Siyah Çay mı Yeşil Çay mı?

Hem ülkemizde hem de dünyada gündelik hayatta ciddi miktarda çay tüketiliyor. Her ne kadar çoğu kişi siyah çay içmeyi tercih etse de sağlıklı yaşam trendlerinin popüler olması ile birlikte yeşil çay içenlerin sayısı da bir hayli arttı.

Sağlıklı bir şekilde hayatımıza devam edebilmek için yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Peki ama günlük rutinimizde siyah çayı mı yoksa yeşil çayı mı daha çok içersek vücudumuza iyi gelir?

Siyah çay mı yoksa yeşil çay mı daha yararlı?
Hangisi Daha Yararlı?

Siyah Çay ve Yeşil Çay Arasında Ne Fark Var?

Bu iki çayın hangisinin bizim için daha yararlı olduğuyla ilgili konuşmadan önce tabi ki ikisinin arasındaki farka değinmemiz gerekiyor.

İki çayın arasındaki temel farkın ne olduğuna baktığımızda ilk karşımıza çıkan yeşil çayın yapraklarının ısıl işlem görerek kıvırılıp kurutulması oluyor. Siyah çay ise soldurma, kıvırma teknikleri ile okside edildikten sonra kurutuluyor.

Üretim anlamında iki çayın birbirinden farklı özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Teknolojik olarak işlenme şekilleri farklı olan bu iki çay da aslında bitki türü olarak Camellia Sinensis’ten elde ediliyor.

Karşılaştırmalı Olarak Yararları

Bu iki çay türünün de kendine göre yararları olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ikisinin de düzenli kullanımında farklı avantajları ve dezavantajlarının ortaya çıkabileceğini ifade edebiliriz.

Bu noktada öncelikle kafein oranlarına bakarak işe başlayabiliriz, siyah, klasik çayın kafein oranı bir fincanda 40 gram kadardır. Yeşil olanda ise bu oran bir fincanda 20 gram şeklindedir. Yapılan araştırmalar bu oranların her iki çayda da gayet iyi olduğunu gösteriyor.

Sadece uyku sorunu yaşayanların ya da böyle bir ihtimal olduğunu düşünenlerin çay içtikleri saate dikkat etmelerinde yarar var. Mesela sabah erken saatlerde klasik çaydan içip akşam üstü saatlerinde de bir fincan diğerinden içmeyi tercih edebilirsiniz.

Kafein oranlarına baktıktan sonra iki çayın da diğer özelliklerine geçebiliriz. Yapılan çalışmaların sonucuna baktığımızda siyah klasik çaydan günde üç fincan içenlerde kalp krizi riskinin tüketmeyenlere oranla yüzde altmış sekiz daha az olduğunu görüyoruz. Yeşil versiyondan içenlerde ise mide kanseri riski azalıyor. Ancak tabi ki bu noktada düzenli tüketim oldukça önemli.

603227fdb57f1516cc138cb0 siyah çay 1 | Shuayip.com
Siyah Klasik Çay

İki çayın arasındaki en önemli farklardan biri de yeşil çayın metabolizma hızlandırıcı özelliğinin bulunması. Bu nedenle zayıflamak isteyenlerin de sıkça tükettiği bu içeceği gereğinden fazla içmemek gerekiyor. Aksi takdirde terletici özelliği ile vücudun susuz kalmasına neden olabiliyor. Siyah klasik çayın ise böyle bir fonksiyonu bulunmuyor.

Bu farkların dışında iki çayın da genel anlamda birbirine benzediğini söyleyebiliriz. Şimdi de biraz bu çayların yararlarına bakalım. İkisinin de içinde antioksidan ve flavonoid bakımından pek bir fark yok. Ayrıca bu antioksidan oranını doğru bir şekilde muhafaza etmek için demleme yöntemine dikkat etmemiz gerekiyor.

Bu iki çayın da iki fincandan fazla içilmesi önerilmiyor. Fazla tüketilmesi halinde kalp çarpıntısı, uykusuzluk ya da mide ağrısı yapabilirler. Bunu dikkate alarak tükettiğinizde iki çayın da vücudunuz için çok yararlı olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca ikisinin de bizi hem ruhsal hem de fiziksel olarak iyi hissettirdiği düşünülyor.

shutterstock 251566309 custom siyah çay 2 | Shuayip.com
İki Çayın da Kökeni Aynı

Çay Demleme Önerileri

Yeşil çayın da klasik siyah çayın da küçük farklılıklar dışında birbirine benzer özellikleri olduğunu anlattığımıza göre artık hangisi damak tadınıza daha uygunsa onu tercih edebilirsiniz. Peki seçiminizi yaptıktan sonra çayı nasıl demlerseniz daha güzel olur biliyor musunuz?

Öncelikle iyi bir çay demlemek için suyun fazla kaynamamış olması gerektiğini söyleyerek başlayalım. Suyu kaynadıktan sonra on saniyeden fazla bu şekilde tutarsanız derece seviyesi yükselir ve içindeki oksijen kaybolur.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir diğer püf nokta da çayı haşlamamakla ilgili. Eğer fazla sıcak suyla çayı demlerseniz çayı haşlanır ve çayın türü ne olursa olsun aroması bozulur. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da beklememiş su kullanmaktır.

Çayı demlemek için beklemiş yani bayat su kullanırsanız içeceğinizin tadı bozuk olacaktır. Ayrıca çayı demlerken çay demini almadan demliğin kapağını açmamalısınız. Bir bardaktan ne olacak sorun olmaz diye düşünürseniz yine çayın tadı bozulur.

Son olarak da siyah klasik çayın uzun sürede demleneceğini ve yeşil çayın biraz daha kısa sürede demlemenizin yeterli olacağını söylemeliyiz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır