Kiraz Sapı Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mayhoş ve güzel tadıyla kiraz, reçeli, meyve suyu, kompostosu, dondurması ve birçok ürünü olan bir ilkbahar-yaz meyvesidir. Antioksidan özellik gösterdiğinden dolayı enfeksiyonları önleyebilme etkisi bulunur. Yalnız sadece kiraz değil kirazın sapının da oldukça faydalı olduğunu ve çayının demlendiğini biliyor muydunuz? Böbrek sağlığından, romatizma hastalıklarına, tansiyondan, kilo kontrolüne kadar sayısız faydası bulunuyor. Bu yazımızda kiraz sapının ve kiraz sapı çayının faydalarından söz edeceğiz…

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

kiraz sapi cayi mucizesi I4WdLWBi çay 1 | Shuayip.com
Shuayip.com

Vücuda detoks yaptırır.

Vücutta yer alan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Detoks yaptığınız zamanlarda tüketirseniz detoksunuzu hızlandırmış olursunuz. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücudunuzu zehirden arındırır.

İdrar sökücüdür.

En bilinen etkisi budur. Kesinlikle idrar söktürücü bir etkiye sahip olan bu ürün, en çok bu sebeple tüketilmektedir. Düzenli tüketimi ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarını da önler.

Damar tıkanıklığını önler.

Kalp hastalıklarına olumlu etkileri bulunur. Özellikle damar tıkanıklığını önlediği gibi vücutta yaşanan her türlü tıkanıklığı azaltır. Sizde damar tıkanıklığı yaşıyorsanız bu üründen faydalanabilirsiniz.

Sakinleştirici etkisi bulunur.

Sakinleştirici etkisi sayesinde uyku problemleriniz varsa yardımcı olabilir. Ayrıca depresyon, stres gibi psikolojik problemleri de hafifletmeye yarar.

Böbrek taşlarının oluşmasını önler.

Enfeksiyon karşıtı özelliğiyle, böbreklerinizin zararlı mikroorganizmalardan temizlenmesini sağlarken böbrek taşı oluşmasını engeller. İçinde bulunan bazı uçucu yağlar ve potasyum sayesinde böbreklerinizin sağlığını ve düzenli çalışmasını sağlar.

Kiraz Sapi Cayi Faydalari3 çay 2 | Shuayip.com
Shuayip.com

Gut ve romatizmayı hafifletir.

Gut ve romatizmanın belirtilerini hafifletmeye yarar. Vücudun eklem ve bağ zayıflamaları sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlıkları, enfeksiyon karşıtı özelliği ve içeriğinde yer alan flavonoidler vasıtasıyla eklem ve bağların kuvvetlenmesini sağlar hatta oluşan iltihabın giderilmesini sağlar.

Yüksek kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

Kolesterol değerleri yüksek kişiler için kolesterolu düşürmeye yarar. Günde iki fincan tüketmek kolesterol değerlerinizi kısa zamanda düşürmeye yarar.

Ağrı azaltıcı etkisi bulunur.

Herhangi bir yerimiz ağrıdığında hemencecik ağrı kesicilere sarılırız. Oysa doğal yöntemlerle de ağrılarınızı hafifletmek mümkün. Bunun yöntemlerinden biride kiraz sapı çayı tüketmektir. Bu ürün ayrıca sinirlerinizi kuvvetlendirir ve kaslarınızı gevşetir.

Vücutta ödem oluşumunu önler.

Toplumuzda birçok kişinin genellikle aşırı tuz ve sıvı tüketimi sonucunda yaşadığı ödem sorununu önleyebilir. Vücutta aşırı sıvı birikmesi sonucunda oluşan ödemler, herhangi bir uzvumuzun şişmesine neden olur. Bu ürünün düzenli tüketimi sayesinde vücutta oluşan ödemler azaltılır. Ayrıca adet döneminde oluşan ödemlere de faydaları bulunur.

Kilo verdirir.

Birçok faydası bulunan bu ürünün bir diğer faydası da kilo verdirmektir. Vücuttaki zehirleri uzaklaştırdığı gibi yağ hücrelerini de parçalayarak yok edilmelerini sağlar ve böylece kilo verdirir. Ayrıca selülitlerin giderilmesinde de yardımcı olabilir.

Kabızlığı giderir.

Bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur ve böylece kabızlık problemi yaşayan kişileri rahatlatabilir.

İdrar yolları enfeksiyonunun azaltılmasını sağlar.

Çok sık görülen ve oldukça ağrılı bir rahatsızlık olan idrar yolları enfeksiyonu; aşırı tuvalet isteği, tuvalet esnasında yaşanan sancılar ve kanlı idrarla kendini belli eder. İçeriğinde bulunan enfeksiyon karşıtı maddeler bu sorunu idrar yollarında bulunan enfeksiyonu azaltarak hastada rahatlama sağlayabilir.

Not: Fazla ve bilinçsiz tüketimi olumsuz etkilere sebep olabilir, eğer bir rahatsızlığınız varsa veya ilaç kullanıyorsanız mutlaka kullanmadan önce doktorunuza danışın.

En İyi Kiraz Sapı Çayları

lipton form plus kiraz sapli 20li zoom 1 çay 3 | Shuayip.com
Lipton Slim Plus

Lipton Slim Plus

Bunun tiryakisi olabilirsiniz, gerek tadıyla, gerek kokusuyla muhteşem bir aromaya sahip. Paketinde 20 süzen poşet bulunan bu ürünü yanınızda istediğiniz yere götürebilir ve tüketebilirsiniz. Süzen poşet olması sebebiyle poşetin üzerine sıcak su eklenip 3 dakika beklenerek hemen tüketime hazır olur.

s92721 çay 4 | Shuayip.com
Doğadan Form

Doğadan Form

Tat ve koku bakımından Lipton’dan hiçbir geri kalır yanı yok gibi. 20 süzen poşetten oluşan ufak kutusuyla oldukça taşınabilir bir boyutta. Yanınızda her yere götürebilir ve tüketebilirsiniz.

10775588667442 çay 5 | Shuayip.com
Homm Vıta

Homm Vıta

Toksinlerin atılması, kolesterolü düşürmesi ve kilo verdirmeyi sağlaması ayrıca vücutta ödemlerin azaltılmasını sağlar. Paketinde 60 tane süzen poşet bulunan Homm Vıta içeriğinde diğer faydalı bitkileri barındırmaktadır.

bb62d09b3d398f31da36ce8a81de1f3d çay 6 | Shuayip.com
Green Life

Green Life

Diğerlerine göre biraz daha acımsı ve buruk bir aromaya sahip, sapların kaynatılması önerilmez. Sıcak suda demlemeniz yeterlidir.

İlginizi çekebilir:

Propolis Nedir? Propolis’in Faydaları Nelerdir? 1001 Faydası var!

Semizotu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şifa Deposu Oolong Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır