Kahvaltı Etmenin Bilinmeyen Faydaları

Her sabah yeni bir güne uyanıyor ve kendimize temiz bir sayfa açıyoruz. Çoğu zaman bunu fark etmesek de aslında uyandığımızda hayat bizim için yeniden başlıyor. Tabi ki bu yeni günün olmazsa olmazı da ilk öğünde yediğimiz yiyecekler oluyor. Güne saat kaçta başladığımız fark etmeksizin bazen kahvaltıda canımız tost ya da sandviç yemek istiyor; bazı sabahlarda da daha hafif bir seçeneği, yulaflı tabakları tercih ediyoruz.

Son zamanların en çok tartışılan konularından biri de kahvaltı konusu. Sizin de bu konuda kafanız karışıyor nasıl bir beslenme düzenine sahip olsanız daha iyi olacağından emin olamıyorsanız sizin için derlediğim yazıya göz atabilir, kahvaltı yapmanın bilinmeyen yararlarını öğrenebilirsiniz.

Kahvaltı etmenin faydalarını biliyor musunuz?
İlk Öğünü Atlamayın

Kahvaltı Yapmanın Temel Faydaları

Saat kaçta yaparsanız kendi beslenme düzeninize uygun bir kahvaltı çeşidi bulabilirsiniz. Bu bir peynirli tost da olabilir, salamlı sıcak sandviç de. Ya da bambaşka bir beslenme şekliniz varsa vegan yulaflı kaselerden de yiyebilirsiniz. Peki bu yedikleriniz vücudunuzda ne gibi etkiler yaratıyor bir fikriniz var mı? Bakalım kahvaltı ettiğimizde aslında hayatımızda neler değişiyor.

Yorgunluğu Alır

Sabahları güne güzel bir şeyler yiyerek başladığınızda kendinizi çok daha dinç hissedersiniz. Önceki günün yorgunluğunu atıp biraz daha enerjik bir şekilde hayatınıza devam etmek istiyorsanız bu durumda ilk yapmanız gereken şey kendinize güzel bir öğün hazırlamak olacak.

pexels daniela constantini 5591663 scaled 1 kahvaltı 1 | Shuayip.com
Farklı Alternatifler Deneyebilirsiniz

Uzmanlar kalktıktan en fazla dört saat sonra ilk öğünün yapılması gerektiğini belirtiyor. Eğer uyanır uyanmaz bir şeyler yemek istemiyorsanız kendinize güzel bir çay ya da kahve yapabilir, sonrasında yemek yiyebilirsiniz. Ama nasıl bir seçeneği tercih ederseniz edin ilk öğünü atlamamalısınız.

İnsan vücudunun uyuduğunda hala çalışmaya devam ettiğini söyleyen uzmanlar uyku sırasında yavaşlayan metabolizmamızı sabahları harekete geçirmemiz gerektiğini savunuyor. Bunun için de bir şeyler yememiz gerekiyor. İlk öğünü atlar ve uzun süreler aç kalırsak kendimizi yorgun hissedebiliriz.

Kilo Vermenizi Sağlar

Belki de uzun saatler aç kaldığınızda kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabileceğinizi düşünüyor bunun için sabah hiçbir şey yemiyorsunuz ancak ne yazık ki yaygın inanışın aksine bu oldukça yanlış bir davranış biçimi.

Bütün gece uyurken yavaşlayan metabolizmanızı çalıştırmanız ve kan şekerini dengelemeniz için sabah mutlaka bir öğün yapmanız gerekiyor. Erken saatte yemek istemiyorsanız kendinize uygun bir rutin belirleyebilirsiniz. Ancak sabah aldığınız gıdanın bütün gün sizi tok tutacağını da aklınızda bulundurmalısınız.

Başarı Oranınız Artar

Güne bir şeyler yiyerek başlayan kişilerin çok daha verimli olduğunu söyleyen uzmanlar bu şekilde dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon sorunun da üstesinden gelebileceğinizi belirtiyor. Eğer gün içinde bir türlü dikkatinizi toplayamıyor ve bir şeylere odaklanamıyorsanız bunun en büyük nedenlerinden biri de aç kalmanız olabilir.

Karnınız aç olduğunda hafızanız yeterince iyi çalışmayabilir, yapacağınız işe kendinizi veremezsiniz. Tam tersi bir rutin düzen oluşturursanız çok daha başarılı olacağınızdan emin olabilirsiniz. Mutlaka bunu bir deneyip görmenizde yarar var.

Mutlu Hissedersiniz

Daha önceki yazılarımda mutlu hissetmek uygulayabileceğiniz farklı yöntemlerden bahsetmiştim. İşte bu yöntemlerin en başında gelenlerden biri de karnınızın tok olması ile ilgili. Yeni güne bir şeyler yiyerek başladığınızda sadece karnınız değil ruhunuz da doyar. Bu da bütün günü daha pozitif ve verimli geçireceğiniz anlamına gelir.

Sabahları aç kaldığınızda bütün gün enerjinizin düşük olduğunu, kendinizi depresif ve mutsuz hissettiğinizi fark etmiş olabilirsiniz. Bu sorunu aşmak için mutlaka sabahları kendi sevdiğiniz şeylerden yiyin. Gün içinde insanlarla kurduğunuz iletişimin bile daha güçleneceğinden emin olabilirsiniz.

pexels taryn elliott 4099238 scaled 1 kahvaltı 2 | Shuayip.com
Size İyi Hissettirecek Bir Tercih Yapın

Bonus: Pratik Öneriler

Eğer sabahları kahvaltıda ne yiyeceğinizi bulamıyorsanız sizin için hazırladığım önerileri değerlendirebilirsiniz.

Çavdar Ekmekli Sağlıklı Atıştırmalık

İlk önerim ekmek arası bir lezzet olacak. Hem ruhunuzu hem karnınızı doyuracak bu yiyeceği çocuklarınıza da hazırlayabilirsiniz. Çavdar ekmeğini kızartın ve ekmeğin alt kısmına beslenme tercihinize göre humus, avokado, krem peynir ya da tereyağı sürün. Ekmeğin içine kırmızı biber, peynir ve zeytin ekleyin. Zevkinize göre kekikle tatlandırabilirsiniz. Ekmeğin arasına ekleyeceğiniz şeyleri kendiniz belirleyerek hem pratik hem de sağlıklı bir öğün elde edebilirsiniz.

Tuzlu ya da Tatlı Hazırlanabilecek Alternatif Lezzet

Son zamanların en popüler lezzetlerinden birini kullanacağımız bu kaseyi isterseniz tuzlu isterseniz hazırlayabilirsiniz. Sadece tatlı istiyorsanız yulafı sütle tuzlu istiyorsanız da suyla pişirmeniz yeterli. Tuzlu versiyona her tür sebze, yumurta yakışır. Tatlı versiyona ise istediğiniz meyveleri, kuruyemişler, ve sürülebilir ezmeleri ekleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır