Köpekleriyle Tatile Çıkanlara 7 Öneri

Tatil zamanı geldiğinde evinde küçük bir dostu olan herkes evcil hayvanıyla nasıl bir yere gidebileceğini ve orada neler yapabileceğini düşünüyor. Daha önceki yazımda köpeklerinizle tatile çıkabileceğiniz en iyi otelleri derlemiştim.

Peki ama bu alternatiflerden birini seçtiğinizde neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bugünkü yazımda köpeğiyle seyahate çıkmak isteyenler ve hem tatil öncesinde hem de bu süreçte neler yapacağını bilmeyenler için pratik ipuçları vermek istedim. Bu ipuçlarını dikkate alarak evcil dostunuzla birlikte sorunsuz bir tatil yapabilir, gittiğiniz yerin tadını çıkartabilirsiniz.

Köpekle tatile çıkanlara öneriler
Pratik İpuçları

Köpekle Tatile Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Eğitim Çalışması

Hem kendiniz hem de evcil dostunuz için bütün hazırlıklarınızı yaptınız, gideceğiniz yeri seçtiniz ve hatta bavulunuzu bile toplamaya başladınız. Ama gittiğiniz yerde sizi neler bekliyor bilmiyorsunuz çünkü sonuçta bu seyahate tek başınıza gitmiyorsunuz.

Bu nedenle öncelikle tatilde kötü bir deneyim yaşamamak adına köpeğinize gel, yat, otur ve sessiz ol gibi komutlarla ilgili temel bir eğitim vermeniz oldukça büyük bir önem taşıyor. Bu konuda daha önce herhangi bir alıştırma yapmamış olsanız bile hızlandırılmış bir pratikle sorunu çözebilirsiniz.

Yola çıkmadan önce köpeğinizi kalabalık bir parka götürüp öğrettiğiniz komutları orada da denemenizde yarar var çünkü bu sayede evcil dostunuz sadece tek başınızayken değil insanların olduğu bir yerde de ne yapması gerektiğini anlamış olacaktır.

Evcil Hayvanlarla İlgili Kurallar

Evcil dostunuza gereken eğitimi verdikten sonra tabi ki her ihtimale karşı tedbirli olmak adına yapmanız gereken bir şey daha var. Her ne kadar siz köpeğinize temel bir eğitim vermiş olsanız da yine de orada bazı istenmeyen sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yolda ya da gittiğiniz otelde bir problemle karşılaşmanız halinde atmanız gereken adımları bilmiyorsanız bu durum sizi istenmeyen bir noktaya getirebilir. Bu yüzden köpeğinizle gittiğiniz şehirde uygulanan kurallara hakim olmanız gerekir.

Mesela gittiğiniz yerde plaja hayvanlarla girmek yasak mı ya da bu konuda esneklik gösteren yerler var mı? Plaja bir hayvanla girmek istediğinizde ek ücret ödemeniz gerekiyor mu? Hayvanların denize girmesine izin veriliyor mu? Bir otele gitmeyi tercih ettiyseniz tesisin her yerine köpeğinizle girebiliyor musunuz?

Bu tür soruların cevaplarından emin olursanız eğer sizi zor duruma sokacak şeyler yapmazsınız. Böylece hem sizin hem de köpeğinizin konforu bozulmamış olur.

Uyumlu Olun

Evcil dostunuzu eğittiniz ve gideceğiniz yerle ilgili kuralları da öğrendiniz. Bu durumda artık yola hazır sayılırsınız. Yola çıktıktan sonra yaşayacağınız bütün deneyimlerde başınıza bazen olumsuz şeyler geleceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Etrafınızdaki insanların köpeğinize tepkisi ne olursa olsun siz uyumlu olmaya özen gösterin. Sonuçta dinlenmek için böyle bir yolculuğa çıkma kararı aldınız ve kötü tecrübeler yaşamak istemezsiniz.

Planlama Yapın

Gittiğiniz yerde köpeğinizle ilgili ne gibi kurallar olduğunu iyi bir şekilde öğrendikten sonra günlerinizi nasıl geçireceğinizle ilgili planlama yapmanızda büyük bir fayda var. Çünkü bu sayede eğer köpeğinizin odada kalması gerekiyorsa ona göre yapacaklarınızı düşünebilir, köpeğinizle birlikte nelere gidebileceğinizi belirleyebilirsiniz.

Acil Durumlara Hazır Olun

Her ne kadar bütün önlemleri almış olsanız bile acil durumlara karşı hazırlıklı olmanız gerekir çünkü bazen beklenmedik deneyimler yaşayabiliriz. Köpeğinizin aşı kartını mutlaka her zaman yanınızda bulundurmalısınız. Bir aksilik olması durumunda buna çok ihtiyacınız olacak.

60de46cc4e3fdf0bfcebeb36 köpek 1 | Shuayip.com
Her Zaman İşler İstediğiniz Gibi Gitmeyebilir

Beklentileriniz Konusunda Gerçekçi Düşünün

Köpeğinizle birlikte yola çıkmaya ve birlikte dinlenmeye karar verdiğinizde muhtemelen kendinizi çok mutlu hissedecek, büyük planlar yapacak, beklentilerinizi yükselteceksiniz. Ama bu konuda biraz daha gerçekçi olmakta yarar var.

Hepimizin bildiği üzere ülkemizde evcil dostlarımızla ilgili kurallar biraz daha katı olabiliyor. Pek çok mekana ya köpeğimizle giremiyoruz ya da onlarla ilgili problemlerle karşılaşabiliyoruz. Bu nedenle bu deneyimde bazı konularda kısıtlanmış hissedebilirsiniz.

Bu süreci gözünüzde büyütmeyin, birlikte kaliteli zaman geçirmeye odaklanın, esnek olun ve bırakın zaman yavaş aksın. Ne olursa olsun telaş etmenize hiç gerek yok.

İhtiyacınız Olabilecek Malzemeleri Yanınızda Götürün

Köpeğinizle birlikte bir yere giderken mutlaka onun da ihtiyacı olacak eşyaları yanınızda götürmeniz gerekiyor. Mesela yanınıza fazladan bir tasma alabilir, ödül mamalarını bavulunuza koyabilir, köpeğinizin sevdiği oyuncaklardan bazılarını da götürebilirsiniz. Gittiğiniz yerde bulamayacağınız şeyler olduğunu göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır