Güçlenmek için 5 Mudra Prensibini Kullanın

Mudra Nedir?

Özellikle meditasyon ve yoga çalışmalarında daha fazla derinleşmek, güçlenmek için kullanılan kadim mudra öğretisi günlük hayatımızda da başarı elde etmemize yardımcı olabiliyor.

Modern hayatın içinde koştururken genelde unuttuğumuz ve neredeyse hiç aklımıza gelmeyen bu tür öğretilerin aslında rahatlamak dışında da farklı amaçları var.

Mudra yöntemleri özellikle yapılan herhangi bir pratikte ya da uygulamada güçlenmek ve derinleşmek için kullanılabileceği gibi aynı zamanda da odaklanmak istediğimiz konularda bize destek oluyor. Uzun yıllardır uygulanan el hareketlerinden oluşan mudra yöntemleri isimlerini zihin ve bilinç durumlarını etkileyen elementlerden alıyor.

Ruh halimizi, tutumumuzu, algımızı değiştirebilen, odaklanma, farkındalık gibi konularda bize yardımcı olabilen bu hareketler hava, su, ateş, toprak, eter (uzay, boşluk) elementlerinden gücünü alarak vücudumuzun enerjisini yönlendirebiliyor.

Günümüzde meditasyon ve yoga öğretileri ile ilgilenen kişilerin gündelik hayatlarında da sıkça faydalandığı bu hareketler yaşam enerjimizi yönlendiren pozlardan oluşuyor.

Mudranın kelime anlamına baktığımızda Sanskritçe işaret kavramına karşılık geldiğini görüyoruz. Bu işaretlerin hepsi elle yapılıyor ve beş parmağın her birinin bir elementi sembolize ettiği düşünülüyor.

Parmakların farklı pozlara sokulması ile yapılan bu mudra hareketleri vücudumuzda elementleri dengeleyerek kendimizi çok daha iyi hissetmemiz konusunda da bize yardımcı oluyor.

Ruhsal ve Fiziksel Olarak Güçlenmek için Kullanılan Temel Mudra Hareketleri

Mudra hareketlerinin her birinin farklı bir amacı vardır. Hepsinin bizi bir konuda desteklediği düşünülür. Böylece bu hareketleri yaptığımızda çeşitli duyguları da harekete geçirebiliriz. Şimdi de size gündelik hayatınızda çok yardımcı olacak pratik mudra hareketleri nelermiş ona bakalım.

Gyan Mudra

İlk mudra hareketimiz olan gyan mudranın hafızamızı güçlendirdiği ve konsantrasyonumuzu arttırdığı düşünülmektedir. Özellikle odaklanmamız gereken bir konu olduğunda, yaratıcı bir şeyler yapmamız gerektiğinde, negatif duygularımızı kontrol etmeye çalıştığımız anlarda kullanabiliriz. Ayrıca olumsuz zihin yapımızı ortadan kaldırmak için de bizi destekleyebilecek bir harekettir. Bu hareketi yaparak çok daha sakin hissedebiliriz, aklımızı boşaltabiliriz.

Yapılışı

Bu hareketi yapmak için işaret ve baş parmaklarımızın uçlarını birbirine dokundurmamız gerekiyor. Diğer kalan üç parmağımızı da dışarıya doğru döndürüyoruz.

360 F 371173685 9fd9UIcOwPAN5C8WS57Urim4qQ5ecCMb güçlenmek 2 | Shuayip.com
Gyan Mudra

Prithvi Mudra

Bu mudra hareketini yaptığımızda kemiklerimiz, kaslarımız ve tırnaklarımız güçlenir. Vücut dokularımız harekete geçer. Kadim öğretiye göre bu pozla birlikte topraktan aldığımız enerjiyi yaşam enerjimizi arttırmak, duygusal ve fiziksel zayıflıklarımızdan kurtulmak için kullanabiliriz. Bu hareket meditasyon sırasında yapıldığında güvende hissetmemize yardımcı olur ve cilt sağlığımızı arttırır.

Yapılışı

Bu hareketi yapmak için yüzük ile baş parmaklarımızın ucunu birbirine dokundurup diğer parmaklarımızı dışarıya doğru döndürmemiz gerekiyor.

unnamed 2 3 güçlenmek 3 | Shuayip.com
Prithvi Mudra

Varun Mudra

Bu hareket iletişim becerimizin artmasına ve kendimizi çok daha iyi ifade edebilmemize yardımcı olur. Bedendeki sıvıların dolaşımını arttırma konusunda da etkilidir. Bu mudranın etkili olduğu konulardan bir diğeri de duyguların dengelenmesidir. Kendinizi duygusal olarak bir kaosun içinde gibi hissettiğinizde bu hareketi deneyebilirsiniz.

Yapılışı

Bu hareketi yapmak için serçe ve baş parmak uçlarınızı birbirine dokundurmanız ve diğer kalan üç parmağınızı da dışarı doğru döndürmeniz gerekiyor.

unnamed 3 1 güçlenmek 4 | Shuayip.com
Varun Mudra

Vayu Mudra

Bu hareket bedenimizdeki gaz ve eklem ağrılarını hafifletmesi ile bilinir. Bu mudrayı yaptığınızda aynı zamanda stresiniz azalacak, sabırsızlık ve kararsızlık gibi konularda problem yaşıyorsanız bu sorunların üstesinden gelebileceksiniz. Romatizması olan kişilerin de bu pozu uygulaması önerilmektedir.

Yapılışı

Bu hareketi yapabilmek için işaret parmağınızın ucunu avucunuza doğru bastırmanız ve baş parmağınızla ona hafifçe baskı uygulamanız gerekiyor, bu sırada diğer parmakları da dışarıya döndürüyorsunuz.

Güçlenmek için mudra pozlarından yararlanın
Vayu Mudra

Surya Mudra

Bu mudra pozu ile duyma becerinizi arttırabilirsiniz. Boğazında ve tiroidi ile ilgili sorunu olan kişilerin de bu hareketi yapması önerilmektedir. Bu mudra hareketini yaptığınızda aynı zamanda metabolizmanız da hızlanır ve sindirim sisteminiz çok daha iyi çalışıyor. Kilo verme konusunda zorluk yaşıyorsanız bu sorun da çözülür. Ayrıca vücut ısısının yükselmesini sağlar.

Yapılışı

Bu hareketi yapmak için yüzük parmağınızın ucunu avucunuzun içine bastırmanız ve baş parmağınızla hafifçe baskı uygulamanız gerekir.

agni or surya mudra güçlenmek 5 | Shuayip.com
Surya Mudra

Ek Bilgiler

Bu mudra öğretilerinin dışında serçe ve yüzük parmak uçlarımızı bir araya getirerek uyguladığımız, zihnimizi, bedenimizi, ruhumuzu güçlendiren Prana hareketini de deneyebilirsiniz.

Ayrıca yüzük ile orta parmakların kıvrılarak baş parmakla birleştirildiği Apana mudra hareketini yaparak vücudunuzdaki ödemi atabilirsiniz.

Son olarak da yoga ve meditasyon deneyimi olanların sıkça kullandığı ellerin göğüs üzerinde birleştirildiği Anjali mudra hareketini deneyerek içsel gücünüzle bağlantı kurabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır