Göbek Eritme: Göbek Yağları Nasıl Eritilir? 20 Yöntem!

Göbek Eritme: Göbek Yağları Nasıl Eritilir? Şişmiş veya yağlanmış bir göbek, pantolonun sıkması ya da eski kıyafetlerin içine girememe gibi moral bozan durumlardan çok daha fazlasıdır. Zira göbek yağları, sağlık açısından da zararlı bir hal alabilir. Bir tür göbek yağı (iç organ yağı olarak da adlandırılır) tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer durumlar için önemli bir risk faktörüdür.

Birçok sağlık kuruluşu, ağırlığı sınıflandırmak ve metabolik hastalık riskini tahmin etmek için vücut kitle indeksini (BMI) kullanır. Fakat, bu yanıltıcı olabilir. Çünkü yağlar vücuda eşit miktarda yayılmıyor olabilir. Zayıf insanlarda da bazen aşırı göbek şişliği ya da yağlanma problemi meydana gelebilir.

Dolayısıyla aşırı göbek yağına sahip kişiler, zayıf görünseler bile yüksek risk altında olabilirler. Peki, göbek nasıl eritilir? Göbekte biriken yağı eritmek zor olsa da, bunun için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. İşte karşınızda, göbek yağını eritmek için etkili ipuçları!

Göbek Eritme - shuayip.com
Göbek Eritme: Göbek Yağları Nasıl Eritilir? – shuayip.com

Göbek Yağları Nasıl Eritilir? Göbek Eritmek için İpuçları

Bol miktarda yüksek lifli gıdalar tüketin

Çözünür lif suyu emer ve sindirim sisteminizden geçerken yiyeceklerin yavaş sindirilmesine yardımcı olan bir jel oluşturur. Araştırmalar, bu lif türünün tok hissetmenize yardımcı olarak kilo kaybını desteklediğini ve böylece doğal olarak daha az yemek yediğinizi göstermektedir. Ayrıca vücudunuzun yiyeceklerden emdiği kalori miktarını da azaltabilir.

Dahası, çözünür lif, göbek yağıyla savaşmaya yardımcı olabilir. 1100’den fazla yetişkin üzerinde yapılan gözlemsel bir çalışma, çözünür lif alımındaki her 10 gramlık artış için, karın bölgesindeki yağ artışının 5 yıllık bir süre içinde %3.7 oranında azaldığını tespit etmiştir. Dolayısıyla göbek yağı probleminiz varsa, her gün yüksek lifli gıdaları tüketmeye çalışın. Bazı yüksek ve çözünür lif gıdaları:

 • Keten tohumu
 • Erişte
 • Brüksel lahanası
 • Avokado
 • Baklagiller
 • Böğürtlen

Trans yağ içeren gıdalardan uzak durun

Trans yağlar, hidrojenin, soya fasulyesi yağı gibi doymamış yağlara pompalanmasıyla oluşturulan yağlardır. Bazı margarinlerde ve sürülebilir gıdalarda bulunurlar. Ayrıca paketlenmiş gıdalarda da bulunabilirler. Bununla birlikte neyse ki pek çok gıda üreticisi Trans yağları kullanmayı bırakmıştır.

Trans yağlar, yapılan bir dizi bilimsel çalışmada; iltihaplanma, kalp hastalığı, insülin direnci ve göbek yağı oluşumu ile ilişkilendirilmiştir. Yani göbeğinizdeki yağlanmanın sebebi trans yağ içeren gıdalar olabilir.

6 yıllık bir çalışma, yüksek trans yağ içeren besinlerle beslenen maymunların, diğerlerine göre %33 daha fazla yağlanma yaşadığını tespit etmiştir. Göbek yağını azaltmak ve sağlığınızı korumak için aldığınız her ürününün etiketini dikkatlice okuyun ve trans yağ içeren ürünlerden uzak durun. 

Gereğinden fazla alkol tüketmeyin

Aşırı alkol tüketimi vücudunuza ve sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Araştırmalar, çok fazla alkol tüketiminin de göbek yağı oluşumuna yol açabileceğini göstermektedir. Deneysel çalışmalarda, aşırı alkol tüketiminin, merkezi obezite, yani bel çevresinde aşırı yağ depolanması riskini önemli ölçüde arttırdığı tespit edilmiştir. Alkolü azaltmak göbeğinizi eritmeye yardımcı olabilir. Tamamen bırakmanıza gerek olmasa da, alkol limitinizi aşağılara indirmenizde fayda var.

2 binden fazla kişinin merkeze alındığı bilimsel bir çalışmada her gün yalnızca bir kadeh alkol içenlerle, ara sıra alkol alan ama limitini aşan kişiler kıyaslanmıştır. Çalışma sonucunda, düzenli ve daha az alkol tüketenlerin, ara sırada da olsa şişenin dibini görene kadar içenlere kıyasla daha az göbek yağına sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Göbek Eritme: Göbek Yağları Nasıl Eritilir? - shuayip.com
Göbek Eritme: Göbek Yağları Nasıl Eritilir? – shuayip.com

Yüksek protein içeren gıdalarla beslenin

Protein kilo yönetimi için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Yüksek protein alımı, iştahı azaltan ve tokluğu destekleyen tokluk hormonu PYY’nin salınımını artırmaktadır. Protein ayrıca metabolizma hızınızı arttırmakta ve kilo verme sırasında kas kütlesini korumanıza yardımcı olmaktadır.

Bu konuda yapılmış olan pek çok araştırma, daha fazla protein tüketen kişilerin, daha düşük protein tüketenlere göre daha az göbek yağına sahip olma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla her öğününüze iyi bir protein kaynağı eklemeye çalışın. Örneğin;

 • Et
 • Balık
 • Yumurtalar
 • Yoğurt, peynir
 • Peynir altı suyu proteini
 • Fasulye vs.

Stres seviyenizi azaltmaya çalışın

Aşırı stres, böbrek üstü bezlerini kortizol üretmek için tetikleyerek göbek yağı oluşmasına yol açabilen bir faktördür. Araştırmalar, yüksek kortizol seviyelerinin iştahı artırdığını ve karın bölgesindeki yağ depolanma oranını arttırdığını göstermektedir.

Ayrıca, hali hazırda geniş bir bele sahip olan kadınlar, strese tepki olarak daha fazla kortizol üretme eğilimindedirler. Artan kortizol, göbekteki yağ oranını daha da artırabilmektedir. Göbek yağını azaltmaya yardımcı olmak için stresi azaltan zevkli aktivitelere katılın. Bunun için en etkili yöntemler yoga veya meditasyondur.

Şekerli yiyeceklerden uzak durmaya çalışın

Şeker, aşırı tüketildiğinde, içerisinde bulunan fruktoz insan sağlığını daha fazla etkilemeye başlar ve bu çeşitli kronik hastalıklarla ilişkilendirilebilir. Bunlara kalp hastalığı, tip 2 diyabet, obezite ve karaciğer yağlanması gibi hastalıklar da dahildir. Gözlemsel çalışmalar, yüksek şeker alımı ile artan karın yağı arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Sadece rafine şekerden fazlasının göbek yağı artışına yol açabileceğini anlamak önemlidir. Organik bal gibi daha sağlıklı gıdalar bile ayarında tüketilmelidir.

Göbek Eritme: Göbek Yağları Nasıl Eritilir? - shuayip.com
Göbek Eritme: Göbek Yağları Nasıl Eritilir? – shuayip.com

Göbek eritmek için yapılması gereken diğer şeyler:

 • Egzersiz yapın. Spora daha fazla zaman harcayın.
 • Karbonhidrat tüketimini azaltın (Özellikle de rafine ürünler)
 • Şekerli içeceklerden kaçının
 • Uyku düzeninize dikkat edin
 • Günlük kalori miktarınızı takip edin, egzersiz yapmayı bırakmayın
 • Meyve suyu tüketmeyin
 • Probiyotik takviyesi alın
 • Günlük beslenme rutininize elma sirkesini de dahil edin
 • Aralıklı oruç tutma yöntemini deneyin
 • Yeşil çay için
 • Yaşam tarzınızı değiştirin

Sonuç

Tüm bunları yapmayı başarırsanız, göbek yağı veya göbek şişliği gibi bir derdinizin kalmayacağına emin olabilirsiniz. Hatta bu konuda istikrarlı olabilirseniz, kısa sürede vücudunuzdaki değişiklikleri kendi gözlerinizle fark edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlginizi çekecek:

Zayıflatan Yiyecekler ve İçecekler | Şaşırtıcı Sonuçlar Veren 8 Besin

En Etkili Zayıflama Çayları: 6 Farklı Mucize!

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyetle 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Atkins Diyeti (Atkins Diet) Nedir? 6 Önemli Nokta!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır