Kan Şekerinizi Dengeleyecek 10 Yiyecek

Daha önceki yazımda kan şekerinizi nasıl dengeleyebileceğinizi ve bunun sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu anlatmıştım. Ayrıca kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde en etkili olan şeyin tükettiğimiz besinler olduğundan bahsetmiştim. Bu yüzden şimdi de sizin için kan şekeri seviyemizi dengelemiz açısından bize yardımcı olacak gıdaları derlemek istedim.

Ayrıca ülkemizde ve dünyada pek çok kişide gizli şeker, diyabet, insülin direnci gibi problemler de olduğunu düşününce bu konunun neden böyle önemli olduğunu da daha iyi anlayabilirsiniz. Hem metabolizma hızımızı arttıracak hem de kendimizi çok daha iyi hissetmemizi sağlayacak bu yiyeceklerin ne olduğunu merak ediyorsanız sizin için derlediğim alternatifleri tüketmeye başlayabilirsiniz.

Kan şekerinizi düşürmek için ne yapmalısınız
Farklı Besin Gruplarından Faydalanın

Kan Şekerimizi Dengede Tutan Besinler

Balkabağı ve Kabak Çekirdeği

Listemizin ilk sırasında kokusu ve tadı ile damaklarımızı şenlendiren bir yiyecek var. Lezzetinin dışında içerdiği lif ve antioksidanlar bakımından da oldukça yararlı bir yiyecek olduğunu belirtmekte yarar var. Balkabağı bu konuda en başarılı besinlerden biri olduğu için diyabet ilaçlarında da kullanılmaktadır. Bunu da göz önünde bulundurarak mevsiminde sık sık tüketmeye özen gösterebiliriz. Kabak çekirdeğinin içinde bulunan sağlıklı yağlar ve protein aynı zamanda saçlarımıza da iyi gelir.

Brokoli

Listemizin ikinci sırasında yer alan brokolinin içinde bulunan sülforan diyabetle savaşma konusunda oldukça başarılı bir bileşiktir. Yapılan çalışmalar bu bileşiğin Brüksel lahanası ve lahana gibi sebzelerde de bulunduğunu gösteriyor. Bu bileşikten en iyi şekilde faydalanmak için brokolinin çiğ ya da hafif buharda pişmiş şekilde tüketilmesi gerektiğini de ifade etmekte yarar var.

Deniz Ürünleri

Bu konuda oldukça başarılı olan yiyeceklerden bir diğeri de balık ve kabuklu deniz ürünleridir. Bu gıdaların içinde yer alan protein, sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller ve antioksidan içeriği yemekten sonra hissettiğimiz tokluk hissinin de büyük oranda artmasını sağlar. Eğer herhangi bir alerjiniz yoksa bu yiyecekleri düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Kuruyemişler

Hem protein hem de sağlıklı yağlar açısından çok zengin bu yiyecek grubunu ara öğünlerde tüketerek enerjinizi arttırabilir, diyetinizin bir parçası olarak sık sık yiyerek aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Aynı zamanda düşük karbonhidrat alan biriyseniz bu yiyecekleri bütün öğünlerinize az az eklemeyi de tercih edebilirsiniz.

kuruyemis 1 kan şekeri 1 | Shuayip.com
Bol Bol Tüketin

Bakliyatlar

Günümüzde en çok tüketilen yiyecek gruplarından biri olan bakliyatlar içerdikleri magnezyum, lif ve proteinler bakımından yavaş sindirime yardımcı olurlar. Bu da bizi çok daha güçlü, enerjik ve dinç hissettirecekleri anlamına gelmektedir. Uzmanlar diyabet hastalarının da bu yiyecekleri düzenli olarak tüketmesini önerir.

Kırmızı Meyveler

Listemizin bir diğer yiyecek grubu da kırmızı meyveler. Ahududu, çilek, yaban mersini ve böğürtlen gibi bu meyvelerin içerdiği lif, mineral ile antioksidanlar bu konuda sorun yaşayan kişiler için oldukça mükemmel bir seçimdir diyebiliriz. Bu yiyecekleri tüketip hem tatlı ihtiyacınızı bastırabilir hem de kendinizi daha dinç hissetmeye başlayabilirsiniz.

Avokado

Son dönemin trend yiyeceklerinden biri olan avokado içeriğinde bulunan sağlıklı yağlar ve mineraller bakımından pek çok konuda vücudumuz için yararlıdır. Kronik hastalık riskini azaltan ve yüksek tansiyona da iyi gelen avokadoyu salatalarınızda, dip sos olarak ya da sandviçlerinizde kullanabilirsiniz.

1033784 1920x1080 kan şekeri 2 | Shuayip.com
Avokado

Yulaf

Süper besinler grubunda yer alan bu yiyecek yüksek lif içeriği ile hem sizi uzun süre tok tutar hem de glisemik indeksi bakımından glukoz dengenizin sağlanmasına yardımcı olur. Kahvaltılarınıza farklı bir alternatif arıyorsanız, gün içinde ara öğün olarak hafif bir şeyler tüketmek istiyorsanız ya da buğday unu yerine farklı bir çeşit un kullanmayı düşünüyorsanız yulafın tam size göre olduğuna eminim.

Turunçgiller

Lezzet bakımından oldukça tatlı olan bu yiyecekler de yine hem tatlı ihtiyacınızı bastırmanıza hem de kendinizi çok daha canlı hissetmenize yardımcı olabilecek besinlerdir. Portakal ve greyfurt gibi meyvelerin lifle dolu olduğunu pek çok kişi bilmese de bu meyvelerle diyabetle savaşmada oldukça etkilidir.

Kefir ve Yoğurt

Kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı bir gıda olan bu yiyecekler probiyotik bakımından da çok zengindir. Geceleri uyumadan önce yerseniz ertesi sabaha kendinizi çok daha iyi hissederek uyanacağınızdan da emin olabilirsiniz.

Yumurta

Listemizin son sırasında ise evlerimizin vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan yumurta var. Neredeyse herkesin çok sevdiği yumurta besleyiciliği bakımından da önemlidir. Yapılan çalışmalar yumurtanın insülin direncine iyi geldiğini göstermiştir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır