Bu Kediler Büyümüyor: 8 Minyatür Kedi Cinsi

Her şeyin ufak boyu sevimli olduğu gibi kedilerin yavruları da oldukça şirindir. Bazı kedi cinsleri aşırı hızlı şekilde gelişme gösterse de bazıları minyatür denecek boylarda kalmakta ve büyümemektedir. Küçük kedi türleri hem şirin hem de fazlasıyla enerjik türlerdir. Hadi küçük kedi türleri hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

The Singapura Cat 18 kedi 1 | Shuayip.com
Singapura

Singapura

Yeryüzünün en küçük evcil kedi ırkı Singapura ırkıdır. Bu tür normal boyuttaki herhangi bir kedinin ancak sadece yarısı boyundadır ve ortalama yetişkin ağırlıkları 2 kg’dır. Fakat bu kadar küçük olmalarına rağmen bütün evi talan edecek kadar enerjik ve haylazdırlar. Aşırı enerjik ve meraklı olduklarından evinizdeki her şeyi inceler ve kurcalarlar. Eğer sıcakkanlı ve sırnaşık bir cins istiyorsanız Singapura biçilmiş kaftandır, çünkü Singapura yalnızlığı hiç sevmeyen sosyal ve iletişimi güçlü bir ırktır, ayrıca zeki olmaları nedeniyle kolaylıkla eğitilebilirler. Bu yönleriyle Singapura evde bakılmak için mükemmel bir türdür.

little birman cat 1600x1200 wallpaper 17759 kedi 2 | Shuayip.com
Birmanya

Birmanya

Küçük ırklar içinde en sevimli ırklardan biri olan Birmanya; Çocuklara son derece dost canlısı yaklaşırlar. Birmanyaların en hoşlandığı aktivite çocuklarla koşturmak, oyun oynamaktır. Bu ırk oldukça ufak bir yapıya sahip olsa da son derece zekilerdir. Zekalarını genellikle oyun oynamak üzerine yoğunlaştırırlar, kocaman gözleri, dost canlısı ve oyuncu karakterleriyle çocuklu ailelerin hiç sıkılmayacağı ve çok seveceği bir ırktır.

the american curl cat 7 kedi 3 | Shuayip.com
American Curl

American Curl

Ufak evcil ırklar arasında yerini alan American Curl, yavru kedilere çok meraklı ve hassas yaklaşırlar. Bu ırk oldukça ufak bir yapıya sahip olsa da son derece zekilerdir. Kapı kollarına atlayıp onları açıp gidebilecek kadar zekilerdir ancak zekalarını genellikle oyun oynamak üzerine yoğunlaştırırlar, dost canlısı ve oyuncu karakterleriyle çocuklu ailelerin hiç sıkılmayacağı ve çok seveceği ırklardan bir diğeridir.

Devon Rex Cat kedi 4 | Shuayip.com
Devon Rex

Devon Rex

Şirin yüz yapısı, ufak bedeni ve kocaman kulaklarıyla Devon Rex, bütün insanların özellikle çocukların merakını fazlaca çeken bir ırktır. Aşırı sosyal olduğundan bu ırkı yalnız ve ilgisiz bırakmak bu ırkı oldukça mutsuz edecektir. Bu ırk bildiğiniz sülük gibidir çünkü adeta sülük gibi evdeki insanlara yapışırlar ve hiç ayrılmak istemezler, sosyallikleri hat safhadadır. Bu ırkın en sevdiği şeylerden biride oyuncaklarıdır, oyuncaksız yapamazlar. Kısa ve yumuşak tüylere sahiptir. Kucağınızda yatmaktan büyük bir keyif alır. İyi bir arkadaş aranıyorsa bu ırk biçilmiş kaftandır.

siamese kedi 5 | Shuayip.com
Siyam

Siyam

Siyamlar diğer ırklara nispeten biraz daha büyük yapıya sahip olsalar da insanı şaşırtacak biçimde hafiftirler. Küle bulanmış gibi görünen yüzleri ve patileriyle oldukça ayırt edilir, ikonik görüntülere sahiptirler. Hafif olmaları çevikliğini arttırdığı gibi oldukça da hareketli bir ırktır. Ayrıca bu ırkın diğer ırklardan önemli bir farkı da çıkardığı farklı miyavlama sesidir. Karakterleri oldukça güçlüdür ve her olaya farklı tepkiler göstermesiyle sahiplerini şaşırtırlar. Sahiplerine bağlılığı bir köpekle yarışacak kadar kuvvetlidir.

2373526908 kedi 6 | Shuayip.com
Munchkin

Munchkin

Küt bacakları ve ufak suratı ile çok kolay ayırt edilir ve sevimli bir ırktır. Köpeklerdeki ”Corgi” ırkının kedi versiyonu gibi görünürler. Küt bacakları yüzünden zıplama özellikleri bulunmadığından genellikle yerde gezerler. Ancak kısa bacakları onların çok hızlı koşmalarını sağladığından merak ettiği her şeyin üzerine hızlıca koşabilirler. Singapura’dan sonra listemizdeki en ufak 2. ırktır. Oldukça zekidirler ve komutlarınızı hızlıca öğrenirler.

1623554614 11 krasivosti pro p laperm koshka zhivotnie krasivo foto 11 kedi 7 | Shuayip.com
Laperm

LaPerm

Kabarık ve kıvırcık tüylere sahip bu ırk sanki her gün kuaföre gidiyorlarmış gibi görünürler. Tüyleri kabarık olmasına rağmen haftada 2 kez taranmaları yeterlidir. Bu ırkın en önemli özelliği merhametleri ve şefkatleridir. Sıcakkanlı bir karaktere sahip olduklarından gittiği her yere kolayca adapte olurlar ve evi gibi görürler. Çok aktif ancak sosyal bir ırktır, zamanlarının çoğunu ailesiyle geçirmeyi tercih eder. Bu yüzden ilgisizlik, bu ırkı oldukça mutsuz eder.

top12 kedi 8 | Shuayip.com
Somali

Somali

Ufak ırklar arasında belki de en hareketli ve enerjik türdür. Her zaman oyun modunda olan bu ırk, şirin gözleri, çok meraklı olmaları ve pofuduk kuyruklarıyla hemen ayırt edilirler. Zekaları yüksek olan bu ırk oyun oynamaktan asla yorulmazlar. Somali türünün en sevdiği aktivitelerden biride bir kuaför edasıyla evdeki insanların saçları, sakalları ve bıyıklarıyla uğraşmaktır.

Evcil Hayvanlar İçin En İyi 3 Akıllı Mama Kabı

Evcil Hayvan Sahiplerine Temizlik Önerileri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır