Gratis’te Hayvan Deneyi Yapmayan Markalar-2

Hepinize yeniden merhaba sevgili okurlarım, bu yazımızda hayvan deneyi yapmayan markalar üzerine konuşacağız. Bildiğiniz üzere daha önceki yazımda Rossmann’da hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar üzerinde konuşmuştum. Bu yazımda da Gratis mağazalarında yer alan makyaj markalarını değerlendirmek istedim. Rossmann cruelty free ağırlıklı ürünler sattığından bu mağazadaki markaların birçoğunun hayvanlar üzerinde deney yapmadığını söylemiştim. Gratis mağazalarında ise durum biraz farklı olduğundan dolayı bu yazımda Gratis’te satılan markalardan bahsetmek istedim.

Öncelikle bu mağazalarda çok fazla marka olduğundan bu markaları sırasıyla birkaç yazıda inceleyeceğimi söylemek istiyorum. Bu yazımda sırasıyla Gratis’in en popüler markalarına değineceğim.

Beaulis

Beaulis hayvanlar üzerinde deney yapan markaların muadili olarak bilinse de hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Beaulis ürünlerinin arkasında herhangi bir CF damgası bulunmuyor. Hayvan deneyleri konusunda hassas olan kişilerin bu markayı alırken dikkatli olmasını tavsiye ederim. Şu anda yalnızca hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalardan biri olduğu söyleniyor.

hayvan deneyi yapmayan markalar

Bee Beauty

Bee Beauty, Gratis’in kendi ürettiği markalar arasında yer alıyor. Bee Beauty’nin bebek bakımı, saç bakımı ve kozmetik üzerine birçok ürünü bulunuyor. Bu markanın tüm ürünleri hem vegan hem de hayvanlar üzerinde deney yapmıyor. Aynı zamanda PETA tarafından onaylı bir marka olduğu için gönül rahatlığıyla alabileceğiniz markalar arasında yer alıyor.

Bee Beauty Times Deo Sprey Serisi 13 TL 1030x1030 adobespark hayvan deneyi yapmayan markalar 2 | Shuayip.com

Benri

Benri, Gratis’in kendi markalarından bir tanesi, kulak temizleme çubuğu, saç bakım ürünleri gibi birçok kişisel bakım ürünleri üretiyor. Bu markanın da hayvanlar üzerinde test yapmadığı söylense de PETA’nın sayfasında Benri markasına dair herhangi bir bilgiye rastlamadım. Dolayısıyla Benri ile ilgili kesin bir bilgi vermek mümkün değil.

Eklips

Eklips çeşitli tırnak bakım ürünleri, makyaj fırçaları, tarak gibi birçok kişisel bakım ürünleri üretiyor. Eklips’in de hayvan deneyi yapmayan markalar arasında olduğu düşünülse de bu konu ile ilgili kesin bir açıklama olmadığından dolayı yine kesin bir bilgi veremiyorum. Bu yazıları markalar açıklama yaptıkça güncelleyeceğimden yazıdaki açıklamaların güncel olduğuna emin olabilirsiniz.

The Balm

The Balm hem kaliteli hem hayvan deneyi yapmayan markalar arasındadır. Hayvan deneyi yapmayan markalar arasında en güvenilir markalardandır diyebiliriz. Dünyanın hiçbir yerinde ürettiği ürünlerde hayvanlar üzerinde deney yapmamaktadır. Far paleti, ruj, eyeliner gibi birçok kozmetik ürün üretir. Bu markanın rujlarını beğenerek kullandığımı söyleyebilirim. Kullananlar highlighter ve far paletlerinin de oldukça güzel olduğunu söylüyor.

29ce2a9d8e5898ebb5a8dbce181c1cae adobespark hayvan deneyi yapmayan markalar 3 | Shuayip.com

Wet n Wild

Wet n Wild hayvanlar üzerinde deney yapmadığını çıkardığı ürünler ve yaptığı kampanyalarla destekleyen bir markadır. Çin pazarında yer alması sebebiyle hayvanlar üzerinde deney yapıp yapmadığı konusunda şüpheler vardır. Bununla birlikte PETA’nın web sitesinde hayvanlar üzerinde deney yapmayan vegan markalar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda “PETA Business Friend” olarak nitelendirilir. Wet n wild; oje, far, highlighter, fondöten ve ruj gibi birçok makyaj malzemesinin üretimini üstlenir.

2993 1508346187 adobespark rotated 1 hayvan deneyi yapmayan markalar 4 | Shuayip.com

Himalaya

Himalaya adlı marka, hayvanlar üzerinde deney yapan markalar arasında yer alır. Bu yazıda sadece hayvanlar üzerinde deney yapmayan markaları yazmak istesem de biraz araştırma yapınca birçok kişinin bu markanın hayvan deneyleri yapmadığını sandığını fark ettim. Markanın bazı ülkelerdeki üretilen ürünleri CF sertifikalı olsa da Türkiye’ye gelen ürünler de dahil olmak üzere birçok ülkedeki ürünlerinde hayvanlar üzerinde test yapılıyor.

Lip Smacker

Lip Smacker hayvanlar üzerinde test yapmayan markalardan bir tanesi ve vegan şirketler arasında yer alıyor. Çoğunlukla kozmetik ve dudak bakım ürünleri üzerine yoğunlaşan bu firmayı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Markayı isminden tanıyamayanlar için aşağıya koyduğum görseli gördükleri an hatırlayacaklarını ve biraz nostalji yaşayacaklarını düşünüyorum. 🙂

50273 1 adobespark hayvan deneyi yapmayan markalar 5 | Shuayip.com

Physcians Formula

Bu markanın ürünleri birkaç senedir çeşitli mağazalarda aktif olarak satılıyor. Henüz hiçbir ürününü denememiş olsam da PETA sertifikasına sahip ve tamamen hayvanlar üzerinde deney yapmayan bir markası olması beni kendine çekti diyebilirim. Physcians Formula’da ruj, far, allık, highlighter gibi birçok farklı çeşitte makyaj malzemesi üretiyor. Bu markaya da en kısa zamanda şans vereceğim.

Physicans2520Formula2520lead hayvan deneyi yapmayan markalar 6 | Shuayip.com

Yazının en başında da söylediğim üzere Gratis mağazalarında çok fazla ürün satıldığından dolayı bu yazının devamını getiriyor olacağım. Bununla birlikte temizlik ürünlerini Rossmann, Eve gibi yerlerden alanlar için de kozmetik markalarının yanı sıra temizlik markaları ile ilgili de yazılar oluşturacağım. Yazılarımı PETA’nın resmi sayfasından ve markaların hayvan deneyleri üzerine yaptığı açıklamalara uygun şekilde hazırlıyor ve net bir açıklama bulamazsam kesin bilgi vermemeye gayet gösteriyorum. Vegan veya vejateryen olmasak bile hayvanların zaruri olmayan ihtiyaçlar uğruna zarar görmelerini doğru bulmuyorum. Bunun gibi yazıların devamı için shuayip.com’u takip etmeyi unutmayın!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır