Sibirya Kurdu: 6 Önemli Hususta Asil Sibirya Kurdu!

Sibirya Kurdu, yüksek dayanıklılığa sahip; zarif ve atletik bir köpektir. Kuzeydoğu Asya’da bir kızak köpeği olarak ortaya çıkan bu arkadaş canlısı köpek ırkı, hayat dolu ve aynı zamanda yaramaz, hareketli bir kişiliğe sahiptir. Bunlar yüksek enerjili köpekler olsa da, uygun bakım gördüklerinde sevecen ve nazik olabilirler. 

Kuzeydoğu Asya’dan çıkıp; Alaska üzerinden Amerika’ya getirilen ve böylece dünyaya yayılan Sibirya kurtları, doğru eğitim ve ideal bakımla harika bir ev köpeğine dönüşebilmektedirler. Aktif bir haneniz ve köpeğinize ayıracak bolca zamanınız varsa, bu köpek sizin için ideal olabilir. Ayrıca Sibirya Kurdu, uygun şekilde eğitildiği ve sosyalleştiği sürece çocuklarla da iyi geçinebilir.

Sibirya Kurdu - shuayip.com
Sibirya Kurdu – shuayip.com

Sibirya Kurduna Genel Bakış

Dahil olduğu grup: Çalışan köpekler

Yükseklik – Boy: Omuzda 50 ila 60 cm

Ağırlık – Kg: 15 ila 30 kg

Kürk – Tüy yapısı ve rengi: Sibirya kurdu, siyah, gri, beyaz ve ten rengi kombinasyonları dahil olmak üzere çeşitli renklerde görülen yoğun, çift katlı kürke sahiptir. Kürkünde siyah noktalar, benekli veya pinto içeren desenler de bulunabilmektedir.

Ortalama yaşam süresi: 12 ila 15 yıl

Sibirya Kurdunun Genel Özellikleri

Sevgi DüzeyiYüksek
SamimiyetYüksek
Çocuk dostuYüksek
Hayvan dostuYüksek
Egzersiz – Hareket İhtiyacıYüksek
OyunculukYüksek
Enerji seviyesiYüksek
EğitilebilirlikOrta
ZekaOrta
Havlama eğilimiYüksek
Tüy dökme miktarıOrta
Sibirya Kurdu - shuayip.com
Sibirya Kurdu – shuayip.com

Sibirya Kurdunun Tarihi

Sibirya kurtları, Chukchi halkının özel olarak bir kızak köpeği olarak kullanmak için geliştirdiği Kuzeydoğu Asya menşeili köpek ırklarından biridir. Genetik olarak Spitz ailesinin bir parçası olan bu köpekler, 20. yüzyılın başlarında, Alaskalılar tarafından ilgi görmeye başlamış ve Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilmiştir.

Yıllar geçtikçe, kızak köpekleri olarak mükemmel bir şekilde eğitilen Sibirya kurtları, bir difteri salgını sırasında, insanların taşınmasına yardım edip, hayat kurtarmalarıyla daha da ünlenmişlerdir. Bu hayat kurtarma yolculuğunun bu denli popüler olmasının ardından, her yıl Iditarod Trail Kızak Köpeği Yarışması düzenlenmeye başlamıştır.

İlk yarışmada, koşusunu tamamlayan lider köpek Balto’nun heykeli, 1925’te New York City’deki Central Park’a dikilmiştir. Sibirya kurdu 1930’lu yıllardan itibaren çeşitli kurumlar tarafından resmen tanınmıştır. Kızak köpekleri olarak özenle çalışmaya devam eden bu köpeklerin dünyadaki en popüler 12. cins olduğu söylenmektedir.

Sibirya Kurdu Bakımı

Sibirya kurdu bakımı: Bu ırkın yoğun ve kalın tüylerden oluşan kürkü, türün çok düşük sıcaklıklara dayanabilmesini sağlaması açısından önemlidir. Dolayısıyla bu kurtların, sıcak iklimler için uygun olmadıkları söylenebilir. Bu cinsin kürkü yumuşak olmak birlikte; kalın ve biraz kabadır.

Sibirya kurtları yılın büyük bir bölümünde minimum düzeyde tüy dökerler. Fakat, yıl içerisinde yaklaşık üç haftalık bir süre boyunca oldukça fazla tüy dökerler. Bu süre zarfında bahçeniz ya da eviniz tüy tutamlarıyla dolabilir. Hazırlıklı olmanızda fayda var.

Tüyleri fazla uzun olmamasına rağmen tüy yoğunluğu çok fazladır. Dolayısıyla rutin bakım gerektirecektir. Eğer bir S. kurdunuz varsa, onu haftada bir veya iki kez iyice taramalısınız. Furminator ağır dökülme zamanlarında kullanmak için harika bir araçtır. 

Sibirya Kurdu - shuayip.com
Sibirya Kurdu – shuayip.com

Bunun yanı sıra söz konusu ırkın en önemli özelliklerinden biri kendini temiz tutması ve titizlikleri sayesinde çok az köpek kokusuna sahip olmasıdır. Bu sayede S. kurdunun nadiren banyoya ve yıkanmaya ihtiyacı olacaktır. Lakin bu köpeklerin tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekmektedir.

Tırnak batması veya kırılması gibi durumların yaşanmaması için tırnaklar mutlaka kısa tutulmalıdır. Ağız sağlığını korumak için ise köpeğin dişleri haftada birkaç kez fırçalnmalıdır. Sibirya kurtları, çoğu zaman gürültülü olabilen (genellikle uluyan ve/veya sızlanan) enerjik ve akıllı köpeklerdir.

Keşfetme arzuları çok yüksektir. Bu nedenle evden kaçma olasılıkları da yüksek olabilmektedir. Evden kaçmalarını önlemek için mutlu ve sağlıklı olmaları, çok fazla eğitim ve egzersizle yorulmaları gerekir. Şehirde yaşıyorsanız, yürüyüşe çıktığınızda tasmasını asla çıkarmamalısınız. Çünkü herhangi bir hayvanın peşine takılıp, onu kovalayabilir.

Eğer bahçeniz varsa bu köpekler için üzerinden atlayamayacakları kadar yüksek ve altını kazamayacakları şekilde korunan sağlam bir çite ihtiyacınız olacaktır. Dışarda hava çok sıcak olmadığı sürece, köpeğinize, koşma gibi aktiviteler yaptırabilirsiniz. Bu cins sadece orta derecede ısıya dayanıklı olduğu için, dışarısı sıcakken, ev içerisinde egzersiz yapabilmek adına yaratıcı fikirler bulmanız gerekebilir.

Sibirya kurtları, toprak eşelemeyi ve kazmayı severler. Dolayısıyla bahçenizin pek çok yeri sabah uyandığınızda kazılmış ve dağılmış halde olabilir. Ayrıca ister dışarıda isterse de ev içerisinde olsun eğer canı sıkıldıysa çok yıkıcı olup, eşyalarınıza veya bahçenize zarar verebilir.

Köpeğinizin enerjisini odaklamasına yardımcı olmak için ciddi bir eğitim alması kesinlikle gereklidir. Yeterli eğitim ve egzersiz olmadan, köpek, bazen kontrolden çıkmış gibi görünebilir. Sibirya kurtları, sürü halinde yetiştirilir ve genellikle diğer köpeklerle iyi geçinirler. Bu, onları güvenli bir şekilde çitle çevrili bir köpek parkına yapılan geziler için uygun hale getirebilir. 

Oldukça güçlü birer avcı olan Sibirya kurtları, evdeki, kemirgen, tavşan ve kedi gibi evcil hayvanlarınız için tehlikeli olabilirler. Bununla birlikte, Sibirya kurdu yavruları, bir kedi ile birlikte yetiştirilirlerse, sonraki süreçte de bir arada yaşayabilirler. Sibirya kurdu, çocukları sever ve genellikle mutlu bir oyun arkadaşıdır. Çocukların yaramazlıklarına karşı hoşgörülüdür. Ancak çocukların bir köpeğe nasıl yaklaşılması gerektiğini bilmesi önemlidir.

Sibirya Kurdu - shuayip.com
Sibirya Kurdu – shuayip.com

Yaygın Sağlık Sorunları

Sibirya kurtlarında, bazı kalıtsal sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bunlardan bir kaçı aşağıda verilmiştir:

  • Kalça Displazisi: Kalça soketinin anormal şekilde büyüdüğü bir durum.
  • Hipotiroidizm: Tiroidin yeterli miktarda hormon üretmediği bir hastalık.
  • Progresif Retinal Atrofi: Sonunda körlüğe yol açabilen bir göz hastalığı.

Beslenme

Sibirya kurdu, benzer büyüklükteki bazı ırklardan daha az yiyeceğe ihtiyaç duyacak şekilde yetiştirilen bir ırktır. Günde iki öğün yemek başına bir fincan kuru köpek maması onlar için yeterli olacaktır. Köpeğinizin ihtiyacı, büyüklüğüne, aktivite düzeyine, yaşına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişecektir. Bununla birlikte obeziteyi önlemek için köpeğinizin kilosunu takip edin ve köpeğinizin beslenme ihtiyacını karşılayabilmek adına veterinerinizden yardım alın.

Sibirya Kurdu - shuayip.com
Sibirya Kurdu – shuayip.com

Sonuç

Sibirya kurdu, apartman yaşamı için uygun değildir. Bakımı için geniş bahçeli bir eve ihtiyacı vardır. Zira fazla miktarda egzersiz yapmaları ve hareket etmeleri gerekir. Bununla birlikte gürültülü oldukları, yüksek sesle havladıkları ve uludukları için apartman dairelerinde sorun teşkil edebilirler.

Bunlara ek olarak her yaştan ve çoğu hayvana karşı arkadaş canlısı ve nazik davranışlar sergilerler. Kalıtsal hastalıklara yatkınlıkları düşüktür. Ayrıca oldukça akıllı olan bu köpekler, kolay bir şekilde eğitilebilirler.

Dikkatinizi çekebilecek başlıklar:

Labrador Retriever: 6 Başlıkta Labradorlar Hakkında Her Şey!

Golden Retriever: 6 Başlıkta Sevimli Golden Hakkında Her Şey!

Fransız Bulldog: 6 Başlıkta Minik Fransızlarla Tanışın!

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gereken 4 Önemli Konu!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır