Matcha Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? En az 5 Fayda!

Matcha Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Matcha çayına aşina olmayabilirsiniz; fakat faydalarını duyunca ilginizi çekeceğinden eminim! İnce toz haline getirilmiş kuru çay yapraklarından yapılan bir Japon yeşil çay tozu olan Matcha, yaprakların yüksek klorofil seviyelerinden kaynaklanan biraz acı, bitki bazlı bir tada ve canlı yeşil bir renge sahiptir. Yüzyıllardır geleneksel Japon çay törenlerinin temel ürünlerinden biri olmuştur. Sonraları tüm dünyaya yayılan Matcha Çayı, sağlığa faydaları nedeniyle zamanla popüler olmuştur.

Düzenli yeşil çay tüketimi zaten bir antioksidan güç merkezi olarak lanse ediliyor. Ancak Matcha’nın daha da fazla faydası var. İşte nedeni: Yeşil çayın diğer formlarını yaptığınızda, yaprakları sıcak suda bekletiyorsunuz ve sonra yaprakları atıyorsunuz. Matcha yaptığınızda, tozu sıcak su veya sütün içine döküp, içiyorsunuz. 

Sonuç olarak, Matcha içtiğinizde aslında çay yaprağının tamamını tüketmiş oluyorsunuz. İçerdiği antioksidanlarla kan basıncını düşürebilen Matcha Çayı, kalp hastalığı riskini azaltabiliyor ve hatta metabolizmayı hızlandırabiliyor. Peki ya kafein? Matcha, normal yeşil çaydan daha fazla kafein içerir, ancak kahve gibi sinirlerinizi germez. Daha çok enerjik, odaklanmış ve sakin hissettirir.

Matcha Çayı Nedir?
Matcha Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? En az 5 Fayda!

Matcha Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Matcha çayının faydaları şu şekilde sıralandırılabilir:

  • Konsantrasyonu arttırır

L-theanine, çayda bulunan bir amino asittir. L-theanine açısından zengin yiyecek ve içecekleri tüketmek, vücudunuzda bir rahatlama ve esenlik durumu geliştirebilir. Buna Matcha çayındaki başka bir kimyasal olan kafein de eklenirse zihnen daha rahat uyanık olup; konsantrasyonunuzu arttırabilirsiniz. 20 yetişkin erkek üzerinde uygulanan bir deney, 200 miligram (mg) L-theanine tüketmenin bilişi ve seçici dikkati geliştirdiğini keşfetmiştir. Bu etki 160 mg kafein ile kombinasyon halinde çok daha güçlü bir hale gelmiştir.

İnsanlar arasında yapılan 49 araştırma, Matcha çayındaki bitki bileşiklerinin ruh halini ve performansı iyileştirebileceğini gözlemlemiştir. Örneğin, L-theanine tek başına gevşeme ve sakinlik sağlarken, kafein vücudun enerjisini arttırmıştır. Ayrıca L-theanine ve kafein birleşimi, çalışma katılımcıları arasında uyanıklık ve dikkat düzeyini geliştirmiştir.

Matcha çayında bulunan L-theanine oranı, diğer çay türlerine göre daha fazladır. Bununla birlikte, araştırmalar, matcha’daki L-theanine miktarının markadan markaya büyük ölçüde değiştiğini göstermiştir.

  • Kanseri önlemeye yardımcı olur

Matcha çayı, kateşinler (katehin) adı verilen ve özellikle anti-tümör özelliklere sahip olabilen epigallokateşin gallat (EGCg) adlı bir antioksidan sınıfı içerir. EGCg’nin kanser büyümesini önlemeye yardımcı olabileceği pek çok test ve çalışma ile keşfedilmiştir. Bununla birlikte, bu potansiyel etkiyi doğrulamak için daha fazla deneye ihtiyaç vardır.

Bazı bilimsel çalışmalar, yüksek miktarda yeşil çay alımının belirli kanserlerin gelişmesini önleyebildiği sonucuna ulaşmıştır. Örneğin; mesane kanseri… Ulusal Kanser Enstitüsüne göre EGCg, hücreleri DNA hasarından koruyarak ve tümör hücresi çoğalmasını engelleyerek kanseri önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Matcha Çayı Nedir?
Matcha Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? En az 5 Fayda!
  • Kalp hastalığı riskini azaltmak

Matcha çayı içmenin yüksek kolesterol seviyesi gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabileceğini öne süren birtakım deneysel çalışmalar vardır.

  • Tip 2 diyabetin önlenmesi

Bir randomize klinik araştırmaya göre, her gün dört fincan Matcha çayı içmek, diyabet için çeşitli risk faktörlerinde önemli azalmalar meydana getirmektedir. Bunlar vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi ve sistolik kan basıncı gibi daha pek çok faktörü içermektedir. Sistolik kan basıncı, kalp atışı aralarında, kan akışının kan damarlarına uyguladığı kuvvettir.

  • Kilo kontrolü

Matcha çayı kilo verdirir mi? Matcha çayı, klasik bir yeşil çay ile hemen hemen aynı mineral ve vitamin değerlerine sahiptir. Dolayısıyla vücutta da benzer etkileri gösterir. Tek başına kilo vermek için yeterli değildir. Ancak diyet veya egzersizin yanında tüketilebilir.

Matcha Çayı
Matcha Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? En az 5 Fayda!

Faydalı İpuçları

  • Tüm Matcha Çayı markaları aynı işleve sahip değildir. İlk kez Matcha Çayı alıyorsanız, kafanız biraz karışabilir. Çok fazla marka olduğu için kalite düzeyleri büyük farklılıklar gösteriyor. Yapmanız gereken ilave şeker içermeyen bir Matcha çayı markası almaktır. Bunun ötesinde, en önemli ayrım Tören ve Mutfak türünde satılan Matcha arasındadır. Tören türü Matcha daha pahalıdır ve küçük çay yapraklarından yapılır. Bununla birlikte daha yumuşak bir tada sahiptir. Matcha’nızı sadece su ile içmeyi planlıyorsanız bu türde bir markayı seçmeniz daha iyi olacaktır. Diğer Matcha türünün tadı daha acıdır, bu da sütlü kahve veya tatlılarda iyi dengelenir.
  • Matcha’nın öyle uzun bir raf ömrü yoktur. Açtıktan sonra en iyi kalite ve lezzet için 2 ay içinde tüketilmelidir. Küçük miktarlarda almanızı ve tazeliğini korumak için buzdolabında saklamanızı tavsiye ederim.
  • Matcha’yı sık sık yapıyorsanız, çayın üzerinde köpük tabakası oluşturması için normal bir çırpma teli veya elektrikli süt köpürtücü kullanabilirsiniz. 
  • Matcha’nın çimen aroması herkesin hoşuna giden bir tat değildir. Birkaç damla akçaağaç şurubu veya bal ekleyerek çayınızı tatlandırabilirsiniz. 

Sonuç

Matcha çayı nedir? Faydaları nelerdir? ve de Matcha çayı kilo verdirir mi?‘ gibi sorulara cevap aradığımız inceleme burada sona eriyor… Sonuç itibariyle oldukça sağlıklı bir bitki çayı türü olan Matcha, vücudunuza pek çok fayda sağlayacaktır. Fakat benim için katlanılamaz bir tada sahip! Neyse ki Matcha çayını daha içilebilir bir hale getirmenin pek çok yolu var. Daha önce hiç Matcha çayı içtiniz mi? Deneyimlerinizi paylaşmayı unutmayın!

Ayrıca bakınız:

Yeşil Çayın Faydaları: 10 Maddede Harika Etkiler!

En Etkili Zayıflama Çayları: 6 Farklı Mucize!

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Bilinen 8 Faydalı Etki!

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir? Kanıtlanmış 10 Fayda!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır