Nasıl Bir Kedi Sahiplenmelisiniz? Bu 4 Maddeye Dikkat!

Nasıl Bir Kedi Sahiplenmelisiniz? İlk kez ciddi olarak kedi satın almayı veya kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, nasıl bir kedi istediğinizi belirlemeniz gerekir. Örneğin belirli bir kedi cinsine ilgi duyuyor ya da yetişkin bir kedi yerine yavru kedi sahiplenmek istiyor olabilirsiniz.

Bu önemli kararı almadan önce biraz araştırma yapıp, fikir sahibi olmanız gerekir. Hayatın kendisi gibi, kedi seçiminde de daha önce aklınıza gelmemiş ve de hiç düşünmemiş olabileceğiniz birçok faktör vardır. Bu faktörleri öğrenmek için okumaya devam edin!

Nasıl Bir Kedi Sahiplenmelisiniz?

1. Dişi kedi & Erkek kedi

Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? - shuayip.com
Dişi kedi & Erkek kedi – shuayip.com

Kısırlaştırıldıkları sürece kedilerin cinsiyetleri arasında kişilik açısından çok fazla fark yoktur. Lakin eğer kısırlaştırılmamışlarsa farklı davranışlar sergileyeceklerdir. Kısırlaştırılmamış erkek kediler, çiftleşmek için koku bırakırlar. Belirli bir bölgeyi idrar püskürterek işaretler ve dişilere çiftleşmek için hazır olduğunun sinyalini verirler. Bunu aynı zamanda diğer erkek kedilere, sahiplendiği noktayı belli edip, göz dağı vermek için de yaparlar.

Kısırlaştırılmamış erkek kediler dışarıda yaşıyorsa kendi bölgesi için savaşacaktır. Eğer ev içerisindeyse bölgelerini işaretlemek için güçlü kokularını duvarlara ve perdelere özgürce püskürtecektir. Kısırlaştırılmamış dişi kedilerde durum biraz daha farklıdır. Dişiler, kızgınlık dönemlerine, yani çiftleşmeleri gereken döneme girdiklerinde garip hareketler sergilerler.

Daha da kötüsü, yüksek sesle uluma ve tuhaf vücut dönüşleriyle kızgınlığa her girdiklerinde kendilerini ve sahiplerini perişan edebilirler. Öte yandan, kısırlaştırıldıktan sonra kişilikleri gelişecektir ve aralarında belirgin bir fark kalmayacaktır. Erkek kediler sevecen ve sadık olabilirken; dişi kediler bağlılık konusunda rakip tanımayacaktır.

2. Safkan cins kedi & Melez kedi

Mama ve su kabı - Shuayip.com
Nasıl bir kedi sahiplenmelisiniz? – Shuayip.com

Belirli bir kedi cinsinde karar kılmış olabilirsiniz. Ancak cins kedi sahiplenecekseniz, bilmeniz gereken bir takım hususlar var. “Safkan” kedilerle ilgili önemli bir faktör, kim tarafından, nerede ve ne şartlarda yetiştirildikleridir. Eğer kedi yetiştiricisinin genetik konusunda uzun yıllara dayanan tecrübesi yoksa ve kedilerin tam soy geçmişine sahip üreme stoklarını dikkatli bir şekilde seçmediyse, kedi cinsine, istenmeyen yabancı özelliklerin sızması muhtemeldir. 

Bu durum bazı kedi ırklarında çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Örneğin böyle bir sorun yaşayan İran kedilerinde polikistik böbrek hastalığı (PKD) ve kısaltılmış burunları nedeniyle nefes alma zorluğu gibi çeşitli problemler meydana gelir. Aynı durum British ve Scottish gibi cins kediler için de geçerli olabilir. İşini iyi yapan bir kedi yetiştiricisi, kedilerini tarayacak ve cinslerinde bilinen fiziksel sorunlara karşı garantiler sunacaktır.

Melez kediler, diğer tabiriyle tekir kediler, kesin olarak bilinmeyen bir kökene sahiptir. Bir barınaktan veya kurtarma evinden sahiplendiğiniz tekir kediler büyük olasılıkla gerçekten kimsesizdir ve bir yuvaya ihtiyacı vardır. Sağlık ve genetik geçmişi bilinmediğinden, barınak kedilerinin belirli hastalıklara karşı test edilmesi ve tercihen bir eve getirmeden önce aşılanmaları gerekmektedir.

3. Yetişkin kedi & Yavru kedi

Kedi sahiplenmek - shuayip.com
Yetişkin kedi & Yavru kedi – shuayip.com

Yavru kediler çekici olabilir, ancak yetişkin kedilerin yeni bir yuvaya daha fazla ihtiyacı olabileceğini unutmayın. Bu kediler genellikle mutlu bir aile ortamından gelirler ve bir sahibinin hastalığı, boşanma, ölüm vb. nedenlerle barınaklara terk edilirler. Ayrıca yetişkin veya yaşlı bir kediyi sahiplenmek size çeşitli faydalar sağlayacaktır:

  • Yetişkin veya yaşlı kediler genellikle tuvalet konusunda eğitimli olurlar.
  • Kedi yavruları hareketli ve canlıdır. Eviniz etrafta koşuşturan çılgın bir kedi yavrusuyla bir daha asla sessiz olmayacaktır. Hayatınızda, huzur ve sessizliğe önem veriyorsanız, yetişkin bir kedi sizler için daha iyi bir tercih olacaktır.
  • Yetişkin kediler halihazırda kısırlaştırılmış ve aşıları tamamlanmış olabileceği için sizi pek çok külfetten kurtarabilirler.
  • Yetişkin bir kedinin yeni evine alışma süreci yavru kedilerden daha kolaydır. Ve hatta çoğu zaman çok daha minnettar oldukları söylenebilir. Zira yaşlı veya yetişkin bir kedinin yuva bulması zordur; çünkü insanlar doğal olarak yavru kedilere yönelirler.

Son bir değerlendirme kendi yaşınızdır. Daha yaşlı yetişkinler, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı kıdemli bir kedi almayı tercih edebilirler. Kör, sağır, ampute veya başka bir şekilde “engelli” olan ve özel bakım gerektiren bir kediyi bile sahiplenmek isteyebilirler. Bu kediler harika bir arkadaş olacaktır. Sahipleri için sevgi ve bağlılığın yanı sıra minnettarlık duyacaklardır.

Daha gençseniz ya da okul çağında çocuklarınız varsa, 1 veya 2 yaşında bir kedi harika bir seçim olabilir. Böylelikle yavru kedi, çocuklarınızla birlikte büyüyebilir.

4. Bir ya da daha fazla kedi

Nasıl Bir Kedi Sahiplenmelisiniz? - shuayip.com
Nasıl Bir Kedi Sahiplenmelisiniz? – shuayip.com

Birden fazla kediyi sahiplenme fikri aklınıza bile gelmemiş olabilir. Ancak birinin bir kedi sahiplenmek için barınağa gitmesi; fakat iki kediyle eve dönmesi alışılmadık bir durum değildir. Güzel, cana yakın bir kediye aşık olabilirsiniz, ancak onu ayırmak istemeyeceğiniz bir kardeşi veya arkadaşı olabilir. Dolayısıyla her ikisini de sahiplenmek isteyebilirsiniz.

Evinizde ve kalbinizde yeriniz varsa, birden fazla kedinin bakımını karşılayabilecek durumdaysanız, iki kedi sahiplenmek için önünüzde hiçbir engel yok demektir. Bu özellikle yavru kedi alırken geçerlidir. Yavru kediler çok eğlencelidir; ancak birçok nedenden dolayı uzmanlar tarafından, bir yerine, iki yavru kedinin sahiplenilmesi önerilir.

Sonuç

Nasıl bir kedi sahiplenmeniz gerektiğine yukarıdaki başlıkları göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. Ardından verdiğiniz karar doğrultusunda sevimli bir kedi sahiplenebilirsiniz. Sizler de bu konudaki deneyimlerinizi (eğer varsa) bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir:

Kedi Malzemeleri: Kediler için Gerekli 8 Ürün!

Kedi Irkları: Scottish Fold Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Madde!

Kedi Irkları: British Shorthair Özellikleri! 8 Başlıkta Her Şey

Yavru Kediye Hazırlık Rehberi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır