Spor Matları Nasıl Temizlenir? 4 Püf Nokta

Yoga, pilates ya da HIT antrenmanı gibi çeşitli çalışmalar yaparken kullanılan spor matları zamanla kirleniyor. Hareket ederken terlediğimiz için biz fark etmesek de matımızın üzerinde bakteriler oluşabiliyor. Sağlıklı bir şekilde çalışmalarımıza devam edebilmek için temizlik konusunda da dikkatli olmak gerekiyor. Aksi takdirde sivilce oluşumu ya da kötü koku kaçınılmaz olacaktır.

Egzersizimiz bittiğinde spor kıyafetlerimizi çamaşır makinesinde kolayca yıkayabiliyor ve kendimiz de duş alıyoruz ama pek çok çoğumuz matımızın da temizlenmesi gerektiğini hatırlamıyor. Bu durumda da saçımız, cildimiz zarar görebiliyor. Hijyenik bir şekilde antrenman yapmak istiyorsanız siz de evdeki malzemelerde basit temizlik malzemeleri hazırlayabilir, bu sorunu çözebilirsiniz.

Konu Başlıkları

  • Temel Bilgiler
  • Nasıl Yapılır?
  • Deterjan Tarifi
  • Öneriler

easy DIY yoga mat spray spor 1 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Temel Bilgiler

Eğer spor matınızı nasıl temizlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız öncelikle bu konuda komplike bir malzeme ya da bilgiye ihtiyacınız olmadığını hatırlatmakta yarar var. Derinlemesine temizlik yapmanız gerekiyor ama bunu yaparken Migros gibi zincir marketlerden temin edebileceğiniz basit ürünler yeterli olacaktır.

Evde hazırlayabileceğiniz malzemeler de aynı zamanda işinizi kolaylaştıracak. Ayrıca derinlemesine bir hijyen sağlamak için bu temizliği rutin hale getirmenizde de yarar var çünkü bu işlemi sadece bir kere uygulayarak sorunu çözemezsiniz.

Spor Matı Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu temizlik işlemlerini öncelikle ikiye ayırmanızda yarar var. Mesela düzenli olarak spor yapan biriyseniz haftada en azından iki ya da üç kere matınızı birazdan anlatacağım malzemelerle temizlemeniz gerekir. Ama tabi ki bu sayede yüzeysel bir işlem olacağından haftada ya da on günde bir de derinlemesine bir temizleme yapılması gerekir.

Derinlemesine temizliğin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız bunun en kolay yolunun küvet ya da duşun içini kullanmak olduğunu ifade edebiliriz. Matınızı küvete ya da duşun içine alın. Üzerine bolca ılık su koyun. Sonra iyi bir deterjan kullanın.

Mutlaka bir süre suyun içerisinde bekletmeniz gerekiyor. Böylece inatçı kirlerin de ortadan kaldırılacağından emin olabilirsiniz. Bir süre sonra hem kirlerin hem de kötü kokuların yok olduğunda inandığınızda iyice durulamalısınız. Deterjan artığı kalırsa matın kaygan olmasına neden olabilir.

Yüzeysel temizleme işlemlerinin nasıl yapılacağı konusuna geldiğimizde ise şimdi size bunun için kullanabileceğiniz pratik malzeme fikirleri vereceğim.

yoga mati nasil temizlenmeli spor 2 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Ev Yapımı Deterjan Tarifi

Bu ev yapımı ürünümüz için malzemeler dört litre su, bir çorba kaşığı çamaşır deterjanı ve bulaşık deterjanı.

Suyun mutlaka ılık olması gerekiyor ki deterjanlarımız güzelce erisin. Bu suya ıslak bir bezi batırdıktan sonra matın her iki tarafını da iyice silmelisiniz. Sonra da üzerinden duru suyla geçebilirsiniz.

Doğal Silme Suyu

Eğer deterjanla böyle bir temizlik yapmak size uygun değilse bu durumda kullanacağınız başka alternatifler de mevcut. Mesela sirke ve çay ağacı yağı ya da lavanta yağı gibi ürünler tercih edebilirsiniz. Ancak sirkeyi fazla koymadığınızdan emin olmalısınız ki matınız kötü kokmasın.

Tam ölçülerden bahsedecek olursak şöyle bir öneride bulunabilirim. Boş bir sprey şişesine su, beyaz sirke ve çay ağacı yağı koyabilirsiniz. Bunu karıştırıp kullandıktan sonra matı duru suyla silmeniz yeterli olacaktır.

Öneriler

Matınızın temizliğinde kullanacağınız ürünlerin olabildiğince doğal olması önemlidir. Ayrıca bu noktada matınızın ne tür bir malzemeden yapıldığını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Aksi takdirde yanlış bir ürün kullanıp matınızın zarar görmesine neden olabilirsiniz.

Bitkisel bazlı ürünler her zaman en iyileridir. Yüzeysel temizleme yapacaksanız kullandığınız doğal silme suyuna yağı da fazla eklemeyin ki matınız kaygan olmasın. Yoksa suyla yeniden silseniz bile spor yaparken problem yaşamanız mümkün.

Matınızı sildikten sonra balkonunuz varsa bir sandalyenin üzerine koyup güneşin altında bekletmeyi de deneyebilirsiniz. Böylece eğer başka zararlı bakteriler varsa bunlar da sıcağın etkisiyle ortadan kalkacaktır. Matın tamamen kuruması da siz çalışırken problem yaşamanıza engel olur.

Son olarak da bazı matların çamaşır makinesinde yıkanabildiğini söylemekte yarar var. Zarar görmeyeceğinden eminseniz nadiren bu yöntemle de temizleyebilirsiniz. Deterjan ya da doğal silme suyu dışında sabunlu su kullanarak temizlenmesi de mümkündür.

İlginizi Çekebilir:

Yoganın Mutluluğa Götüren 5 Prensibi

Pilatesin Faydaları

En İyi 3 Yoga Matı

3 Maddede Yoga Malzemeleri

Spor Yapanlar İçin Beslenme Önerileri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır