Evinizin Güzel Kokmasını Sağlayacak İpuçları

Güzel kokular her zaman kendimizi çok daha iyi hissetmemizi sağlar. Mutlaka temizlik yaptıktan sonra ne kadar rahatladığınızı fark etmişsinizdir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de ortamın güzel kokmasıyla ilgili. Kokunun insanlar için ne kadar ciddi bir uyarıcı olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda evimizin dekorasyonunda hoş kokulu ürünler kullanma fikri bize çok daha cazip gelecektir.

Bu yüzden ben de bugünkü yazımda evinizde uygulayabileceğiniz küçük yöntemlerle kendinizi çok daha mutlu ve iyi hissetmenizi sağlayacak güzel koku önerilerini derlemek istedim.

Evinizin güzel kokmasını sağlayacak öneriler
Pratik Öneriler

Eviniz Güzel Koktuğunda Duygularınız Değişir

Bulunduğunuz ortamın daha güzel kokmasını sağlayacak önerilere geçmeden önce size duygular ile koku arasındaki ilişkiden bahsetmek istiyorum.

Yapılan araştırmaların sonucunda insan psikolojisi ile kokular arasında çok güçlü bir bağ olduğu ortaya çıkmıştır. Mesela bir koku aldığımızda birden aklımıza çocukluğumuz ya da çok sevdiğimiz biri gelebilir. Koku hafızamız sayesinde genellikle herhangi bir koku aldığımızda aklımıza geçmişten anılar gelir. O anda neden geçmişi düşündüğümüzü fark etmesek bile aslında burnumuza bir koku gelmiştir.

Kokunun insanlar üzerindeki etkisi bu kadar güçlü olunca tabi ki onu istediğimiz şekilde kullanmak da bize kalıyor. Güzel hislerimizi yeniden yaşamak için bulunduğumuz ortamı bizi o anlara götürecek kokularla doldurmayı deneyebiliriz.

Kokuların aynı zamanda davranış biçimlerimizi de etkilediğiniz unutmayalım. Güzel kokan bir ortamda stresimiz azalır, iş performansımız artar ve neşemiz yerine gelir. Ama tam tersi kötü kokan bir ortamda olduğumuzda oradan bir an önce çıkmak isteriz çünkü aklımıza olumsuz düşünceler üşüşür.

Eğer siz de evinizin ya da bulunduğunuz ortamın çok daha güzel kokmasını istiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç küçük yöntemle atmosferinizi tamamen değiştirebilirsiniz.

Pratik İpuçları

Kurutulmuş Bitkilerden Yararlanın

Çiçekler her zaman mis gibi kokularıyla bizi kendilerine hayran bırakırlar. Eğer her zaman canlı çiçek alamıyorsak kurutulmuş bitkilerden yararlanmayı düşünebiliriz. Bunun için sadece adaçayı, papatya ya da lavanta gibi bir çiçek alıp kendiniz kurutabilirsiniz. Ya da kurutmak zor geliyorsa hazır satılan alternatiflerden yararlanmanız da mümkün.

Zevkinize en uygun çiçeği seçin, onu evinizin açıkta kalan bir yerine yerleştirin, duvara asın ya da küçük bir kabın içinde yakarak ortamın hem kokusunu hem de enerjisini değiştirin.

pexels pixabay 158277 scaled 1 ev 2 | Shuayip.com
Lavanta

Tütsü Kullanın

Tütsüler farklı ve yoğun kokularıyla ortamın atmosferini değiştirme konusunda oldukça etkilidir. Çok eski zamanlardan beri farklı amaçlarla kullanılan tütsüler alternatif tıp yöntemlerinde de tercih ediliyordu.

Eşsiz kokularıyla ve benzersiz çeşitleriyle herkesi etkileyecek tütsülerden edinebilir, ortamın çok daha uzun süre güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Tütsülerin aynı zamanda yorgunluğunuzu alma konusunda size yardımcı olacağını da söyleyebiliriz. Tütsü yaktığınızda kendinizi çok daha dingin ve iyi hissedeceksiniz.

Hoş Kokulu Mumlar Edinin

Bir ortamında güzel kokmasını sağlamak için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri de mumlardır. Dekoratif amaçlı da kullanılan mumlar kendinizi bunalmış hissettiğinizde size çok iyi gelecek. Ayrıca başınız ağrıdığında da ışıkları kapatıp mum yakmayı deneyebilirsiniz. Mumların sağladığı güzel kokan loş ortam bütün yorgunluğunuzun geçmesine yardımcı olacak.

Çevre dostu ürünler ilginizi çekiyorsa sıradan mumlar yerine soyadan üretilmiş vegan mumlardan almayı da tercih edebilirsiniz. Bu mumların içinde hayvansal yağ ya da insan sağlığını riske atabilecek maddeler bulunmaz.

11464 kategorimum ev 3 | Shuayip.com
Mum

Oda Kokuları

Ortamın güzel kokmasını sağlayacak en pratik yöntemlerden biri de oda kokularıdır. Bulunduğunuz yerin havasını değiştirecek oda kokularından çubuk şeklinde olanları tercih edebilir, oda spreyi alarak ürünü istediğiniz zaman kullanabilir ya da daha uzun süreli bir koku arıyorsanız otomatik oda kokularından satın almayı düşünebilirsiniz.

Aromaterapi Yağları

Farklı kullanım alanları bulunan aromaterapi yağlarının amaçlarından biri de ortamın güzel kokmasını sağlamaktır. Tamamen bitkisel olarak üretilen bu yağları kullanmak için bir buhurdanlık almalısınız. Buhurdanlığın içine ekleyeceğiniz su ve birkaç damla yağ ile hem yağın sağlık açısından faydalarından yararlanabileceksiniz hem de bulunduğunuz ortam mis gibi kokacak.

Hava Temizleyici

Ortamın hava kalitesini arttırmayı amaçlayan bu tip ürünlerin işlevlerinden biri de yerleştirildiği yerin kokusunu değiştirmektedir. Kötü kokuları temizleyen hava temizleyiciler özelliklerine göre değişmekle birlikte ortamın oksijenle dolmasını sağlar. Bütçenize uygun kaliteli bir hava temizleyici alarak ortamınızın güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Kurabiye Kokusu

Son olarak da eğer bütün bu kokular fazla ilginizi çekmiyorsa ortamın kokusunu tamamen değiştirmek için size önereceğim yöntemlerden biri de tarçınlı mis gibi bir kurabiye pişirmek olacak. Kurabiyeyi fırına attığınız andan itibaren evinizin uzun süre çok güzel kokacağından emin olabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır