Melisa Çayı Faydaları: 7 Mucize!

Melisa (Melisa Çayı), nane ile aynı bitki ailesinden gelen limon kokulu bir bitkidir. Genellikle Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da yetişir. Bununla birlikte dünyanın her yerinde bulunabilir. Melisa Çayı, çok eski bir gelenek olarak ruh halini ve bilişsel işlevi iyileştirmek için kullanılmıştır.

Tabii Melisa çayının potansiyel faydaları bunlarla da bitmiyor. Mucizevi bitkilerden biri olan Melisa’nın iyileştirici özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin: Melisa çayı ne işe yarar? Melisa çayı neye iyi gelir?

Melisa Çayı Faydaları - shuayip.com
Melisa Otu – shuayip.com

Melisa Çayı Faydaları

1. Stresi azaltır, sakinleştirir

Melisanın bir bitki olarak stres belirtilerini yatıştırdığı, rahatlamaya yardımcı olduğu ve ruh halini iyileştirdiği bilinmektedir. 2004 yılında yapılan deneysel bir çalışmada Melisa otunun, psikolojik stresin olumsuz ruh hali etkilerini hafiflettiği tespit edilmiştir. Melisa çayı içen katılımcılarda sakinlik düzeyinin arttığı gözlemlenmiştir.

2. Kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir

Melisa çayı, sinirlilik ve heyecanlanma gibi kaygı belirtilerini azaltmaya yardımcı olmak için de kullanılabilmektedir. 2014 yılında yayınlanan bir araştırma, melisa içeren gıdaların ruh hali ve bilişsel etkilerini incelemiştir. Melisa bitkisinin özü, doğal veya yapay tatlandırıcılarla birlikte içeceklere ve yoğurda karıştırılmış; katılımcılar tarafından içilmiştir.

Her iki gruptaki katılımcılarda da azaltılmış kaygı dahil olmak üzere, ruh halinin çeşitli yönleri üzerinde olumlu etkiler olduğu gözlemlenmiştir. Bu umut verici bir çalışma olsa da; Melisa çayının bu konudaki etkinliğini kesin olarak belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Melisa Çayı Faydaları - shuayip.com
Melisa Çayı Faydaları – shuayip.com

3. Bilişsel işlevi artırabilir

2014 yılındaki aynı çalışmada Melisa çayının bilişsel işlevi iyileştirmedeki etkileri de incelenmiştir. Katılımcılardan hafıza, matematik ve konsantrasyon içeren bilişsel ödevler yapmaları istenmiştir. Ödevlerini yapan katılımcılardan Melisa içenlerin, içmeyenlere göre daha iyi performans gösterdiği belirlenmiştir.

Aynı katılımcıların uyanıklık ve performans seviyelerinde bir artış görülmüş olsa da zaman içinde yorgunluğun ortaya çıkması hala mümkündür. Dolayısıyla daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4. Uykusuzluğu ve diğer uyku bozukluklarını hafifletmeye yardımcı olabilir

Melisa otu ile kediotunun birleştirilip içilmesi, huzursuzluğu ve uykusuzluk gibi uyku bozukluklarını gidermeye yardımcı olabilir. 2006 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, Melisa özü alan çocukların uyku bozukluğuna dair semptomlar açısından %70 ila %80 oranında iyileşme yaşadığını gözlemlemiştir. Bu durum hem araştırmacılar hem de ebeveynler, tarafından memnuniyetler karşılansa da söz konusu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırma ve inceleme gerekmektedir.

Yatmadan önce kediotu ve melisa çayı ile demlenmiş bir fincan çay için. Melisa otunu ve kediotunu hemen her aktarda bulmanız mümkün.

Melisa Çayı Faydaları - shuayip.com
Melisa Otu – shuayip.com

5. Uçuk tedavisinde etkilidir

1999 yılında gerçekleştirilen deneysel bir çalışmaya katılanlar, uçuğun yer aldığı bölgeye beş gün boyunca günde dört kez melisa bitkisi ve plasebo kremi uyguladılar. Araştırmacılar, melisa içeren kremi kullanan katılımcıların, diğerlerine göre daha az semptom yaşadığını ve uçuğun daha hızlı iyileştiğini tespit etmiştir.

Uçuk çıkan ve etkilenen bölgeye günde birkaç kez melisa içerikli bir krem ya da merhem sürün. Ancak uçuk üzerine uygulamadan önce kremi ön kolunuzun iç kısmında test ettiğinizden emin olun. 24 saat içinde herhangi bir tahriş veya iltihaplanma yaşamazsanız, güvenli bir şekilde uçuğa da uygulayabilirsiniz.

6. Hazımsızlığı hafifletir

Sık sık karın ağrısı, hazımsızlık veya mide rahatsızlığı yaşıyorsanız, Melisa çayı sindirim sisteminiz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. 2010 yılında yapılan bir çalışmada Melisa otu içeren tatlılar yapılmış ve bu tatlıların fonksiyonel dispepsi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.

Katılımcılar yemekten sonra Melisa otlu veya otsuz bir tatlı yemişlerdir. Melisa otu içeren tatlıyı yiyenlerde sindirim sorunu veya hazımsızlık gibi durumlar daha az gözlemlenmiştir. Tabi ki kesin konuşmak için daha fazla deney ve çalışma yapılması gerekmektedir.

Nasıl kullanılır: 1 çay kaşığı (tsp) melisa otu tozunu bir kase dondurma veya Smoothie’ye ekleyin ve keyifle yiyin, için.

Melisa Çayı Faydaları - shuayip.com
Melisa Otu – shuayip.com

7. Adet sancılarını/Regl ağrılarını en aza indirmeye yardımcı olur.

Melisa çayının adet sancılarını ve adet öncesi ağrılarını (PMS) rahatlatmak için kullanılabileceğini öne süren araştırmalar mevcuttur. 2015 yılında gerçekleştirilen bir çalışmada 100 liseli kız çocuğunda Melisa otunun adet sancısının yoğunluğunu azaltmadaki etkisi araştırılmıştır. Kızlar, art arda üç adet döngüsü için ya bir melisa özü ya da bir plasebo almıştır.

PMS semptomlarının yoğunluğu, denemeden önce ve denemeden bir, iki ve üç ay sonra analiz edilmiştir. Melisa özü alan grup, semptomlarda önemli oranda bir azalma olduğunu bildirmiştir. Bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Nasıl kullanılır: Melisa çayını adet başlamadan birkaç gün öncesinden içmeye başlayın. PMS semptomlarının ortaya çıkmasından çok önce sisteminize gireceği için Melisa çayı regl sancısını önemli ölçüde azaltacaktır. Dolayısıyla Melisa çayı adet sancısına iyi gelir mi, sorusunun yanıtı: ”Evet”tir.

Sonuç

Melisanın faydaları kuşkusuz ki yukarıdakilerle sınırlı değil! Melisanın insan vücuduna daha pek çok faydası bulunuyor. Daha önce Melisa çayı içtiyseniz ve bu faydalardan herhangi birini gözlemlediyseniz yorumlarınızı bekliyoruz!

İlginizi çekebilir:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır