Kedilerin Tüy Dökümü Nasıl Azaltılır?

Kedi sahiplerinin en çok zorlandığı ve sıkıntıyı yaşadığı konulardan biri de tüy dökümüdür. İnsanı evde neredeyse her gün temizlik yapmaya mecbur kılan bu durum hem bizi hem de evimize gelen misafirleri rahatsız edebilir. Evcil dostunuzun neden bu kadar çok tüy döktüğünü merak ediyorsanız yazımı okuyabilir, ona uygun taraklar, vitaminler ya da macunlarla bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Kedilerin tüy dökmesinin önüne geçebilir miyiz?
Çözüm Önerileri

Kedilerde Tüy Dökülmesinin Başlıca Nedenleri

Bu konuda önerilerde bulunmaya geçmeden önce tabi ki evcil dostumuzun tüylerinin neden bazı zamanlarda daha çok döküldüğünü anlamamız gerekiyor. Böylece onlara özel çözümler bulabiliriz.

Her ne kadar evcil hayvanların tüy dökümünün altında yatan nedenleri saptayıp bunlara yönelik önlemler alsak da tüy dökümünü sıfırlamamızın mümkün olmayacağını söyleyerek işe başlayalım. Kedi sahiplendikten sonra bu durumu fark eden kişilerin evcil hayvanlarını dışarı bırakmak gibi acımasızca çareler aradığını da göz önünde bulundurduğumuzda bu konuyu takıntı haline getirmemeniz çok daha doğru olacaktır diyebiliriz.

Evcil hayvanlarımızı tüyleri dökülse de, onlarla tatile giderken işimiz çok daha zor hale gelse de ve bazen bizi bunaltsalar da ne olursa olsun bu şekilde kabul etmemiz gerekiyor. Ama tabi ki tüylerinin daha çok döküldüğü dönemlerde sağlıkları ile ilgili bir problem yaşıyor olma ihtimalleri de var.

Bu sorunun altında yatan nedenlere genel olarak göz attığımızda ilk olarak karşımıza beslenme kaynaklı sorunlar, mevsim geçişinde adaptasyon sorunu, hastalıkların ya da stresin sebep olduğu tüy dökümü gibi maddeler çıkabiliyor. Öncelikle bu durumun nedeni ile ilgili tahminlerde bulunmalı, buna yönelik yöntemler denemeliyiz. Ancak tabi ki bu önerdiğim yöntemlerden herhangi bir sonuç alamıyorsanız mutlaka konuyla ilgili veterinerinizle görüşmelisiniz.

9805352435762 kedi 1 | Shuayip.com
Mama Seçimine Dikkat Edin

Çözüm Önerileri

Kedinizin tüylerinin daha çok döküldüğü dönemlerde ilk olarak yapabileceğiniz şey ona özel bir B vitamini takviyesi almak olacak. B vitamini eksikliğinde tüy dökümü büyük ölçüde artar. Bu nedenle veteriner hekiminize de danışarak evcil hayvanınız için bir B vitamini almalısınız.

Beaphar gibi alanında öncü firmaların ürünlerine internetten ulaşabilir ve içeriklerinde neler olduğunu detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Eğer B vitamini takviyesi kullandığınız halde tüy dökümünü istediğiniz ölçüde azaltamadıysanız bu durumda ilk aklımıza gelen soru işareti yaş mama kullanımı ile ilgili. Pek çok evcil hayvan sahibi bunu bilmese de düzenli olarak yaş mama tüketiminde hayvanlar daha çok tüy dökmeye başlarlar.

Evcil hayvanınıza haftada birden çok kez yaş mama veriyorsanız bu mamaların içeriğinde ne olduğuna daha fazla dikkat etmelisiniz. Protein oranı yüksek kaliteli mamaları tercih edebilirsiniz ama yine de yaş mama tüketiminde aşırıya kaçmanın hiç de sağlıklı olmadığını aklınızda bulundurunç

Ayrıca yaş mama tüketimi demişken bazı kuru mamaların içeriğindeki maddelerin de evcil hayvanlarda daha çok tüy dökümüne neden olduğunu söyleyebiliriz. Mesela yazın tavuk oranı yüksek bir kuru mama kullanıyorsanız evcil hayvanınız daha çok tüy dökmeye başlar. Bu durumda yapacağınız ilk şey mümkünse her zaman ama mümkün değilse yazları ona tavuklu mama vermemek olacak.

kediler neden tuy doker kedi 2 | Shuayip.com
Fırça Alın

Evcil hayvanların hem cilt hem de tüy sağlıklarını bozan en önemli nedenlerden biri de su tüketimlerinin azalmasıdır. Kedilerin temiz ve akan suyu daha çok sevdiğini göz önünde bulundurduğumuzda eğer bu konuya özen göstermiyorsanız su tüketimlerinin azalacağını anlamak hiç de zor değil. Sık sık suyunu değiştirmeli eğer bunun için imkanınız yoksa ona bir su şelalesi almayı düşünebilirsiniz.

Mamasını, suyunu kontrol ettiniz, evcil hayvanınıza düzenli olarak takviye vermeye başladınız ama halen tüy dökümü konusunda sonuç alamıyor musunuz? O zaman bir de tüylerini taramayı deneyin. Onun da seveceği güzel bir tarak alırsanız evcil hayvanınız tüyleri taranırken çok mutlu olacaktır. Uzun tüylü ırkların haftada en az iki kere tüylerinin taranması gerektiğini de hatırlatmakta yarar var.

Bonus: Evcil Hayvan Sahipleri İçin Elektrikli Süpürge Önerileri

Evcil dostlarımızın tüylerinin daha az dökülmesi için aldığımız önlemlere rağmen yine de buna tamamen engel olamayacağımızı biliyoruz. Bu nedenle tüy dökümünü minimum düzeyen indirdikten sonra evimizi sık sık süpürmemiz gerekecek.

Bu konuda size yardımcı olabilecek modellerden bazılarını aşağıda bulabilir, bütçenize uygun birini tercih ederek gündelik hayatta ev temizliği işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

En Sevilen 3 Model

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır