Huawei FreeBuds Pro Bluetooth Kulaklık İncelemesi: En Az 10 Özellik!

Huawei FreeBuds Pro Bluetooth Kulaklık İncelemesi: Geçen yıl Eylül ayında piyasaya sürülen Huawei FreeBuds Pro, markanın en yeni kulak içi kulaklık modelidir. Huawei FreeBuds 4’ün devamı olarak piyasaya sürülen kulaklık, aktif gürültü önleme, sezgisel dokunmatik kontrol ve 7 saate kadar dayanan pil ömrü gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Kulaklıkların ses kalitesini, tasarımını, pil ömrünü ve kulak içi algılama gibi özelliklerinin her birini irdeleyerek bir inceleme yazısı oluşturdum! Gelin Huawei Freebuds Pro’yu birlikte keşfedelim!

İnceleme

Huawei Freebuds Pro Bluetooth Kulaklık İncelemesi ve Özellikleri!

Huawei Freebuds Pro Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Huawei Freebuds Pro Bluetooth Kulaklık İncelemesi

Huawei Freebuds Pro İncelemesi: ”Gürültüyü Hayatınızdan Çıkarın!” sloganıyla teknoloji camiasına iddialı bir giriş yapan Huawei FreeBuds Pro, beyaz seramikten yapılmış dış tasarımı ve teknik özellikleri ile dikkat çekiyor. Aktif Gürültü Engelleme ve üç mikrofonlu bir sistem sunan kulaklıklar, hareket halindeyken aramaları yanıtlayabilmeniz için arka plandaki gürültüyü anında kesmek gibi işlevsel özellikler sunuyor.

Beyaz, siyah ve gümüş olmak üzere üç farklı renkte seçeneği bulunan Huawei Freebuds Pro, güçlü – dinamik ses kalitesi, kompakt ve konforlu tasarımıyla, Sony, Bose ve Apple gibi firmalar için ciddi bir rakip oluyor. Yukarıda da belirttiğim gibi bu cihazın en önemli özelliği ‘aktif gürültü engelleme’ özelliği sayesinde dışardaki sesi yok etmesidir. Buradan da anlaşılacağı üzere Freebuds Pro, kulak içlerine daha iyi sabitlenebilen ve ses yalıtımını iyileştirmek için tasarlanan silikon kulaklık uçlarına sahiptir.

Silikon kulaklık uçları, yalnızca ses yalıtımını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kulaklıkların, kulağa daha iyi bir şekilde oturmasını sağlar ve düşmesini engeller. Silikon başlıklar üç boyut seçeneğiyle birlikte satılır. Size düşen silikonlar arasından kulağınıza en uygun olanı seçmektir. Doğru başlığı seçip seçmediğinizi kontrol etmek için AI Life uygulamasını kullanarak bir “Tip fit testi” yapabilirsiniz. 

Al Life, Huawei‘nin kulaklıkları kontrol etme ve daha verimli kullanabilme adına ortaya çıkardığı bir uygulamadır. Android cihazların birçoğuna indirilebilir; fakat İOS ile uyumlu değildir. Bunun sebebi tahmin edileceği üzere Apple ile Huawei arasında yaşayan ve hala devam eden gerginliktir.

Uygulamaya geri dönecek olursak: Al Life, teoride çok yararlı ve işlevsel bir uygulama gibi görünebilir. Fakat testi yapanların bir kısmı, farklı boyuttaki üç silikon ucu denemiş ve hepsinde sonucun iyi olduğu söylemektedir. Dolayısıyla güvenilir açısından biraz şaibeli!

Kulaklıklar kısa, dikdörtgen gövdeli ve kutu gibi bir tasarıma sahiptir. Kulaklıklar yapı açısından düz ve kısa bir yüzeye sahip olduğu için dokunmatik kontrollerin kullanımını kolaylaştırır. Ayrıca yine kulaklığın düz olan dış yüzeyinde, çeşitli kontroller sağlayan bir “kuvvet sensörü” bulunur. Sensöre bir kez basıldığında; müzik açılıp, duraklatılabilir, buna ek olarak telefon araması kabul edilebilir veya sonlandırılabilir. 

Çift tıklama ile şarkı atlanır üçlü tıklamada önceki şarkıya geri dönülür. Son olarak uzun tıklamada ise Aktif gürültü engelleme ya da Farkındalık modu açılır. Kuvvet sensörünün yerini belirlemek ve alışmak biraz zaman alabilir; fakat alışınca çok rahat bir kullanım sunar. Ses kontrolleri (sesi kısma veya sesi açma), yine sensör üzerinde yukarı veya aşağı kaydırılarak gerçekleştirilir.

Huawei Freebuds Pro Bluetooth Kulaklık
Huawei Freebuds Pro Bluetooth Kulaklık İncelemesi

Pil ömrü ve şarj kutusu

Huawei Freebuds Pro şarj kutusu, rakiplerinin çoğuna göre daha büyüktür, menteşesi çıtçıtlı, hoş bir tasarıma sahiptir. Şarj kutusu, USB-C şarjına ek olarak kablosuz şarjı destekler. Kulaklıkların pil ömrü, ANC (aktif gürültü engelleme modu) açıkken ve kapalıyken 7 saat, müzik dinlerken yaklaşık 4,5 saattir. ANC’nin ne kadar iyi olduğu göz önüne alındığında, bu süre normaldir. Fakat endüstri standartlarına göre 4,5 saat biraz yetersiz olsa da, 15 saat kadar daha fazla şarj desteği sağlayan bir şarj kutusuna sahiptir.

USB-C ile şarj ettiğinizde kulaklık, bir saatten daha kısa sürede tam olarak dolar. Pil ömrü elbette müziği ne kadar yüksek sesle dinlediğinize bağlı olarak değişir. Bu nedenle sesi bir veya iki çentik kısmak yalnızca işitme duyunuzu korumakla kalmaz, aynı zamanda kulaklıklarınızın da daha uzun ömürlü olmasını sağlar.  

Ana Özellikler:

 • Aktif Gürültü Önleme
 • Müziği çalmak/duraklatmak ve ANC modunu değiştirmek için kontrollere dokunma
 • Kulak içi algılama (kulaklıklar çıkarıldığında müzik çalmayı otomatik olarak durdurur)
 • 4,5 ile 7 saat arasında pil ömrü (şarj kutusuyla 30 saate kadar)
 • Uzman Ses Kalitesi ve Farkındalık modları (Farkındalık modu, dışardaki sesleri işitmeniz gerektiği anda devreye sokabileceğiniz bir moddur. Bu modu devreye sokmak için kulaklığa tıklayıp, bir süre basılı tutmanız yeterlidir.
Huawei Freebuds Pro Bluetooth Kulaklık İncelemesi
Huawei Freebuds Pro Bluetooth Kulaklık İncelemesi

Artılar

 • Kulaklara oturur ve rahatsız etmez.
 • Aktif Gürültü Önleme ile dış seslerin duyulmasını engeller.
 • İyi sesli arama kalitesi ile telefon görüşmelerinizi sekteye uğratmaz.
 • Mükemmel mikrofon kalitesine sahiptir.

Eksiler

 • IP dereceli su direnci yoktur. Su geçirmez değildir.
 • Uygulama iOS için desteklenmemektedir. Yani Apple cihazlarına uygun değildir.

Sonuç

Huawei FreeBuds Pro Bluetooth Kulaklık, yeterli bir ürün gibi görünse de bana kalırsa biraz pahalı bir cihaz. Öyle ki Huawei FreeBuds Pro’nun fiyatı güncel olarak 1150 – 1200 TL civarında seyrediyor. Seçim tabii ki sizin!… Yalnızca görüşlerinizi benimle paylaşmayı unutmayın!

İlginizi çekeceğini düşündüğüm birkaç yazı:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır