Soyulabilir Yüz Maskesi Hakkında Bilinmesi Gereken En Az 5 Bilgi!

Cilt bakımına önem veren herkesin yakinen bildiği bir ürün olan soyulabilir yüz maskesinin -ki kimi zaman siyah maske olarak da anılır – özellikle de son yılların gözde bakım ürünlerinden biri olduğunu söylesem, abartmış olmam!

Malumunuz, Covid-19 dolayısıyla pandemi, sokağa çıkma yasakları ve eve kapanmalarla geçen bu 2 yıla yakın sürede, pek çok alışkanlığımızın değiştiği su götürmez bir gerçek… Söz konusu değişimlerden biri de özellikle kadınların fazlasıyla önem verdiği cilt bakımı ve güzellik rutininde gerçekleşti.

Biz kadınlar uzun süre evde vakit geçirmek zorunda kaldığımız için kendi yöntemlerimizle cildimize nasıl bakım yapacağımız konusunda hemen hemen uzmanlaştık. Bildiğiniz üzere cilt bakımı denildiğinde akla ilk olarak serumlar, kremler, maskeler, nemlendiriciler ve tonikler gibi bir dizi ürün gelir.

Fakat son zamanlarda soyulabilir yüz maskelerinin iyice öne çıktığını fark etmemek imkansız! Kadın veya erkek fark etmeksizin, pek çok kişi cildini temizlemek ve bakımını yapabilmek için soyulabilir yüz maskelerini tercih ediyor. Zira Google’de ‘soyulabilir yüz maskesi’ konusunda yapılan araştırmaların çokluğu bu tezimi destekliyor.

Önemli Noktalar!

Soyulabilir yüz maskesi ne işe yarar?

Soyulabilir yüz maskelerinin genel özelliği cildi tüm toksinlerden arındırması ve temizlemesidir. Bu temizlik sonrası ciltte oluşan ferahlık hissi ise bonusu! Buna ek olarak soyulabilir yüz maskesinin gözenekleri sıkılaştırma, ince çizgileri yok etme, siyah noktaları giderme, cilt tonunu eşitleme ve ciltteki yağlanmayı kontrol altına alma gibi pek çok faydasının olduğu da biliniyor.

Tabi bu etkileri görmek için uzun süreli ve düzenli kullanım gerekiyor. Dolayısıyla tek kullanımda mucizeler beklememenizde fayda var. Fakat soyulabilir yüz maskesini cildinize rutin olarak uygulamanız halinde, gözle görülür derecede inanılmaz sonuçlar elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.  

Soyulabilir yüz maskesi
Soyulabilir yüz maskesi

Soyulabilir yüz maskesi nasıl kullanılır?

Soyulabilen yüz maskeleri genel anlamda likit bir yapıya sahiptir. Bir katman şeklinde cilde sürülerek uygulanır, bir süre bekledikten sonra kurur ve soyularak yüzden çıkarılır. Soyulabilir maskenin temiz ve kuru bir cilde uygulanması gerekir. Maske uygulanırken göz çevresine ve kaş bölgesine temas edilmemelidir. Dolayısıyla maskenizi, göz bölgesi hariç tüm yüze uygulayabilirsiniz.

Maske, yüze uygulandıktan sonra ortalama 10 – 15 dakika beklenir. 10 – 15 dakikanın – bu süre maskenin türüne göre 30 dakikaya kadar çıkabilir – sonunda iyice kuruyan maske, kolayca soyularak ciltten çıkarılır. Yüzde kalan maske kalıntıları ise ılık su ile temizlenerek çıkartılabilir.

Soyulabilir yüz maskesi kaç günde bir kullanılmalıdır?

Soyulabilir yüz maskeleri, genellikle haftada 1 veya 2 kez yüze uygulanırsa gözle görülür sonuçlar elde edilebilir. Bununla birlikte 15 günde bir kullanılması önerilen yüz maskeleri de vardır.

Evde maske yapımı
Soyulabilir yüz maskesi

İnceleme

Soyulabilir yüz maskesi denildiğinde akla ilk gelenlerden biri siyah maskedir. Pek çok markanın ürettiği siyah maske, uzun bir süre toprağın altında kalan polifenollerin işlenip, maske haline getirilmesiyle oluşan bir cilt bakım ürünüdür. Doğal yapısı bozulmadan işlenen polifenollerle elde edilen siyah maske; genellikle kömür, kalsiyum, çinko, potasyum, salisilik asit ve çeşitli mineraller içerir.

Polifenol, genellikle bitkilerde bulunan bir bileşiktir ve antioksidan özelliklerinden dolayı insan sağlığına pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Her cilt türüne rahatlıkla uygulanabilen siyah maske, kadınların olmazsa olmazlarından biri olarak bakım rutini açısından oldukça popülerdir.

Soyulabilir siyah maskenin faydaları nelerdir?

Siyah maskeler, içerisinde bulunan mineraller sayesinde cilde pek çok fayda sağlamaktadır. Siyah maskeden yeterli düzeyde verim almak için düzenli kullanım oldukça önemlidir. Siyah maskenin cilde faydalarını sıralamak gerekirse;

 • Kırışıklıkları ve ince çizgileri gözle görülür oranda azaltır
 • Ciltteki ölü derileri temizler ve cildi yeniler
 • Cilde parlak, ışıltılı ve canlı bir görünüm verir
 • Cildi toksinlerden arındırır ve temizler
 • Detoks etkisi ile cildi yeniler
 • Ciltteki hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar
 • Şişlik ve kızarıklıkları giderir
 • Ciltteki tıkanmış olan gözenekleri açar
 • Cildi siyah noktalardan arındırır
 • Cildi ferahlatır ve rahatlama hissi verir
 • Cildi yumuşatır
 • Sivilcelerin azalmasına yardımcı olur

Siyah maska cilde zarar verir mi?

Siyah maske, her cilt tipine uygulanabilecek bir bakım ürünüdür. Siyah maskenin, doğru kullanımda cilde herhangi bir zararı yoktur. Yalnızca maske uygulanırken gözaltı veya göz üstü fark etmeksizin tüm göz çevresinden uzak durulmalı, temas halinde göz ve çevresi bol su ile temizlenmelidir. Siyah maske yüze sürülürken, saç diplerine yakın bölgelere uygulanmaması da uzmanlar tarafından önerilir.

Siyah maskeden sonra ne yapılmalıdır?

Siyah maskeyi cildinize uyguladıktan sonra yaklaşık 15 dakika kurumasını beklemelisiniz. Ardından maskeyi soyup cildinizden çıkartın. Maskeden arındırdığınız yüzünüzü ılık suyla durulayın. Yüz bakım maskelerinin çok sıcak ya da çok soğuk su ile temizlenmemesi önerildiği için ılık su kullanılması tavsiye edilir. Zira ılık su ile cildin şoka uğramasının ve gözeneklerin daha da açılmasının önüne geçilir.

Soyulabilir yüz maskesi çeşitleri ve öneriler!

1. Dr. EA Laboratories Soyulabilir Siyah Maske (Black Mask)

Dr EA Mask
Dr. EA Mask

Sivilce ve siyah nokta karşıtı bir cilt maskesidir. Tüm cilt tipleri için uygun olup, anti alerjiktir. İçerisinde bulunan zengin biomineral ile cildi besleyip, cilde pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm verir. Dr. EA Siyah Maske, peeling etkisine de sahip olup, cildi tazelemede oldukça etkilidir. Maske içerisinde ayrıca aleo vera ve provitamin b5 gibi maddeler de bulunmaktadır.

Bu madde ve mineraller, ciltte detoks etkisi yaratarak cildi temizler ve sakinleştirir. Daha pek çok faydası bulunan Dr. EA Siyah Maske, yüz, boyun ve gerdan bölgelerine uygulanır. Siyah maske uygulanmak istenen bölgeye homojen bir şekilde yayılır. Maskeyi ister elinizle isterseniz de fırça yardımıyla cildinize sürebilirsiniz.

Maske uygulandıktan sonra yaklaşık 30 dakika beklenmelidir. 30 dakika sonrası maske yüzden soyularak çıkartılmalıdır. Maske soyulmadan evvel iyice kuruduğundan ve cildin yeteri kadar gerginleştiğinden emin olunmalıdır. Dr. EA Siyah Maske, hafta iki kez cilde uygulanmalıdır. Çeşitli alışveriş sitelerinde satılan Dr. EA Siyah Maske, fiyat açısından oldukça ekonomik bir üründür. Ürün fiyatı ortalama 45 TL’den başlamaktadır.

2. Dermokil Special Soyulabilir Havyarlı Siyah Kil Maskesi

Dermokil
Dermokil

Tüm cilt tipleri için uygun olan Dermokil Special Soyulabilir Havyarlı Siyah Kil Maskesi, genel olarak siyah nokta ve sivilce karşıtı bir cilt maskesidir. Göz çevresi hariç olmak üzere yüz, gerdan ve boyun bölgelerine uygulanabilir. El veya fırça yardımıyla kolayca sürülebilen maske, uygulandığı bölgede yaklaşık 25 – 30 dakika bekletilir.

İyice kuruduğundan emin olduktan sonra ciltten soyularak çıkartılır. Ardından ılık su ile cilt durulanır. Düzenli kullanımda gözle görülür etki sağlayan Dermokil Special Soyulabilir Siyah Kil Maskesi, fiyat açısından oldukça ekonomiktir. Ürün fiyatı 16,90 TL’den başlamaktadır.

3. Dr. Clinic Yumurta Özlü Soyulabilir Maske

Dr Clinic Mask
Dr. Clinic

Vegan bir ürün olan Dr. Clinic Yumurta Özlü Soyulabilir Maske, karma tipteki ciltler için uygundur. Dolayısıyla tüm cilt tiplerinde rahatlıkla uygulanabilir. Canlandırıcı bir etkisi olan maske, cildi derinlemesine temizleyerek ölü derilerin peeling yöntemi ile ciltten atılmasına yardımcı olur. Cilde ipeksi görünüm ve canlılık veren Dr. Clinic soyulabilir maske, aynı zamanda ciltteki tıkanmış gözenekleri temizler ve fazla yağı arındırarak cildin doğal tonunu kazanmasını sağlar.

Cilde uygulanmadan önce cilt iyice temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Sonrasında maske, temizlenen bölgeye düzgün ve kalın bir tabaka halinde masaj yaparak uygulanmalıdır. Dr. Clinic Yumurta Özlü Soyulabilir Maske de aynı kulvardaki diğer markalar gibi fiyat açısından oldukça ekonomiktir. Pek çok alışveriş mecrasında satılabilen maskenin fiyatı, ortalama 49,9 TL’den başlamaktadır.

Evde siyah maske yapımı

‘‘Evde siyah maske nasıl yapılır?’’ diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz! Evde siyah maske yapmak oldukça kolay… Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra siyah maskenizi evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Siyah maske yapmak için gerekli olan malzemeler aktif karbon, bitkisel jelatin ve sudur. Aktif karbon ve bitkisel jelatini hemen her aktarda bulabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Üç yemek kaşığı bitkisel jelatin
 • İki tatlı kaşığı aktif karbon
 • Yarım çay bardağı su

Siyah maske yapılışı:

Suyu ve bitkisel jelatini bir cezveye dökün ve sonrasında ocakta karıştırarak ısıtın. Isıtılan karışımın içine aktif karbonu ekleyin. Ardından karışımı iyice karıştırın. Sonrasında maskeyi soğumaya bırakın. Soğuyan siyah maskeyi dilediğiniz zaman cildinize uygulayabilirsiniz!

Sonuç

Soyulabilir yüz maskesi hakkında genel olarak olumlu bir kanı mevcut. Fakat aranızda soyulabilir maskelerden memnun kalmamış, hatta hüsrana uğramış olanlar da bulunabilir. Lütfen deneyimlerinizi paylaşın!

İlginizi çekebilir! Bir göz atın derim;

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır