French Press ile Kahve Yapmanın 10 Püf Noktası

French Press havalı görüntüsüyle ve pratikliğiyle günümüzde en çok kullanılan ev aletlerinden biri haline gelmiştir. Modern mutfaklarda çay ve kahve yapmak ya da süt köpürtmek için kullanılan bu aletle içecek hazırlamak için sadece sıcak suya ihtiyacınız vardır.

Fiyat olarak da diğer kahve demleme aletlerine göre çok daha düşük maliyetli olan French Pressleri kullanmak için sadece kahve çekirdeği alıp kendiniz öğütmeniz ya da diğer öğütülmüş versiyonlardan tercih etmeniz yeterli olacaktır. İş yerinizde, okulda, evde ya da istediğiniz her yerde bu aletleri rahatça kullanabilirsiniz.

Ben de bugünkü yazımda sizin için bu pratik kahve demleme aletini anlatmak, French Press ile nasıl lezzetli içecekler hazırlayabileceğinize dair püf noktaları vermek istedim. Böyle bir alete ihtiyacınız varsa ya da çoktan satın aldıysanız ama nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız sizin için hazırladığım derlemeye göz atabilirsiniz.

French Press ile kahve demlemenin sırlarını biliyor musunuz?
Pratik Kullanım

French Press ile İlgili Temel Bilgiler

Bu alet Fransızların kırdıkları küçük kahve çekirdeklerini sıcak suda bekletip daha sonra da parçaları aşağı doğru iterek kalan içeceği süzmesi ile ortaya çıkmıştır. 1929 yılında ilk tasarımı yapılan bu alet 1958 yılında bugünkü haliyle dünyaya yayılmıştır. Fransa’nın fabrikasyon üretime geçmesinin ardından ise neredeyse herkes evine bu aletten almaya başlamıştır. Günümüzde tüm dünyada çeşitli boyutlarda ve kalite seviyelerinde satıldığını ifade edebiliriz.

Demleme

Bu aletle nasıl içecek hazırlanacağını merak ediyorsanız aslında temel anlamda bu iş oldukça basit. Sadece demlemek istediğiniz içeceği aletin içine koymanız ve üzerine su eklemeniz yeterli. Bir süre bekledikten sonra sadece pistonu aşağı itiyorsunuz ve sonra da hazır olan içeceğinizi alıyorsunuz. Ancak tabi ki bu işin de püf noktaları olduğunu ve bu noktalara dikkat edersek çok daha lezzetli içecekler hazırlayabileceğimizi göz önünde bulundurmalıyız.

60ba91f0e459cb0018a2c56d french press 1 | Shuayip.com
İşlevsel Özellikler

Öneriler

French Press ile lezzetli bir sıcak içecek hazırlamak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey hem bu aleti hem de bardağınızı ısıtmak olacak. Bu sayede yaptığınız içecek kısa sürede soğumaz ve lezzet kalitesi de çok daha iyi olur.

Bunun dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da içerisine atacağınız kahve miktarı ile ilgili. Bu aletin içine kahve koyarken ölçek kullanmalısınız. Ancak eğer ölçeğiniz yoksa önemli olan iki yüz elli mililitrelik bir bardak için yirmi beş gram kadar kahve atmanız.

Bu miktarı uygun bir şekilde belirleyemezseniz kahveniz ya fazla sulu ya da fazla koyu olur. Bu nedenle en çok dikkat edeceğiniz noktalardan birinin bu olduğunu unutmamalısınız. French Press ile kahve yaptığınızda temel anlamda bir filtre kahve elde ettiğinizi de aklınızda bulundurmanızda yarar var.

Aletin içine atacağınız kahve çekirdeklerinin türüne göre espresso bazlı kahveler yapmanız da mümkün. Eğer evde kahve çekirdeği öğütücünüz varsa onu da kullanabilirsiniz. Bu sayede her demlediğiniz kahve çok daha taze ve lezzetli olur. Eğer çekirdekleri dışarı çektirmeyi planlıyorsanız mutlaka kahveyi nerede hazırlayacağınızı belirtin yoksa çekirdekleri yanlış şekilde öğütülebilir.

Kullanılacak su miktarını nasıl belirleyeceğinizi artık biliyorsunuz. Peki suyun sıcaklığı ne kadar olacak diye merak ediyorsanız 80 85 santigrat derece ideal sıcaklıktır diyebiliriz. Mutlaka buna dikkat etmelisiniz. Suyun sıcaklığını uygun şekilde ayarlayamazsanız kahvenin ya da çayın uygun şekilde demlenmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da French Press ile kahve demlerken aletin içine metal kaşık koymamanız gerektiği. Metal kaşık içeceklerin tadını bozar bu nedenle eğer mümkünse mutlaka bir tahta kaşık yardımıyla karıştırma işlemini halletmelisiniz.

Kahvenizi olması gerektiği gibi çektiniz ya da çektirdiniz, suyu da ideal sıcaklığa dikkat edecek şekilde ayarladınız ve eklediniz. Peki bu durumda ne beklemeniz gerekiyor? Bu sorunun cevabı aslında içeceğin tadını belirleyecek en önemli noktalardan biri diyebiliriz. Ortalama bekleme süresi dört dakika kadar.

Dört dakikadan az beklerseniz içeceğiniz demini alamaz ama eğer filtre kahvenizi sade ve sert sevenlerdenseniz bu süreyi birazcık daha uzatabilirsiniz. Bu aletin içine kullanacağınız kahve çekirdeği türlerine geçtiğimizde ise daha önce de ifade ettiğim gibi asıl önemli olanın öğütme seviyesi olduğunu söylemek mümkün.

Çekirdeğin bu alete uygun şekilde öğütüldüğünden emin olduğunu sürece istediğiniz tür kahveyi kullanabilir, isterseniz bu aletle güzel çaylar da yapabilirsiniz. Son olarak da bu aletin içine ekleyeceğiniz sütü hızlı bir şekilde pres yaparak köpürtebileceğinizi söylemekte yarar var.

İlginizi Çekebilir:

En İyi French Press Markaları

Marketlerde Satılan Filtre Kahve Çeşitleri

Vegan Kişisel Bakım Ürünleri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır