Pomeranian: En Az 10 Özelliği ile Pomerian Hakkında Her Şey!

Dünyanın en popüler köpek ırklarından biri olan Pomeranian, tipik olarak arkadaş canlısı (bazen otoriter) bir mizaca sahip olan zarif, sevimli ve küçük bir köpektir. “Pom” olarak da adlandırılan bu cins, sevdiklerine son derece sadıktır ve küçücük görünümüne rağmen etkili bir bekçi köpeği olabilir.

Uygun eğitim ile Pomeranian mükemmel bir arkadaş olabilir, ancak bu köpek herkes için uygun değildir. Küçük çocuklu aileler bir Pom için ideal bir ev olmayabilir, ancak cins genellikle daha büyük, daha sakin çocuklarla iyi geçinir. Sadık, sevecen ve de sevimli küçük bir köpek arıyorsanız, bir Pom sizin için doğru seçenek olabilir.

Pomeranian - shuayip.com
Pomeranian – shuayip.com

Pomeranian’a Genel Bakış

Dahil olduğu grup: Süs köpeği (Oyuncak köpek ırkları da denir)

Uzunluk – boyut: 15 ila 18 cm

Ağırlık – Kg: 1,5 ila 3,5 kg

Tüy – kürk yapısı ve rengi: En yaygın olanları turuncu, krem, samur, siyah, kahverengi ve beyaz olmak üzere; pek çok renge sahip olabilen uzun ve yoğun tüy yapısı.

Ortalama yaşam süresi: 12 ila 16 yıl

Pomeranian Genel Özellikleri

Sevgi düzeyiYüksek
SamimiyetOrta
Çocuk dostuDüşük
Hayvan dostuDüşük
Egzersiz – Hareket İhtiyaçlarıDüşük
OyunculukOrta
Enerji seviyesiOrta
EğitilebilirlikOrta
ZekaYüksek
Havlama eğilimiYüksek
Tüy dökme miktarıYüksek
Pomeranian - shuayip.com
Pomeranian – shuayip.com

Pomeranian’nın Tarihi

Pomeranian, İzlanda ve Laponya’nın kızak köpeklerinin soyundan gelir ve Spitz köpek ailesinin en küçük üyesidir. Sırt üzerine kıvrılmış kuyruğunu, akrabaları, Malamute ve Samyed ırklarından almıştır. Cinsin adı, yetiştirildiği yer olan ve Pomeranya olarak bilinen Almanya ve Polonya bölgelerinden almıştır. Pomeranian o zamanlar, bugünkülere göre daha büyük boyutlara sahipti.

1800’lerin sonlarında, İngiltere Kraliçesi Victoria’nın Pomeranian cinsi bir köpeği olduğu ve bu cinsin bir konformasyon gösterisinde gösterilmelerine izin verdiği bilinmektedir. Bu olaydan sonra, küçük ama cesur köpeklerin popülaritesi iyiden iyiye artmıştır. Ayrıca yine bu dönemde Pom cinsi köpeklerin, daha küçük bir boyutlarda üremesi için çeşitli çalışmalar başlatılmış ve köpekler daha küçük boyutlarla yetiştirilmeye başlanmıştır.

Pomeranian, 20. yüzyılın başlarında tüm dünyada popülerlik kazanmıştır. Bu popülerliği günümüzde de devam etmektedir. Pom, 1888’de American Kennel Club tarafından resmi olarak kabul edilerek, köpek ırkları arasına girmiştir. 1912’de batan Titanik’ten sağ kurtulan üç köpeğin ikisi Pomeranian’dır. Her ikisi de sahipleri Margaret Hays ve Elizabeth Barrett Rothschild ile birlikte cankurtaran botlarıyla kurtarılmıştır.

Pomeranian - shuayip.com
Pomeranian – shuayip.com

Pomeranian Bakımı

Pomeranian bakımı: Söz konusu köpek cinsi, rutin bakım gerektiren uzun, kalın ve de yoğun tüylü bir kürke sahiptir. Pom’unuzun paltosunu haftada birkaç kez taramanız gerekmektedir. Bazı Pom sahipleri, rutin fırçalama ihtiyacını azaltmak için köpeklerinin tüylerinin bir bakıcı tarafından periyodik olarak yıkanmasını ve kesilmesini tercih etmektedir. Köpeğinizin tırnaklarını da düzenli olarak kestirmelisiniz.

Aksi halde köpeğiniz özellikle sert yüzeyleri tırmıklama, kazıma ve çizme gibi istenmeyen davranışlar sergileyebilir. Pomların diş problemleri olabilir, bu nedenle köpeğin dişlerini günlük olarak fırçalamak en iyisidir. Pom’un bazen fazla alıngan olabilen doğası nedeniyle, yeterli derecede eğitim alması ve sosyalleşmesi oldukça önemlidir.

Zarif görünümlerine aldanmayın; en kötü durumda, bu sevimli küçük köpekler, inatçı ve saldırgan olabilirler. Bu pek çok küçük köpek ırkında yaygın olan bir özelliktir. Bununla birlikte, Pom’lar eğitime hızlı tepki veren akıllı köpeklerdir. Eğer uygun bir şekilde eğitilirlerse, uzun vadede daha mutlu ve daha uyumlu olacaklardır.

Pomların ayrıca orta-yüksek bir enerji seviyesi vardır, bu nedenle rutin egzersiz yaptırılması tavsiye edilir. Bunun için günlük yürüyüşler yapmayı ve sık sık oyunlar oynamayı deneyebilirsiniz. Pomlar ayrıca ara sıra etrafta koşma şansına da sahip olmalıdır. Neyse ki bunu yapabilmek için fazla alana ihtiyaçları yoktur. Dayanıklı bir yağıya sahip olan Pomeranian, kucağınızda taşımanıza gerek kalmadan 5 milden fazla yürüyebilir. 

Pomeranian - shuayip.com
Pom – shuayip.com

Pomlar küçük olduklarının farkında olmadıkları için daha büyük köpeklere korkusuzca kafa tutabilirler. Bu nedenle iyi bir tasma eğitimi ve yönetimi oldukça önemlidir. Küçük boyutları nedeniyle, bir Pom, bilinçsiz bir çocuğun çocuğun elinde yaralanabilir. Dolayısıyla Pomlar, çocuklar köpekleri dikkatli bir şekilde idare etmeyi öğrenecek yaşa gelene kadar küçük çocuklu bir aile için uygun olmayabilir.

Pom cinsi köpekler, kediler ve diğer küçük köpeklerden oluşan çok evcil hayvanlı bir evde uyumlu bir şekilde yaşayabilirler. Bununla birlikte, daha büyük köpekleri olan bir hane için uygun olamayacaklardır. Zira bir Pom, daha büyük bir köpekle kavga etmekten geri durmaz ve sert bir oyunda bile yaralanabilir.

Pomlar serin havalarda kendilerini daha iyi hissederken, sıcak havalarda aşırı ısınabilirler. Apartman yaşamı için uygun olsalar da havlama eğilimlerini de göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü bazen fazla gürültü çıkartabilirler. Yaklaşmakta olan herhangi bir tehlikeye karşı sahiplerini uyarabildikleri için mükemmel bekçi köpekleridir. Ama küçük bir köpeğe göre çok fazla ses çıkarıp, rahatsızlık yaratabilirler.

Yaygın Sağlık Sorunları

Pomlarda bazı kalıtsal sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bunlardan en yaygın olanları aşağıda verilmiştir:

Pomeranian - shuayip.com
Pom – shuayip.com

Beslenme

Minik Pomeranian az miktarda yiyeceğe ihtiyaç duyar. Günde iki öğün 1/4 fincan kuru köpek maması onun için yeterlidir. Bununla birlikte köpeğinizin ihtiyaçları, büyüklüğüne, aktivite düzeyine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Obezite riskini en aza indirmek için köpeğinizin kilosunu yakından takip etmeye çalışın.

Sonuç

Pomeranian sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bunlara dikkat edin: Küçük alanlarda yaşayabilen, oldukça sevimli, enerjik ve sadık bir köpek olan Pom, apartmanlarda beslemek için uygundur. Fakat bazen aşırı gürültülü olabilir ve küçük görüntüsüne rağmen yüksek sesle havlayabilir.

Bu da hem sizin hem de komşularınız için sorun yaratabilir. Bununla birlikte Pom, küçük çocukları olan aileler için önerilmez. Zira çocukların elinde yaralanma olasılıkları yüksektir. Ayrıca Pomeranian fiyat açısından bakıldığında dünyanın en pahalı köpek cinslerinden biridir.

İlginizi çekebilecek başlıklarımız:

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gereken 4 Önemli Konu!

Fransız Bulldog: 6 Başlıkta Minik Fransızlarla Tanışın!

Küçük Köpek Cinsleri: Büyümeyen 14 Küçük Köpek Irkı!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır