Kedi Tırmalama Tahtası Neden Önemli? Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde!

Kedi Tırmalama Tahtası Neden Önemli? İlk bakışta kedi bakımı açısından çok önemli bir aksesuarmış gibi görünmese de, kedi tırmalama tahtasının neden kedi sahipleri için vazgeçilmez bir ürün olduğunu yakında anlayacaksınız! Öncelikle, hayatımızı ve evimizi evcil hayvanlarla paylaşmanın sayılamayacak kadar çok faydası olduğu aşikar… 

Bununla birlikte, kedi sahiplerinin de yakından bildiği gibi birkaç olumsuz durumun yaşanması da muhtemel. Kediler, içgüdüsel olarak bazen evlerimizde karışıklık yaratabilirler. Bu karışıklıklar ise genelde ortak bir çekişme alanı, mobilya, halı veya diğer ev eşyalarının çizilmesi şeklinde gerçekleşir. Tırmalama tahtasının önemi de işte tam bu noktada devreye giriyor. Daha fazlası için sayfayı kaydırmaya devam edin!

Kedi Tırmalama Tahtası Neden Önemli?

Kediler neden tırmalar?

Kedi Tırmalama Tahtası
Kedi Tırmalama Tahtası

Kediler, halıları, ahşap mobilyaları, koltukları ve ilginç buldukları dokuları tırmalamaya bayılırlar ve bunu tamamen içgüdüsel olarak yaparlar. Bu hareketin birkaç farklı nedeni vardır. Kediler patilerini temizlemek ve kaşımak için çeşitli yüzeyleri tırmalayabilirler. Buna ek olarak bir bölgeyi işaretlemek ve koku yaymak için de tırmalarlar.

Tırmık sonrası oluşan çizikler evin her yerinde, özellikle de kapı ve pencerelerin çevresinde yaygınsa, kedinizin genel bir güvensizlik duygusuna işaret ediyor olması muhtemeldir. Tırmalamanın pati temizliği için mi, işaretlemek için mi yoksa her ikisini mi temsil ettiği, yerlerin düzenine ve çeşitli diğer faktörlere bağlı olarak değişir.

Genellikle aynı bölgeleri tırmalamaya devam ederler. Bu nedenle kedinizin mobilya, halı, koltuk veya parke gibi yüzeyleri tırmalamasını istemiyorsanız ona mutlaka bir tırmalama tahtası almalısınız. Eğer tırmalama tahtasını severse, sizi ve eşyalarınızı rahat bırakacaktır.

Kedi Tırmalama Tahtası
Kedi Tırmalama Tahtası

Kediler için doğru tırmalama tahtası nasıl seçilir?

Kedilerin pençelerini keskinleştirmek, egzersiz yapmak, kaslarını germek ve bölgelerini işaretlemek için belirli bir yeri tırmalamaları gerekir. Yani içgüdüsel olarak yapmaları gereken bir şeydir.

Kedinize tırmalayabileceği bir alan veya bir nesne (tırmalama tahtası gibi) sağlamazsanız halılarınız, mobilyalarınız ve duvar kağıtlarınız zarar görebilir. Bir kedi tırmalamak için çekici bir alan bulduğunda sonraki süreçte de tırmıklamak için aynı bölgeyi tercih eder.

Bu nedenle tırmalama tahtaları kedili evler için vazgeçilmez bir aksesuardır. Söz konusu tahtalar çeşitli boyut ve şekillerde satılır. Genellikle kalın sisal sicim veya halı ile kaplı dik ahşap direkler ile birlikte platformlar, yataklar, saklama kutularından oluşur ve daha enerjik kediler için sallanan oyuncaklar içerirler. Tırmalama tahtaları kendiliğinden ayakta durabilen bağımsız direklerden oluşabilir veya bir duvara ya da zemine sabitlenecek şekilde tasarlanabilirler.

Kedi Tırmalama Tahtası
Kedi Tırmalama Tahtası

Tırmalama tahtası alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kediniz için bir tırmalama tahtası seçmeden önce şu kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir. İşte, tırmalama tahtası alırken dikkat edilmesi gerekenler:

  1. Tırmalama tahtasının sert olduğundan emin olun; Kediler tırmaladıklarında, dirence ihtiyaç duyarlar. Yani yumuşak değil; sert bir yüzeyi tercih ederler.
  2. Tahta, kedinizin tam olarak tırmalayabilmesi için yeterince uzun olmalıdır. Yavru kediniz için küçük bir tahta alabilirsiniz fakat; büyüdüğünde bu tahtayı daha uzun bir tırmalama nesnesiyle değiştirmeniz gerekecektir.
  3. Kedinize alacağınız tırmalama tahtasının hem yatay hem de dikey yüzeyler içermesi önemlidir.
  4. Alacağınız tahta yüksek modüler bir tırmalama direği ise, mutlaka sağlam olmalıdır. Kediniz tırmalama tahtasını korunaklı bir şekilde kullanabilmelidir.
  5. Monte edildikten sonra dengesiz görünen uzun bir tırmalama tahtası da kediniz için iyi olmayacaktır. Bir şekilde tahtayı sabitlemeyi denemelisiniz.

Kedinizin bir tırmalama tahtasını kullanmasını sağlamanın birkaç yolu vardır. Tahtayı özellikle tercih ettiği bir odada bir pencerenin veya radyatörün yanına yerleştirmeniz çok çekici olacaktır (özellikle de platformlar ve yataklardan oluşan büyük bir tırmalama tahtasıysa). 

Kediler ilk uyandıklarında vücutlarını esnetmeyi ve tırmalamayı severler. Bu nedenle kedinizin yatağının yakınında tırmalayabileceği bir alanı olması her zaman daha iyidir. Kedinizi tırmalama tahtasını kullanması için zorlamayın. Zira ters tepebilir. Eve yeni bir nesne geldiğinde bunu fark edip, söz konusu nesneyi koklamak için kendiliğinden yanına gidecektir.

Kediniz tırmalama tahtasına ilgi göstermiyorsa, tahtanın üzerine biraz kuru kedi nanesi serpmeyi deneyin. Veyahut da tırmalama yüzeyini keşfetmesini sağlamak için tahtanın etrafına bir kedi oltası tarzında bir oyuncakla birlikte kedinizle eğlenceli bir oyun oynayın. bu genellikle kaşınmayı teşvik eder. Tüm bunlar yetersiz gelirse tahtanın yanına veya eğer varsa bir platformuna ödül maması yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde tırmalama tahtasıyla olumlu bir ilişki geliştirebilir.

Tırmala tahtası için çok fazla para harcamanıza gerek yok! Bazı tahtalar çok basit malzemelerden yapıldığı için çok daha ekonomik olabiliyor. Evinizde alan sorunu varsa, duvara sabitlenebilen düz bir panel satın alabilirsiniz. Ya da kediniz için bir tırmalama tahtası veya platformu (kedi ağacı gibi) yapabilirsiniz. 

Kedi Tırmalama Tahtası
Kedi Tırmalama Tahtası

Sonuç

Kedi sahipleri, tırmalama tahtalarının ne denli önemli olduğunu çok iyi bilir. Kedilerin mobilyalara ve eşyalara zarar vermesini önlemek için tırmalayabileceği tahtalar veya platformlar alınmalıdır. Buna ek olarak evinizdeki malzemeleri kullanarak kediniz için mükemmel bir tırmalama tahtası yapabileceğinizi de unutmayın. Bu başka bir yazının konusu olacağı için (evde tırmalama tahtası yapımı) şimdilik değinmiyorum! Takipte kalın ve görüşlerinizi mutlaka benimle paylaşın!

İlginizi çekeceğini düşündüğüm birkaç başlık:

4 Maddede Kedi Tuvaleti Seçiminde Dikkat Edilecekler – PetSafe Simply Clean Ürün İnceleme

Kedi Eğitiminde 3 Püf Nokta

Kedi Nanesi Nedir? Ne İşe Yarıyor: Catnip!

Evde Kedi Yatağı Nasıl Yapılır? 5 Harika Fikir!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır