Dahon Mariner D7 Katlanan Bisiklet Ürün İncelemesi

katlanan bisiklet
Dahon Katlanır Bisiklet

Daha önceki yazımda Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesi ile birlikte ulaşım alanında da farklı alternatiflerle tanıştığımızdan bahsetmiştim. Bu alternatiflerin en başında gelenlerden birinin de bisiklet olduğunu düşününce piyasada satışa sunulan farklı modellerin giderek artmasına şaşırmamak lazım. Son zamanlarda en fazla satılan modeller arasında çok popüler olan katlanan bisikletler de var.

Dağ ve şehir bisikletleri gibi belli kullanım amaçlarına ya da kişisel zevklere hitap eden ürünlerin dışında özellikle de bir yerden bir yere gitmek için kullanılabilecek en iyi modelin katlanan bisiklet olduğunu söyleyebiliriz. Evimizin herhangi bir köşesine kolayca sığdırabileceğimiz katlanan bisikletleri taşımak da diğer modellere göre çok daha kolay.

Genellikle kolayca taşınabilecek ağırlıklarda olan katlanan bisiklet modelleri herkesin bütçesine ve zevkine göre değişiklik gösterebiliyor. İşte bu yüzden ben de bir süredir deneyimlediğim Dahon Mariner D7 katlanan bisiklet modelini incelemek istedim. Ayrıca son zamanlarda Dahon Türkiye’de en çok satılan katlanan bisiklet markalarından biri haline geldi. Mariner D7 modeli ise markanın farklı bütçelere hitap eden kaliteli orta segment bisikletlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Dahon Mariner D7’nin Temel Özellikleri

Pandemi sürecinde daha sağlıklı yaşamak ve kalabalıklardan uzak durmak isteyenlerin tercih etmeye başladığı bisiklet alternatifi yeni bir hobiye başlamayı düşünenlerin de ilgisini çekiyor.

Bu durumda da farklı amaçlara hizmet eden katlanan bisikletler karşımıza çıkıyor. Çok satan Dahon Mariner D7 model bisikletin bu bahsettiğim farklı amaçlar için tercih edilebileceğini söylemekle işe başlayalım. Bu model şehirde hem hobi hem de ulaşım amaçlı olarak kullanılabilir.

Eğer özellikle macera tutkunu değilseniz, bisikletinizi alıp kampa ya da dağa gitmek gibi bir niyetiniz yoksa uygun boyutları ve ağırlığı ile ortalamanın üzerinde kaliteli bir sürüş keyfi sağlayan bu modeli hiç tereddüt etmeden alabilirsiniz. Bakımı kolay, rahatça katlanabilen ve pek çok kişinin kaldırabileceği ağırlıkta olan bu model renkleri ile de göz dolduruyor.

Teknik özelliklerine baktığımızda ise öncelikle bu bisikletin katlandığında 65, 32, 79 cm ölçülerinde olduğunu ifade edebiliriz. Rengi fırçalı alüminyum olarak geçiyor, yani gri tonlarında. 7 vitesli bir bisiklet. 12 kilo ağırlığında. Çift kat jant sistemi ile tam 105 kiloya kadar bireylerin rahatça kullanabileceği bu model Shimano RD-TX35 çekiş sistemine sahip. Dahili aksesuarları arasında çamurluk, bagaj, sele borusu pompası bulunuyor.

bb katlanan bisiklet 2 | Shuayip.com
Şehir Kullanımına Çok Uygun

Artıları ve Eksileri

Katlanır bisikletlerde sıklıkla yaşanan gidon boyu sorunu bu modelde yok. Gidon boyunun uzun olması nedeniyle kaza riskine açık katlanan bisiklet modelleri pek çok kişiden şikayet alır. Ama Dahon D7 modelinde bulunan teleskopik gidon borusu kullanıcıların kendine göre ayarlaması için uygun. Bu durumda da hem belli bir yaşın üzerindeki çocukların hem de yetişkinlerin güvenli, konforlu bir şekilde kullanabilmesine olanak tanıyor.

Bu modelin koltuk boyunun uzun olması standart bir bisiklete binmiş kadar rahat etmenize yardımcı oluyor. Selesi oldukça konforlu ve aynı zamanda sele borusunda bulunan pompa sayesinde istediğiniz zaman kolayca tekerlekleri şişirebiliyorsunuz.

Katlanan bisikletlerde yine karşımıza çıkan en büyük sorunlardan biri de katlanan kısımların problemli olmasıdır. Bu modelin katlanan yerleri oldukça pratik bir kullanım imkanı sunuyor. Bu sayede de bisikleti kolayca katlayıp istediğiniz gibi taşıyabiliyorsunuz. Bisikletle ilgili bir denge sorunu da yaşamıyorsunuz.

Bu modelde kullanılan Schwelbe lastiklerin tutuşu oldukça iyi. Farklı zeminlerde pratik kullanım imkanı sağlayan lastiklerle ilgili aklınızda hiç bir soru işareti oluşmasına gerek yok.

Aynı şekilde vites sistemi de her ne kadar başlangıç seviyesinde olsa da büyük beklentiye girmeyen herkesin isteklerini fazlasıyla karşılıyor. Ancak bu noktada yokuşlu yerlerde zorlanma ihtimaliniz olduğunu hatırlatalım. Bisikletin belki de en büyük eksilerinden biri yokuş çıkma konusunda ciddi bir kondisyon gerektirmesi.

Bisikletin fren sistemine baktığımızda ekipmanın çok sağlam olduğunu görüyoruz. Benzer şekilde dolgulu selesi ile konforlu bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz. Bisikletin hafif malzemeden yapılmış park ayağını açıp kapatmak oldukça kolay.

Çamurlukları da yine kullanırken ses çıkartmıyor ve gayet kaliteli. Bunun dışında son olarak da bisikletin şehir sürüşlerinde büyük kolaylık sağlayan bagajına poşetlerinizi, çantanızı ya da istediğiniz diğer eşyaları rahatça yerleştirebilir, bagaj lastiği ile sabitleyebilirsiniz.

Farklı Dahon katlanır bisiklet modellerine buradan bakabilirsiniz.

dahon 1 katlanan bisiklet 3 | Shuayip.com
Dahon Mariner D7

Sonuç

Sonuç olarak Dahon Mariner D7 katlanan bisikletin yokuş gibi zorlu yerler dışında gayet kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Ben de birkaç yıldır bu bisiklet modelini deneyimleyen biri olarak şehir içi kullanımda hiç sorun yaşamadığımı ifade edebilirim. Böyle bir amaç için uygun katlanan bisiklet arayanlara bu modeli rahatlıkla öneririm. Fiyatı orta seviye bir bisiklet için biraz yüksek olsa da performansına bakıldığında fiyatını hak ediyor diyebiliriz.  

Diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz:

Yoga Öğretisine Göre 3 Adımda Sağlıklı Beslenme

3 Maddede Yoga Malzemeleri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır