Mutfak Dekorasyon Önerileri

Mutfak evimizin en önemli alanlarından biridir. Yemeklerimizi mutfakta hazırlar, gün içinde düşen enerjimizi geri kazanmaya çalışırız. Bazen de sevdiklerimizle birlikte keyifli anlar yaşar, mutfağın o sıcacık enerjisiyle kalplerimizi ısıtırız. Bu yüzden hayatımızın en güzel zamanlarının geçtiği bu ortamın tam istediğimiz atmosferde olması da çok önemli. Eğer sizin için de evin kalbi mutfaksa derlediğim dekorasyon önerilerinden faydalanarak bu alanı zevkinize uygun şekilde yenileyebilir, kendinize huzur dolu bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonu nasıl yapılır
Pratik İpuçları

Mutfak Dekorasyon Önerileri

Mutfağınızı nasıl dekore etmeniz gerektiğiyle ilgili kafanıza karışıksa öncelikle iyi bir planlama yapmalısınız. Her yenileme işinde olduğu gibi bu konuda da özenli ve dikkatli olmanız gerekiyor. Hayatınızın oldukça uzunca bir zamanının geçeceği bu alan sizi yansıtmalı ve içinizi neşeyle doldurmalı.

Tarzınızı Seçin

Bir dekorasyon işi söz konusuysa burası evin hangi alanı olursa olsun öncelikle tarzınızı seçmeniz gerekiyor. Sonuçta mutfağın da salon ve yatak odasından bir farkı olmadığını unutmamalısınız. Bu anlamda bu odanın da sizin için tam bir yaşam alanı görevi göreceğini hesaba katarak bir tarz seçmelisiniz.

Bu tarzlar arasında kır evi stili, endüstriyel stil, antik stil gibi seçenekler olduğunu ifade edebiliriz. Sizin için beyaz renklerin ön planda olduğu kır evi havası mı daha güzel yoksa metal tonları barındıran endüstriyel odalar mı ya da ahşaplarla dolu bir antik tarz mi buna karar verin. Sonrasında bir diğer adıma geçebilirsiniz.

country tarzi krem rengi mutfak1 mutfak 1 | Shuayip.com
Kır Evi Tarzı

En Sevdiğiniz Rengi Belirleyin

Genel anlamda sevdiğiniz tonlar olabilir ama evin odalarına en çok hangi renkleri yakıştırdığınız tamamen bambaşka bir konu. Bu süreçte eğer kafanız çok karışıyorsa farklı kaynaklardan fotoğrafları inceleyebilir, mutfağınıza en çok hangi rengin uygun olduğunu seçebilirsiniz.

Ayrıca renk konusunda seçim yaparken mutfağınızın genelini düşünmeniz gerekiyor. Mesela pastel tonları seçtiyseniz mobilyalarınız da diğer eşyalarınız da buna uygun şekilde olmalı. Kısacası renk seçimi dekorasyon işleminin en önemli aşaması olduğu için seçimlerinizi yaparken sadece duvarın rengini değil, dolapların da zeminin de aksesuarların da rengini belirlemeniz ve bir uyum yakalamanız gerekiyor.

Yemek Alanı

Mutfağınız büyükse içinde mutlaka yemek masası ve sandalyelerin bulunduğu bir alan olacaktır. Bu kısmı yemek yapılan kısımdan ayıracak şekilde hareket etmeli ve zevkinize göre detaylar belirlemelisiniz. Mutfağınız yemek alanı olacak kadar geniş değilse bu durumda küçük ve katlanan masalardan yararlanabilir, masalı bölümü mutfağa yakın başka bir yere almayı düşünebilir ya da sadece tezgahın önünde uzun bacaklı iki tabure alarak alternatif bir çözüm bulabilirsiniz.

Bu konuda şartlarınızın ne olduğu hiç önemli değil her halükarda yemek yiyeceğiniz alana uygun bazı düzenlemeler yapmanız gerekecek. Bu alanda sevdiklerinizle yapacağınız paylaşımlar, tek başınıza geçireceğiniz sakin akşamlar ya da ailenizle edeceğiniz güzel bir kahvaltının sizi çok daha iyi hissettireceğinden eminim.

Yaratıcı Olun

Mutfağın dekore edilmesi ile ilgili ne gibi yaratıcı fikirler bulabileceğinizi düşünüyorsanız ve bu konuda ciddi şüpheleriniz varsa yanılıyorsunuz. Hayal gücünüzü kullanarak mutfağın duvarına asacağınız bir kara tahta ile harika yemek tariflerini deneyebilir, alışveriş listesi yapıp daha düzenli bir hayata sahip olabilir, buzdolabınızın üzerine asacağınız küçük fotoğraflarla gününüzü daha neşeli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Ayrıca mutfağınızın bir alanını bahçecilik ya da çiçek alanına da dönüştürebilirsiniz. Bu sayede evde organik sebze ve meyvelerinizi yetiştirebilir, mis kokulu çiçeklere sahip olabilirsiniz. Yeni bir hobi edinmenize de alan açacak bu düzenleme ile boş zamanlarınızı da değerlendirebilirsiniz.

Eşyalarınızı Düzenleyin

Ferah ve rahat görünmeyen mutfakların en büyük sorunu eşyaların olması gerektiği şekilde düzenlenmemesidir. Bu nedenle oda dağınık ve daha küçük görünür, ayrıca işlevi olan eşyalara da yeterince yer kalmayabilir. Eğer böyle bir konudan sorun yaşamak istemiyorsanız şık ve işlevsel düzenleyiciler edinebilir, mutfağınızın daha estetik görünmesini sağlayabilirsiniz.

mutfakta pratik cozumlerin tek adresi koctas 770x470 1 mutfak 2 | Shuayip.com
Düzenleyiciler Edinin

Boş Alanları Kullanın

Son olarak da mutfağınızın tam istediğiniz gibi olduğuna karar verdikten sonra boşta kalan alanları tespit edebilirsiniz. Bunu yaptığınızda eğer başka bir eşyaya ihtiyacınız varsa onu nereye koyacağınızı da daha iyi anlamış olursunuz. Mesela bu boş alanlara ekstra dolaplar yerleştirebilir, bir ayaklı lamba koyarak ışıklandırmanızı şık bir hale dönüştürebilirsiniz. Mutfağınızın havasını değiştirmek için de kullanabileceğiniz bu boş alanlara büyük bir ev bitkisi koymayı da düşünebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır