Kedi Aşı Fiyatları 2021: Tüm Detaylarıyla Birlikte!

Kedi Aşı Fiyatları 2021: Aşı, kedilerin bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklarla etkili bir şekilde savaşma yeteneklerinin artmasını sağlar. Kediler, aşı takviyeleri olmadan, yaşamları boyunca temas edebilecekleri çeşitli potansiyel ölümcül hastalıklardan korunamazlar. Bu nedenle Kuduz aşısı gibi bazı aşılar yasal olarak zorunludur.

Yavru kediler ilk aşılarını yaklaşık 8 haftalıkken olurlar ve yaklaşık 4 aylık olana kadar birkaç haftada bir çeşitli aşılar yaptırmaya devam ederler. Yetişkin olduklarında ise yaklaşık bir yıl sonrasına kadar aşıya ihtiyaçları olmaz. Bir yavru kedi son aşılarını olduktan yaklaşık bir yıl sonra, veteriner hekim, yıllık kontrol ve aşı takviyeleri için kediyi tekrar görmelidir.

Bundan sonra, kedinizin yıllık kontrole ihtiyacı olacaktır; ancak temel aşıların genellikle üç yılda bir yapılması yeterlidir. Kedinizin yaşam tarzına ve risk düzeyine bağlı olarak, veterineriniz tarafından temel olmayan aşılar da önerilebilir ve bunların kedinizin yaşı ne olursa olsun her yıl yapılması gerekecektir. 

Bunun istisnası, rekombinant veya ölü tip aşı olup olmamasına bağlı olarak yıllık verilmesi gerekebilecek kuduz aşısıdır. Buna ek olarak kediler her 3 ayda bir iç – dış parazit için aşılanmalıdır. Dış parazit aşısı, kedilere damla yoluyla da verilebilir. Dış parazit damlası, kedilerin ensesine damlatılır.

Kedi Aşı Fiyatları - shuayip.com
Kedi Aşı Fiyatları 2021: Tüm Detaylarıyla Birlikte! – shuayip.com

Kediler için Aşı Çeşitleri

  • Kuduz: İnsanları olduğu kadar kedileri de etkileyebilen ölümcül bir virüstür. Oldukça ciddi bir virüs olan Kuduz, kedileri fazlasıyla etkileyebilir. Bu nedenle kedilerin kuduz aşı olması yasal olarak bir zorunluluk haline getirilmiştir. Tüm yavru kediler ve yetişkin kediler kuduz virüsüne karşı bağışıklık kazanmak için aşılanmalıdır .
  • FVRCP: Kedi Viral Rinotracheitis (Kedi nezlesi), Calicivirus (Solunum yolu hastalığı) ve Panleukopenia (Virüs kaynaklı bir hastalık) olmak üzere üç farklı virüs türünü ifade eder. FVRCP, tüm yavru kediler için gerekli olduğu düşünülen temel bir aşıdır. Calicivirus ve Rinotracheitis , kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinen yaygın kedi virüsleridir. Panleukopeni, yaygın olarak kedi hastalığı olarak adlandırılan, bağırsaklar, kemik iliği ve gelişmekte olan fetüs gibi hızla büyüyen ve bölünen hücrelere saldıran, oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bazı durumlarda ölüme neden olabilir.
  • FeLV: Kedi lösemi virüsü, kedilerde çekirdek olmayan olarak kabul edilen bir aşıdır. Ancak, tüm yavru kediler için şiddetle tavsiye edilir. Açık havada vakit geçirecek yetişkin kedilere bu aşıyı her yıl tekrarlatmanız gerekir. Kedi lösemisi kedilerde en sık görülen bulaşıcı hastalıklardan biridir. En yaygın şekliyle, ısırık yaraları veya enfekte kedilerle uzun süreli yakın temas yoluyla yayılır. FeLV, kanser ve bağışıklık sistemi bozuklukları dahil olmak üzere kedilerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. 
  • FIV: Isırık yaralarıyla yayılan yaygın bir kedi virüsü olan kedi İmmün yetmezlik virüsü anlamına gelir. Bu aşı temel değildir ve yalnızca FIV’e maruz kalma riski çok yüksek olan kediler için önerilir. Birçok FIV pozitif kedi normal bir hayat yaşayabilse de, bazı kediler, zaman içerisinde, bağışıklık sistemi işlev bozukluğu yaşayarak, çeşitli hastalıklara maruz kalabilir.
  • İç ve dış parazit
Kedi Aşı Fiyatları 2021
Kedi Aşı Fiyatları 2021: Tüm Detaylarıyla Birlikte! – shuayip.com

Kedi Aşı Fiyatları 2021

Kedi aşı fiyatları 2021 yılı için güncel olarak aşağıda verilmiştir.

İç parazit ve Dış parazit

Hem koruma hem de tedavi amacıyla gerçekleştirilen bir uygulama olan İç parazit, aşılardan önce mutlaka yapılmalıdır. Her 2 veya 3 ayda bir gerçekleştirilmelidir. İç dış parazit aşısı fiyat olarak toplamda 130 TL’dir.

Karma aşı (FVRCP)

İki doz olarak uygulanan bir aşı olan Karma aşı, 15’er gün arayla yapılır. Karma aşı fiyatı ortalama 150 TL‘dir.

Kuduz aşısı

3 aydan büyük yavru kedilere uygulanır. Kuduz aşısı fiyatı ortalama 120 TL‘dir.

Lösemi aşısı (FeLV)

Kuduz ve Karma aşı ile birlikte yıllık olarak tekrar edilebilen bir aşıdır. Lösemi aşısı fiyatı ortalama 150 TL‘dir.

Kedi Aşı - shuayip.com
Kedi Aşı Fiyatları 2021: Tüm Detaylarıyla Birlikte! – shuayip.com

Aşılamanın Kediler için Riskleri Var mıdır?

Aşılarla ilgili bazı riskler vardır; fakat bunlar nispeten nadir görülür. Aşı reaksiyonları ve yan etkiler genellikle küçüktür ve kendi kendine geçer. Bunlar, enjeksiyon bölgesinde ağrı ve şişlik, uyuşukluk veya hafif ateşi içerebilir. Şiddetli alerjik reaksiyonlar daha az yaygındır ama tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Yavru kedinizde kurdeşen dökme, yüzde şişme veya nefes almada zorluk olursa hemen en yakın veterinere gidin.

Aşılar bağışıklık sistemini uyardığı için, bir oto-bağışıklık bozukluğu geliştirme riski azdır. Aşılanan tüm evcil hayvanlara karşı etkilenen evcil hayvanların sayısını düşündüğünüzde bu son derece nadirdir. Bununla birlikte, oto-bağışıklık bozuklukları ciddi bir durumdur ve tedavisi zor olabilir. Oluşabilecek hastalıklar arasında kan bozuklukları, nöromüsküler sorunlar ve hatta cilt problemleri bulunur.

Çoğu veteriner hekim ve evcil hayvan uzmanı, özellikle genç hayvanlar için aşılar söz konusu olduğunda, faydaların risklerden daha ağır bastığı konusunda hemfikirdir. Yetişkin kedi aşıları söz konusu olduğunda, birçok veteriner daha az sıklıkta aşılama protokollerini benimsenin doğru olduğunu düşünmektedir. Yılda bir kez verildiği takdirde, birçok yetişkin aşısının artık her üç yılda bir yapılabileceği önerilir.

Yavru Kedi - shuayip.com
Kedi aşı fiyatları – shuayip.com

Sonuç

Kedi aşı fiyatları 2021 yılı ortalamalarını sizlerle paylaştık. Bu konudaki görüşlerinizi, eleştirilerinizi ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yavru Kedi Aşısı Hakkında Bilinmesi Gereken 4 Madde!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır