Yapılışına Göre Kahve Çeşitleri: Birbirinden Farklı 10 Tat!

Yapılışına Göre Kahve Çeşitleri: Kahve çoğumuz için vazgeçilmez bir içecektir. Kimimiz sabah uyanır uyanmaz, kimimiz yemekten sonra keyif yapmak, kimimiz ise günün yorgunluğunu üzerimizden atıp, daha uyanık kalmak için kahve içip duruyoruz. Kahve çekirdekleri gibi kahvenin de yapılışına göre pek çok çeşidi bulunuyor.

Yumuşak içimli kahvelerden acı ve keskin kahvelere, sütlü kahvelerden, telveli bol köpüklü kahvelere kadar pek çok seçenek önümüze seriliyor. Gelin kahve çeşitleri nelerdir, hep birlikte öğrenelim ve bize en uygun olanı seçelim!

Kahve çeşitleri nelerdir? Yapılışına göre kahve çeşitleri

1. Espresso

Espresso - Shuayip.com
Yapılışına Göre Kahve Çeşitleri: Birbirinden Farklı 10 Tat! – Shuayip.com

Espresso, 20. yüzyılın başlarında İtalya’da ortaya çıkan oldukça konsantre ve acı bir kahve çeşididir. Espresso’nun tadı kahveye (kavurma dahil), öğütme kalitesine ve demleme için kullanılan tekniğe bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Tek bir shot espresso genellikle yedi ila sekiz gram öğütülmüş kahve ile yapılır. Dolayısıyla neden bu denli konsantre bir tada sahip olduğunu açıklar.

Espresso, damlatılarak demlenmiş kahveden daha güçlü ve keskin bir tada sahiptir. Sabahları ayılmak için harika bir seçenektir. Genellikle 30 ml’lik shot bardaklarında servis edilen Espresso, 90 derecelik suyun 30 saniye boyunca, 9 bar basınçla demlenmesiyle hazır hale gelir.

2. Americano

Americano - Shuayip.com
Yapılışına Göre Kahve Çeşitleri: Birbirinden Farklı 10 Tat! – Shuayip.com

Americano, Espresso ile benzerlik gösterse de aslında tam anlamıyla Espresso’nun sulandırılıp, seyreltilmiş halidir. Dolayısıyla Espresso’ya göre çok daha yumuşak bir tada sahiptir. Fakat bununla birlikte tat olarak filtre kahveden daha sert ve keskindir. Americano’nun sertlik derecesi, Espresso miktarı, Espresso içerisinde bulunan kahve miktarı ve eklenen su oranına bağlı olarak değişir. Adından da anlaşılacağı üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde içilmeye başlanan ve çok popüler olan bu kahve II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerleri tarafından keşfedilmiştir, desek yanlış olmaz.

Çünkü Amerikan askerleri o zamanlar Espresso ile tanışıp içmeye başlarlar; fakat tadını çok acı ve sert buldukları için kendilerince Espresso’ya sıcak su eklemeye başlarlar. Bu şekilde tadını yumuşatır ve damak tatlarına uygun içilebilir bir kahve hale getirirler. Bu sayede Americano’nun temellerini atarlar. Her ne kadar farkında olmasalarda!

3. Cappuccino

Capuccino - Shuayip.com
Yapılışına Göre Kahve Çeşitleri: Birbirinden Farklı 10 Tat! – Shuayip.com

Adını, Capuchin rahiplerinden alan Cappuccino, Espresso ve sütten yapılan kahve bazlı bir içecektir. Üçte bir espresso, üçte bir ısıtılmış süt ve üçte bir süt köpüğünden oluşur ve genellikle orta boy bir fincanla servis edilir. Cappuccino, İtalyan espresso mutfağının ve nihayetinde İtalyan-Amerikan Espresso mutfağının temsilcisi olarak kabul edilir. Avrupalıların damak tadına göre çok sert olan kahvenin, krema ve bal ile seyreltmiş hali olarak ortaya çıkan Cappuccino, Espresso’dan daha hafif, Latte’den daha serttir.

4. Frappe

Kahve Çeşitleri
Yapılışına Göre Kahve Çeşitleri: Birbirinden Farklı 10 Tat! – Shuayip.com

1957 senesinde Nestle’nin çocuklara yönelik hazırladığı çikolatalı içecek sayesinde meydana çıkan Frappe, ilk olarak Yunanistan’da üretilmiştir. Frappe için hazır kahveye sıcak değil, soğuk su eklenir.

5. Frappuccino

Frappucino - Shuayip.com
Yapılışına Göre Kahve Çeşitleri: Birbirinden Farklı 10 Tat! – Shuayip.com

Orijinal Frappuccino içeceği, George Howell‘in Eastern Massachusetts kahve dükkanı zinciri The Coffee Connection tarafından geliştirilmiştir. Ardından adlandırılıp, ticari marka haline getirilmiş ve satılmıştır. Starbucks, 1994 yılında The Coffee Connection’ı satın aldığında, Frappuccino’yu kullanma, yapma, pazarlama ve satma hakkı da kazanmış ve kısa süre sonra içecek zincirini geniş çapta büyütmeyi başarmıştır.

6. Latte

Latte - Shuayip.com
Yapılışına Göre Kahve Çeşitleri: Birbirinden Farklı 10 Tat! – Shuayip.com

Esas olarak Espresso ve buğulanmış sütten yapılan kahve bazlı bir içecek olan Caffè latte, üçte bir espresso, üçte iki ısıtılmış süt ve yaklaşık 1 cm köpükten oluşur. Barista’nın becerisine bağlı olarak köpük, farklı konseptlerde oluşturacak şekilde dökülebilir. Lattelerde görülen yaygın şekiller kalp, çiçek ve yıldız gibi şeylerdir. Latte sanatı başlı başına ilginç bir konu! İçimi oldukça hafif olan Latte, en sevilen kahve çeşitlerinden biridir.

7. Macchiato

Macchiato - Shuayip.com
Yapılışına Göre Kahve Çeşitleri: Birbirinden Farklı 10 Tat! – Shuayip.com

Macchiato, çoğunlukla kahve ve az miktarda sütten oluşan espresso bazlı bir kahve çeşididir. Tat olarak Cappuccino’ya oranla, düz bir Espresso’ya daha yakındır. Macchiato, Long Macchiato ve Latte Macchiato olarak ikiye ayrılır.

8. Mocha

Mocha - Shuayip.com
Yapılışına Göre Kahve Çeşitleri: Birbirinden Farklı 10 Tat! – Shuayip.com

Mocha, esasen bir Latte çeşididir. Hatta İtalya’da “Mocha Latte” olarak anılır. Latte gibi, tipik olarak üçte biri espresso ve üçte ikisi buğulanmış sütten oluşur. Genellikle içine, kakao tozu şeklinde bir parça çikolata eklenir. Mochalar bitter veya sütlü çikolata içerebilir. Café Mocha, adını, on beşinci yüzyıla kadar özellikle Arap Yarımadası çevresindeki bölgelere baskın bir kahve ihracatçısı olan Yemen’in Kızıldeniz sahil kasabası Mocha’dan alır. Kayda değer bir çikolata tadına sahip olan kahve, çikolata ve kahvenin birleşimidir.

9. Filtre Kahve

Filtre kahve- Shuayip.com
Yapılışına Göre Kahve Çeşitleri: Birbirinden Farklı 10 Tat! – Shuayip.com

Filtre kahve, günümüzde oldukça popülerdir. Öyle ki piyasada pek çok filtre kahve makinesi bulunur. Filtre kahve, öğütülmüş kahvenin, metal veya kağıt filtre yardımıyla sıcak sudan geçirilmesi ve demlenmesiyle yapılır. İsteyenler filtre kahveye süt, krema ve şeker gibi tatlandırıcılar ekleyebilir. Dünyada en çok tüketilen kahvelerden biridir.

10. Marocchino

Marocchino - Shuayip.com
Yapılışına Göre Kahve Çeşitleri: Birbirinden Farklı 10 Tat! – Shuayip.com

Marocchino, İtalya’da oldukça fazla tüketilen bir kahve çeşididir. 1 shot Espresso, süt köpüğü ve Hindistan cevizi tozuyla hazır hale getirilir. Hindistan cevizi tozu yerine kakao tozu da ilave edilebilir.

Conclusion

Birbirinden leziz kahve çeşitlerini tüm ayrıntısıyla görmüş olduk. Şimdi sıra damak tadınıza en uygun kahve çeşidini bulmakta! Dolayısıyla yukarıdaki kahve çeşitleri denemekten çekinmeyin. Tabii ki deneyimlerinizi bizlerle paylaşmayı da unutmayın.

You may be interested in:

Kahve Çekirdeği Türleri, İsimleri ve Özellikleri: 7 Enfes Çekirdek!

Best Coffee Bean Grinders

3 Steps to Enter the Magical World of Coffee

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top