Ev Dekorasyonu Hataları

Ev dekorasyonu konusunda ne kadar dikkatli olursak olalım yine de bazen yaptığımız küçük hatalarla evimizin atmosferini bozabiliyoruz. Çünkü bir ortamı dekore ederken sadece kendi isteklerimizi ve zevklerimizi dikkate almamız yeterli olmayabilir. Bu küçük hataların sonucunda bir gün kendimizi evde bunalmış ve boğulmuş hissederken bulabiliyor, bunun nedenini ise anlayamıyoruz.

Ben de bugünkü yazımda sık yapılan dekorasyon hatalarını derlemek istedim. Bu hatalara göz atıp evinizde ne gibi problemler olduğunu tespit edebilir, sonra da yemek masasını koymanız gereken yerin neresi olması gerektiğini ya da tabloların nasıl asılabileceğini öğrenebilirsiniz.

Ayrıca vereceğim önerilerle Koçtaş ve İkea gibi neredeyse her şehirde bulunan yapı malzemesi mağazalarından alışveriş yaparak evinizi düşük bütçelerle yenileyebilir, çok daha ferah bir hale getirebilirsiniz. Bu noktada çözümü uzakta aramanıza gerek olmadığını da belirtmekte fayda var. Şimdi bakalım çoğumuz ev dekorasyonunda ne gibi hatalar yapıyoruz.

Ev dekorasyonunda sık yapılan hataları öğrenin
Püf Noktaları

Ev Dekorasyonu Önerileri

İç Karartan Duvarlar

Öncelikle işe duvarlardan başlamalıyız. Duvarları süslemeyi ve farklı boya renkleri seçmeyi seven biriyseniz evinizin duvarlarına bir bakın. Artık eskisi gibi açık renk boyalar popüler değil ama odanın bir duvarını koyu renge boyadıysanız bu konuda püf noktalarını da öğrenmeniz gerekir.

Mesela böyle bir seçin yaptıysanız o duvarın yeterince ışık aldığından emin olmalısınız. Işığın aynı sıra duvarın önüne yerleştireceğiniz açık renk mobilyalar ve asacağınız modern tablolarla odanın daha estetik görünmesini sağlayabilirsiniz.

Eşya Dolu Raflar

Evimizde pek çok eşyayı sıkça kullanmıyoruz ama yine de onları atmayı başaramayabiliyoruz. Siz de fazla eşyalardan kurtulmakta zorlanan biriyseniz öncelikle evdeki rafları ve kitaplıkları saklama alanı olarak düşünmeyi bırakmalısınız. Odanın içindeki bütün rafları ve kitaplıkları eşya ile doldurursanız içerisi dağınık görünür.

Bunun yerine evdeki fazlalıklardan kurtulmaya çalışabilir ve saklamak istediklerinizi de dolaplara yerleştirebilirsiniz. Kitaplık ve raflar bir alanın estetik görünümünü değiştiren objeler olduğundan süsleme işini bir sanat gibi görmeniz gerekiyor.

Rahatsız Koltuklar

Hiç evinize koltuk alırken kafanızın karıştığı oldu mu? Pek çok kişi bu sorunu yaşıyor ve bazen de hem işlevsiz hem de rahatsız bir koltuk alarak eve dönüyor. Bu durumda da sonrasında yaşanacak sorunlara ortam oluşuyor.

Böyle bir problem yaşamamak için güzel görünen bir koltuk alırken koltuğun özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Mesela evinizde evcil hayvanınız ya da küçük çocuklarınız olabilir. Koltuğun kumaşı mutlaka leke göstermeyen ve kolay yıkanan türde olmalı. Ayrıca zamanınızın çoğunu burada geçireceğinizden rahat olması da bir o kadar önemli.

home decor ideas sfshowcaselivingroom 03 1585257771 ev dekorasyonu 1 | Shuayip.com
Sıcak Bir Ortam Oluşturun

Rastgele Seçilmiş Tablolar

Evdeki duvarların birbirinden güzel tablolarla süslenmesi çok eskilerden beri tercih edilen bir ev dekorasyon trendi. Ancak bu tabloları rastgele seçerseniz ve öylesine bir sırayla asarsanız ne yazık ki şık bir görünüm elde edemezsiniz. Bu tür eşyaları seçerken renklerine ve sanatsal özelliklerine dikkat etmelisiniz.

Aldığınız tablolar odanın renklerine uygun olmalı, sizin zevkinizi yansıtmalı ve sizin için bir anlam ifade etmeli. Aynı zamanda onları asarken de yan yana dizmediğinizden emin olmalısınız. Çünkü sonuçta burası bir devlet daire değil. Kendinize güzel bir tema oluşturun ve duvara yerleştirme işlemini de ona göre yapın.

Modern ve Soğuk Dekorasyon

Hepimiz evimizin şık ve güzel dekore edilmiş olmasını istiyoruz. Belki siz de bu konuyu bir tür hobi haline getirdiniz ve düzenli olarak trendleri takip ediyorsunuz. Ancak popüler önerileri takip edip uygularken evinizin tamamen soğuk bir yapı haline gelmesine de izin vermemlisiniz.

Sonuçta evlerimiz bizim yaşam alanımız, yani hem bizi yansıtan hem de her zaman içinde güvende hissedeceğimiz ortamlar olması gerekiyor. Bu nedenle bir dekorasyon uygulamasını yaparken onun size ve ailenize ne derece uygun olduğunu düşünmenizde yarar var.

mobilya dekorasyon ev dekorasyonu 2 | Shuayip.com
Seçimlerinizi Dikkatli Yapın

Plansız Düzenleme ve Tembellik

Gündelik hayatın koşturmacasından yorulduğunuz için evinize sadece işinize yarayacak eşyalar alıp onları rastgele yerleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Ya da belki de gün içinde o kadar yoruluyorsunuz ki evde düzenleme yapmak için enerjiniz kalmıyor.

Bütün bu durumlara rağmen böyle bir tembelliğe kapılmamaya özen göstermelisiniz. Plansız şekilde yapacağınız düzenlemeler evin hiç istemediğiniz gibi olmasına neden olur. Bu durumda zamanınızın çoğunu geçireceğiniz bu alana ait hissedemezsiniz.

Yenilik yapmanın ne kadar canlandırıcı olduğunu düşünün ve harekete geçin. Eşyaların yerini düşünürken ve ev dekorasyonu için plan yaparken bütün dertlerinizin uçup gideceğinden emin olabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır