Sony Bluetooth Kulaklık: Sony WH-1000XM4 İncelemesi

Sony bluetooth kulaklık modellerinin en sevileni kulak üstü kulaklıklar, çeşitli donanımları sayesinde piyasada dikkat çekiyor. Sony selefi serisinin son modeli olarak piyasaya sürülen Sony WH-1000XM4, pek çok özelliğiyle bir önceki model olan WH-1000XM3 kulaklığa benzetiliyor.

Fakat yakından incelendiğinde çok daha donanımlı olduğu anlaşılıyor. Özellikle de çoklu bağlantı özelliği sayesinde kendi türevlerinin önüne geçen Sony WH-1000XM4 kulak üstü kulaklık, kullanıcılarına nasıl bir deneyim sunuyor? Her birlikte görelim!

Sony Bluetooth Kulaklık - shuayip.com
Sony Bluetooth Kulaklık – shuayip.com

İnceleme

Sony Bluetooth Kulaklık WH-1000XM4 İncelemesi

2021 Tom’s Guide Awards’ta ses kategorisinde büyük bir başarı elde eden Sony, WH-1000XM4 ile ”En iyi kulaklık”, ”En iyi gürültü önleyici kulaklık” ve ”En iyi kulak üstü kulaklık” ödüllerini alarak, bu konuda rakipsiz olduğunu adete ilan etmiştir. Tüm bu ödüllere layık görülen Sony Bluetooth kulaklık, tasarım açısından siyah, beyaz ve bej (krem) olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle üretiliyor. Görünüm açısından önceki kulaklıklarla hemen hemen aynı…

Bununla birlikte farklılıkları da var. Örneğin kulaklığın taç kısmının yastıkları önceki modele göre daha ince. Kulak yastıkları, başınızla daha fazla temas için %10 daha fazla alan sağlamak için yeniden tasarlanmıştır. Ayrıca akıllı kontrol özellikleri için sol kulak kabına bir hareket sensörü entegre edilmiştir. Kulaklıklara önceki modelin plastik kasasından daha dayanıklı ve üstün bir his veren yumuşak kauçuk kaplama dahil edilmiştir.

Bu, aynı zamanda kulaklığın kolay kolay çizilmeyeceği anlamına geliyor. Geriye kalan özellikler önceki modellerle birebir aynı: Bakır vurgular, renk grupları, kabartmalı Sony logoları, bağlantı noktaları, siluet ve rahat saklama için kulak yastıklarını yana çeviren döndürme mekanizmaları, sağ kulaklıktaki NFC çipi ile birlikte sol kulaklıktaki düğmelerin sayısı ve yerleşimleri…

Ürünün kutusu içinde: Sony markalı bir AUX kablosu, bir uçak içi adaptör (şu anda buna ihtiyacınız olmayabilir), bir USB-C şarj kablosu ve bir taşıma/saklama çantası bulunuyor.

Sony Bluetooth Kulaklık - shuayip.com
Sony Bluetooth Kulaklık – shuayip.com

Kullanım ve konfor

Sony kablosuz kulaklık serisindeki her yeni sürümde konfor ve uyum her yeniş modelle birlikte geliştirilmiştir. Bu trend WH-1000XM4’te de devam ediyor. Öyle ki önceki versiyonu WH-1000XM3’ten yalnızca daha hafif ve daha ince olmakla birlikte; aynı ağırlığa sahip olmasına rağmen Bose 700’e kıyasla daha hafif hissettiriyor. Sony’nin kulaklıklarının genişliği daha büyüktür, ancak bu onların konfor seviyelerini etkilemiyor.

Kulaklıklar günde en az 3 saat sorunsuz kullanılabiliyor. Taş kısmı nazikçe kafanın üzerine oturabiliyor. Ayrıca çok düşük bir sıkıştırma kuvvetine sahip. Teleskopik taç kısmı kulaklığı kafanıza uygun uzunlukta ayarlamanıza imkan veriyor. Kulak yastıklarındaki yumuşaklık, başınızı yumuşak bir yastığa koymak hissi veriyor. Uzun dinleme seansları sırasında nem birikmesini önlemek için daha fazla havalandırma sağlıyor.

Dokunmatik kontroller

Sony’nin bu kulaklığında da öncekilerde olduğu gibi aynı dokunmatik paneller ve hareket kontrol sistemi bulunuyor. Kontrol şemasının kullanımı oldukça basittir. Bilmeniz gereken tek şey, her hareketin sorunsuz çalıştığıdır.

 • Oynat/duraklat (tek dokunma)
 • Parçayı atla (sola kaydır)
 • Önceki parçaya geri dön (sağa kaydır)
 • Sesi aç (yukarı kaydır)
 • Sesi kıs (aşağı kaydır)
 • Aramayı cevapla/bitir (çift dokunun)
 • Dijital yardımcı (uzun dokunun)

Kulaklık, kaydırma hareketini gerçekleştirerek ve aynı anda parmağınızı dokunmatik panelde bırakarak bir şarkıyı hızlı ileri alma veya geri çalma yeteneğine sahiptir. Bu da kulaklıktaki dokunmatik kontrollerin ne kadar sezgisel ve duyarlı olduğunun bir kanıtı. WH-1000XM4’ün akıllı kontrolleri burada bitmiyor. Kulaklığı her çıkardığınızda veya taktığınızda oynatmayı duraklatmak veya sürdürmek için kulak üstü algılama kullanılabilir. 

Hızlı Dikkat özelliği, elinizi sağ kulaklığın üzerine koyduğunuzda aynı şeyi yaparken, sohbet için konuş özelliği, sesinizi tanımak ve konuştuğunuzda müziği duraklatmak için yerleşik mikrofonları ve gelişmiş sinyal işlemeyi kullanır. Üçü de çok az gecikme ile inanılmaz derecede iyi çalışıyor. Sony’nin “Precise Voice Pickup” teknolojisi, dijital asistan açıldığında varlığını hemen hissettiriyor. 

Beş mikrofon ve gelişmiş ses sinyali işleme kombinasyonu, WH-1000XM4’ün sesli komutları tanıması için daha net bir yol oluşturuyor. Konuşma tanıma, mikrofonların her heceyi algılaması sayesinde kusursuz çalışıyor. Sözlü sorgular hızlı bir şekilde kaydedilip; daha da hızlı bir şekilde yanıtlanabiliyor. Sony kulaklıklar, Alexa ve Google Asistan entegrasyonu ile harika bir programlamaya sahip. Ayrıca Siri’yle de kullanılabiliyor.

Sony Bluetooth Kulaklık: Sony WH-1000XM4 İncelemesi - shuayip.com
Sony Bluetooth Kulaklık: Sony WH-1000XM4 İncelemesi – shuayip.com

Aktif gürültü engelleme ve ortam sesi

Sony, ANC teknolojisini geliştirmek için hiçbir masraftan kaçınmamış diyebiliriz. WH-1000XM4, iki ileri beslemeli mikrofon, ortam seslerini analiz etmek ve filtrelemek için HD Gürültü Engelleme İşlemcisi QN1 yongasıyla çalışan şirketin tescilli Çift Gürültü Sensörü teknolojisini kullanıyor. Doğruyu söylemek gerekirse, WH-1000XM4 ile WH-1000XM3 arasında gürültü nötralizasyonunda neredeyse hiç fark bulunmuyor.

Sony, performansı en üst düzeye çıkarmak ve kafa boyutuna göre mümkün olan en iyi dinleme ortamını oluşturmak için kulaklarınızı ölçen bir NC Optimizer’ine dahildir. Bununla birlikte, basıncı yüksekliğe göre ayarlayan bir Atmosferik Basınç Optimizasyonu özelliği de bulunuyor. Bu özellik, uçaktayken veya yüksek bir dağın tepesinde bir kayak merkezindeyken kullanabileceğiniz biz özellik…

Aktif gürültü engelleme performansı, Bose 700’ler kadar etkili. Ancak bazı sesler Sony’nin kulaklıklarında daha da belirgin. Düşük ses seviyesinde, WH-1000XM4, arka planda oynayan kedi miyavlamaları ve maç sesi gibi gürültüleri engelleyebiliyor. Buna ek olarak fotokopi ve faks makinelerinin sesini veya araba seslerini duymanızı önlüyor.

WH-1000XM4, Bose 700 gibi 10 seviyeli gürültü engelleme özelliğine sahip değildir; ancak çevrenizi kulaklıkları çıkarmadan daha net duymak için 20 seviye ortam sesine sahiptir. Özelliğin hala bir iyileştirme aşamasından geçtiğini düşünürsek, en azından kulaklıklarda bu oldukça büyük bir başarı.

Kutu içeriği

 • Sony WH-1000XM4 kulak üstü kulaklık
 • Aux kablosu
 • Uçak içi adaptör kablosu
 • USB-C şarj kablosu
 • Taşıma/saklama çantası
Sony WH-1000XM4 İncelemesi - shuayip.com
Sony Bluetooth Kulaklık: Sony WH-1000XM4 İncelemesi – shuayip.com

Artılar

 • Mükemmel ses kalitesi
 • Olağanüstü gürültü engelleme özelliği
 • Akıllı kontroller
 • Güçlü pil ömrü
 • Çok sayıda kullanışlı özellik

Eksiler

 • Telefon konuşması kalitesi üzerinde biraz daha çalışılmalı.

Sonuç

Sony WH-1000XM4, firmanın, Bose 700’ü tahttan indirebilecek, şimdiye kadarki en iyi girişimidir. Ancak Bose’un kulaklıkları, arama kalitesi de dahil olmak üzere bazı alanlarda hala üstündür. Ancak Sony’nin yeni kutuları mükemmele yakın bir gelişme göstermiştir. Velhasıl şu anda gürültü engelleyici kulaklıklar arasında satın alabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir. WH-1000XM4 Sony bluetooth kulaklık fiyatı güncel olarak ortalama 2800 TL civarında seyrediyor. Apple Airpods Max kadar pahalı olmasa da, maalesef ucuz sayılabilecek bir kulaklık değil…

İlginizi çekebilir:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır