care

Bu ürünün içeriği de bir önceki yaş mama ile neredeyse aynı. Schesir markanın ürünleri ile benzer şekilde üretilmiş bu mamada ekstra olarak pirinç bulunuyor. Ancak yüzde kırk beş oranında protein içerdiğinden pirinç bulundurması bir sorun teşkil etmiyor.

Mamanın yağ oranı biraz daha yüksek, bu nedenle kilo sorunu olan hayvanlar için zararlı olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca taurin ilavesi de olmadığı için yine kedilere ödül olarak verilebilir ya da nadiren kullanılabilir. Fiyatı benzer mamalara göre ortalamanın üzerinde kalıyor.

Naturea

Çok bilindik bir marka olmayan Naturea genellikle belli internet sitelerinden temin edilebiliyor. Protein oranı çok yüksek. İçinde karbonhidrat, şeker gibi zararlı maddeler olmaması onu diğer mamaların önüne geçiriyor.

Taurin ilavesi oldukça yüksek oranda. İçinde farklı vitamin ve mineraller de olduğundan kedinizin sağlığı açısından olumlu görünüyor. Kediniz farklı bir sağlık sorunu yaşamıyorsa, fazla kilolu değilse haftada bir iki kere bu mamadan yedirebilirsiniz.

N&D

Kuru mamaları oldukça sevilen ve tercih edilen bu markanın yaş mamaları da bir hayli popüler. Yüksek oranda et içeriği ile diğer ürünleri geride bırakıyor. Protein ve yağ oranları tam olması gerektiği gibi.

İçindeki vitamin ve mineraller kedilerin sağlığı açısından oldukça yararlı. Taurin ilavesi de piyasadaki ürünlerin arasında en iyi olanlardan biri diyebiliriz. Fiyatı ortalama seviyenin üstünde olsa da güvenle tercih edilebilecek bir mama.

nd balkabakli bildircinli konserve kedi 9908 yaş mama 2 | Shuayip.com
Kedinizin Damak Tadına Uygun

Mırmır

Migros gibi zincir marketlerde sıkça rastladığımız bu mama iyi bir fiyat performans ürünü diyebiliriz. İçerisinde yüksek oranda protein olması market mamaları arasında listenin ilk sıralarını yükselmesini sağlıyor. Yağ oranı yüksek değil.

Vitamin ve mineral bakımından zengin. Bu mamanın fiyatı da ortalamanın altında. Ancak ne yazık ki içinde taurin ilavesi olmadığı için sağlık açısından çok da tercih edilebilir değil. Ödül olarak verebilir, sokak hayvanlarını beslemek için güvenle kullanabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top