Sabah Rutininizde Uygulamanız Gereken 6 Şey!

Sabah uyandığınızda ilk yaptığınız şeyler; gün içerisindeki ruh halinize, çalışkanlığınıza, üretkenliğinize ve enerjinize etki eder. Bu nedenle bazı insanlar sabah rutinlerini önemserler çünkü bu gereklilikleri yerine getirmenin yaşamlarını düzene soktuklarını bilirler. Eğer siz de bedeninizin ve psikolojinizin sağlıklı kalmasını istiyorsanız burada biraz daha kalabilirsiniz! Güne başlarken yaptığınız yanlışları ve yapmanız gereken doğruları araştırıp size sunduk. Bu yazıyı okuduktan sonra siz de yaşamınızı düzene sokmak için ilk adımlarınızı atabilirsiniz! Hadi yavaştan yazımıza geçelim…

1. Alarmları ertelemeyin!

Sabah Rutini
Alarmları ertelemeyin!

Siz de akşamdan 57684 tane alarm kurup sabahları hepsini erteliyorsanız geçmiş olsun, siz de bu kulübe üyesiniz. Bu güne başlarken yaptığınız ilk hatadır. Tamam sabahları uyanmak kolay değil sizi anlıyoruz ancak alarmları erteleyip 5-10 dakika daha kestirmenin size bir hayli zararı var! Araştırmalar, sık şekilde uykunuzun bölünmesinin hafif uyku olan REM evresine zarar verdiğini ortaya koyuyor. Bu olay beyin rahatsızlıklarından metabolizma problemlerine ve psikolojik sorunlara farklı sıkıntılara neden oluyor. Bu yüzden 5 dakika daha uyumak için alarmları ertelemekten vazgeçip tek seferde kalkmaya çalışmalısınız.

2. Uyanır uyanmaz telefona bakmayın!

Sabah Rutini
Uyanır uyanmaz telefona bakmayın!

Genelde yapılan ilk ikinci hata, uyanır uyanmaz telefona sarılmaktır! Eğer bir gözünüz açık, bir gözünüz kapalı vaziyette hemen telefonunuzu elinize alıp sosyal medya hikayelerini, eski sevgilinizin attığı tweetleri falan kurcalıyorsanız bu işten hemen vazgeçmelisiniz. Araştırmalar, uyandığınızda ilk 15 dakika herhangi bir ekrana baktığınız taktirde stres seviyenizin sebepsiz bir şekilde yükseldiğini ortaya koyuyor, ayrıca bu yapılan şeyin bir bağımlılık haline gelebileceği de belirtiliyor. Stresin vücudumuzda yarattığı psikolojik, sinirsel ve sistemsel sınırsız zararları bulunuyor, siz siz olun strese girmekten daima kaçın! Uyandığınızda telefona bakmak yerine bir bardak su için ve birazcık nefes egzersizleri deneyin.

3. Şekerli yiyecekler ve içecekler tüketmeyin!

4 3 sabah 1 | Shuayip.com
Şekerli yiyecekler ve içecekler tüketmeyin!

Şekerli ve işlenmiş yiyecek ve içecekler, bedenimizde hormonal karışıklıklara sebep olurlar. Sabahları tükettiğimiz doğal ürünlerin haricinde diğer çoğu şey çok fazla miktarda şeker içerir. Eğer sağlığınızı korumak istiyorsanız, tükettiğiniz her şeyde şekeri azaltmanız şart. Yani tamamen çıkarın demiyoruz ama en azından güne başlarken uzak durmanızda fayda var. Şeker tüketmenin hafızayı zayıflattığı, kanser riskini yükselttiği, karaciğerinizi yağlandırdığı, obeziteye yol açtığı, dişlerinizi çürüttüğü, kalp hastalıkları ve diyabete neden olduğu kanıtlanmıştır. Onun yerine kuruyemiş ve meyve tüketebilirsiniz, hem faydalı hem lezzetlidirler. Uzmanlar, her fırsatta uyandığınızda aç karnına bir elma yemenin vücuda inanılmaz faydaları olduğunu belirtiyor.

4. Yüzünüzü yıkayın!

ac57d340 6027 11eb bfad 6d32dcf9f9fc sabah 2 | Shuayip.com
Yüzünüzü yıkayın!

Uyandığınızda mutlaka hemencecik banyoya gidip yüzünüzü yıkamalısınız. Bu uyanıp zihninizin açılmasını, stres ve hormonal dengenizin sağlanmasını sağlar. Ayrıca yastıklarımızda, bir tuvalet kadar zararlı bakteriler bulunur. Yani uyandığınızda yüzünüzü soğuk su ile yıkamak sizi hastalık ve cilt problemlerinden korur. Yüzünüzü yıkamak cildinizin nemlenmesini, temizlenmesini, sivilcelerin ve aknelerin oluşmasının engellenmesini, yüzünüzün yağlanmamasını sağlar.

5. Ruh halinizi yükseltecek şeyler yapın!

stress sabah 3 | Shuayip.com
Ruh halinizi yükseltecek şeyler yapın!

Yapacağınız ilk şeylerden biride ruh halinizi yükseltecek şeylerdir. Gününüz çok zor ve stresli geçebilir ancak güne pozitif ve enerjik bir şekilde başlarsak bütün zorlukları göğüsleyebilecek ve tolere edebilecek gücü kendimizde bulabiliriz. Bu yüzden başlangıç motivasyonu çok önemlidir. Uygulamanız gerekenlerden birkaçı şunlardır: Perde ve camınızı aralayın eve ışık ve oksijen girmesini sağlayın ardından tempolu ve enerji veren bir şarkı çalarak birazcık egzersiz ve meditasyon teknikleri uygulayın. Kendinize farklı parfüm ve aksesuarlar edinin. Farklı parfüm kokuları insanların psikoloji ve ruh halinde farklı etkiler yaratır. Genellikle maskülen ve narenciye içerikli parfümler sizi daha enerjik kılacaktır. Bunları uygularsanız güne başlamak için gereken motivasyonu kendinize sağlayabilirsiniz.

6. Kendinize bir günlük program oluşturun!

Overwhelmed With Your To Do List You May Need a Brain Dump 12297 c3f3b1729b 1482330950 sabah 4 | Shuayip.com
Kendinize günlük program oluşturun!

Gün içerisinde yapmayı planladığınız veya yapmanız gereken işleri ve aktiviteleri bir yere not alın. Bu sizin gün içinde yapmanız gereken şeyleri unutmanızı veya kaçırmanızı engelleyecek ve böylece hayatınızın düzenini elinize almış olacaksınız. Örneğin elektrik faturasını öde, şirketteki toplantıya katıl, şampuan bitti onu al gibi basit hatırlatmalar yaşamınızda karşılaştığınız ufak can sıkıcı aksilikleri engeller ve yaşamınızı düzenlemenize yardımcı olur.

Göz atın:

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için Bu 10 Maddeyi Uygulayın!

Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir? 4 Başlıkta İnceledik!

Sindirim Sisteminizin Saat Gibi Çalışmasını Sağlayan 9 Yöntem!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır