Şarjlı Damacana Pompası Nedir? Diğerlerinden Farkı Ne?

Son günlerde pek çok kişinin dilinden düşürmediği şarjlı damacana pompası, bende de garip bir ilgi uyandırdı ve neymiş bu şarjlı damacana pompası diye hemen araştırmaya koyuldum. Malumunuz ülkemizin büyük bir çoğunluğu musluk suyu içmeyi veya kullanmayı tercih etmiyor.

Bunun yerine hem su ihtiyacını karşılamak hem de yemeklerde veya içeceklerde kullanmak için damacana su kullanmayı daha uygun görüyor. Öyle ki hemen herkesin evinde bir damacana su bulmak mümkün… Zira insanlar musluk suyunun, halk arasındaki deyişiyle Terkos suyunun – Terkos İstanbul’da bir göldür – sağlıklı olduğunu artık düşünmüyor.

Esasen ülke gündemi taratılırsa musluk (şebeke) suyunun temiz olmadığı konusunda pek çok haberin yapılmış olduğunu görebilirsiniz (suyun içinden çıkan değişik canlılar gibi!).

Önemli noktalar!

Damacana pompasının şarjlı modelleri hakkında bilgi toplarken özellikle aşağıdaki sorulara yönelik geniş bir araştırma yaptım. Ev ve mutfak araç gereçleri arasında kendisine önemli bir yer edinen şarjlı damacana pompası ile ilgili sizlerin de dikkat etmesi gereken noktalar hemen aşağıda!

 • Şarjlı damacana pompası nedir? Ne işe yarar?
 • Şarjlı damacana pompasının özellikleri nedir?
 • Şarjlı damacana pompası nasıl kullanılır?
 • Şarjlı damacana pompasının fiyatları
 • En iyi şarjlı damacana pompası markası nedir?
 • Şarjlı damacana pompası nasıl temizlenir?
 • Elektrikli damacana pompası ile şarjlı damacana pompası aynı şey midir?
Şarjlı damaca pompası
Şarjlı damaca pompası

İnceleme

Evet, damacana su hayatımıza bir şekilde girdi ve çıkacak gibi de görünmüyor. Daha sağlıklı ve temiz olduğuna inanılan damaca sular, pek çok firma (Damla, Erikli, Nestle, Hayat, Pınar su vs.) tarafından üretilip satılıyor. Genellikle 19 litre olacak şekilde koca damacanalarla satın alınan su, hem yemeklerde hem içeceklerde (sıkma meyve suyu, kahve, çay vb.) hem de içme suyu olarak kullanılıyor.

Fakat sizlerin de fark ettiği gibi damacanaların pompa düzenekleri bazen sorun yaratabiliyor. Kah yeterli oranda su pompalayamıyor ya da fazla pompalayıp suyun dökülmesine neden oluyor kah içindeki hortumu sürekli düşüyor kah pompalama esnasında aşırı güç istiyor. Bu tip sorunları fark eden üreticiler de hemen harekete geçiyor ve şarjlı damacana pompasını üretip, piyasaya sunuyor.

Peki, bu şarjlı damacana pompası nedir? Ne işe yarıyor ve nasıl kullanılıyor? Su pompaları genel tanımıyla damacana içerisindeki suyun kolay bir şekilde tahliye edilmesini sağlayan düzeneklerdir. Su pompası çeşitlerinden biri olan şarjlı damacana pompası, son zamanların en çok tercih edilen aletlerinden biridir. Bir batarya ile çalışan şarjlı damaca pompası, uzun ömürlü bir üründür. Zira bataryası defalarca şarj edilip, kullanılabilir.

Bataryanın şarj olması için bir USB kablosundan yardım alınır, prize takılır ve şarj edilir. Bazı şarjlı su pompası modellerinin şarj kabloları (USB) kendiliğinden üründe yer alır. Bilinen damacana pompalarını kullanmak için sarf edilen gücü büyük oranda azaltan şarjlı pompalarını kullanmak için üzerinde yer alan aktivasyon düğmesine bir kez basmak yeterlidir.

Düğmeye bir kez basıldıktan sonra damacana içerisindeki su elektrik gücünün etkisiyle akıtma hortumundan (boru) dışarıya, yani şişe, sürahi veya bir bardağa aktarılır. Şişe, sürahi veya bardak dolduğunda tekrar düğmeye basılıp, pompalama işlemi durdurulur ve suyun kesilmesi sağlanır. Böylece yukarıda da belirttiğim gibi suyun taşması ve boşuna israf edilmesi gibi bir sorun yaşanmaz.

Bunlara ek olarak şarjlı damacana pompalarının borusu yani hortumu, damacananın en dip noktasına kadar ulaşabilmektedir. Böylelikle damacana içerisinde az miktar su kalmış olsa bile pompa sorunsuz bir şekilde çalışarak, suyun son damlasına kadar kullanılmasını ve de tasarruf edilmesini sağlar.

Şarjlı damacana pompası
Şarjlı damacana pompası

Su pompaları nasıl temizlenir?

Su pompalarının hijyeni sağlıklı su tüketimi açısından oldukça önemlidir. Zira bu pompalar suya doğrudan temas etmektedir. Pompa gerektiği gibi temizlenmezse, havada bulunan pis kokular, mikroorganizmalar ve yabancı maddeler pompa aracılığıyla suya bulaşıp sinecektir. Ayrıca uzun süre temizlenmeyen pompa ve hortumlarda mantar ve yosunlaşma meydana gelebilir. Bundan dolayı su pompasını sık sık temizlemelisiniz.

Eğer manuel bir pompa temizlenecekse ilk olarak parçalara ayrılması gerekir. Sonrasında bu parçalar sıcak ve sirkeli su içerisinde bekletilir. Kirler iyice çözündüğünde boru parçaları ve pompa, yine sirkeli sıcak su yardımıyla yıkanıp, temizlenir. Sonrasında iyice durulanan boru parçaları ve pompa, kurumaya bırakılıp, tekrar damacanaya takılır.

Şarjlı damacana pompasının temizliği için yapılması gereken şey ise damacana içerisine, tuz ve sirke karışımından oluşan sıcak su dökülmelidir. Bu karışım mikropları öldürecektir. Sonrasında pompa ve boru/hortum tekrar damacanaya takılır ve su akışı başlatılır. Bu karışım ile hem damacananın içi hem de hortum ve pompa temizlenir.

En az üç litre su damacana su pompası içinde karışana ve hazır olana kadar bu işleme devam edilir. Son aşamada damacana temiz su ile doldurulur ve aynı sirkülasyon tekrarlanır. Bu sayede damacana ve şarjlı pompa tüm bakteri, mantar ve yosunlaşmalardan arındırılır. Sağlıklı su tüketimi için bu temizlik sık sık yapılmalıdır.

Şarjlı damacana pompası
Şarjlı damacana pompası

Artılar

Şarjlı damacana pompasının bizlere inanılmaz kolaylıklar sağladığı bir gerçek. Peki, şarjlı pompanın hayatımıza katacağı artılar nelerdir?

 • Pratik ve kullanımı kolay
 • USB kablosuyla şarj edilebilir
 • “Tek dokunuş” işlevi (Tek düğmeyle açılıp, çalıştırılıp; yine tek düğmeyle kapanır)
 • Standart tüm damacanalara uyar
 • Tasarruf (Suyu son damlasına kadar kullanır ve tek tuşla pompalama işlemini anında durdurarak suyun dökülmesini önler)
 • Su damlatmaz
 • Uzun ömürlüdür.

Eksiler

 • Şarjlı damacana pompası, genel anlamda tek ve çift motorlu olarak üretilir. Bu motorlar nedeniyle pompa kullanılırken biraz ses çıkarabilir. Bu ses fazla rahatsız edici olmamakla birlikte, marka ve modellere göre sesin şiddeti değişiklik gösterebilir.

Sonuç

Sonuç itibariyle şarjlı damacana pompasının, bilinen manuel su pompalarına göre çok daha avantajlı olduğu ortada! Zira kullanım açısından güç gerektirmiyor oluşu, tasarruf edilmesini sağlayan özellikleri, kolay kullanımı ve uzun ömürlülüğü sayesinde şarjlı damacana pompası, manuel pompanın çok ötesinde bir ürün…

Şarjlı damacana su pompası A101, ŞOK ve BİM gibi market zincirlerinde ve alışveriş sitelerinde kolayca bulunup, satın alınabilir. Peki, şarjlı damacana pompası ile ilgili siz neler düşünüyorsunuz? Benimle aynı fikri mi paylaşıyorsunuz yoksa fazla mı abartılıyor? Görüşlerinizi paylaşmanızı bekliyorum!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır