Türk Kahvesinin Yararları

Ülkemizde çaydan sonra en çok tüketilen içeceklerden biri olan Türk kahvesi kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahip. Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelen bu kahve türü telvesi ile birlikte ikram edilen tek içecektir.

Kahve çekirdekleri bile çok güzel kokan bu içecek ilk olarak Yemen valisi Özdemir Paşa tarafından İstanbul’a getirilmiş ve sonrasında tüm ülkeye yayılmıştır. Yapımı da sunumu da büyük bir özen isteyen bu kahve türünü hazırlamak için iyi kaliteli çekirdeklerin öğütüldükten sonra cezveye konulması, üzerine istenilen miktara uygun şekilde su eklenmesi ve ağır ateşte pişirilmesi gerekir.

Küçük fincanlarla servis edilen Türk kahvesi güzel sohbetlerin de en iyi arkadaşlardan biridir diyebiliriz. Ayrıca 2013 yılında UNESCO’nun Türk kahvesini somut olmayan kültürel miras listesine eklediğini de hatırlatmakta yarar var.

Türk kahvesi içerek genç kalabilirsiniz
Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Var

Türk Kahvesinin Vücudumuza Ne Gibi Faydaları Vardır?

Tarihçesi bu kadar eskiye dayanan ve hem ülkemizde hem de dünyada iyi bilinen bu kahvenin bize ne gibi yararları olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ben de bu yüzden bugün kahve tutkunlarının aklındaki tüm soru işaretlerini giderecek böyle bir yazı yazmak istedim. Bu yazıyı okuyarak Türk kahvesinin tüm faydalarını öğrenebilirsiniz.

Türk kahvesinin yararlarını detaylı olarak ele almadan önce bir kahve fincanında (65 ml) tam altmış (60) miligram kafein olduğunu söyleyerek işe başlayalım. Diğer kahve türleri ile karşılaştırıldığında bu miktarın ortalamanın üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Faydaları Nelerdir?

Stresimizin azalmasını ve enerjimizin artmasını sağlar.

Bu kahve türü içindeki vitamin ve mineraller sayesinde (B vitamini, riboflavin, niasin, pantetonik asit, magnezyum, potasyum ve manganez) stresimizi azaltır, enerjimizin artmasını sağlar.

Siz de muhtemelen hayatınızda en azından bir kere kendinizi kötü hissettiğinizde bu kahveden içmiş ve motivasyonunuzun belki de hiç beklemediğimiz bir şekilde aniden arttığına şahit olmuşsunuzdur.

Bunun en önemli nedenlerinden biri de içindeki kafein oranı ile kan dolaşımımızı arttırması ve beynimizde dopamin salgılanmasını sağlamasıdır. Bu sayede bilişsel fonksiyonlarımızı arttırarak bizi çok daha aktif biri haline getirir.

Depresyonu engelleyerek genç kalmamıza yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara baktığımız bu kahve türünün yine içindeki vitamin ve mineraller sayesinde depresyon belirtilerini ciddi oranda azalttığı ve bizi çok daha iyi hissettirdiği görülmüştür.

Düzenli olarak tüketirseniz bu etkisini çok daha fazla arttırmış olursunuz. Bu da daha genç kalmanızı sağlayacaktır. Ayrıca içindeki antioksidanlar sayesinde somut anlamda da hücrelerimizin yaşlanmasının önüne geçer.

Pek çok farklı hastalığın oluşumunu önler.

Günlük bir ya da iki fincan tüketirseniz tip-2 diyabet, Alzheimer, Parkinson ve demans (bunama) gibi sinir sistemi hastalıklarına yakalanma riskiniz ciddi oranda düşecektir.

Yapılan diğer araştırmalarda bu kahve türünün karaciğer hastalıklarına, bazı kanser türlerine ve pek çok hastalığa karşı koruma kalkanı görevi üstlendiği görülmüştür.

Yağ yakım hızını arttırır.

Bilinen en önemli özelliklerinden biri de spor öncesinde içildiğinde bizi egzersize hazırlamasıdır.

Egzersiz yapmadan yarım saat önce kahve tüketirseniz yağ hücrelerinizin yakımı artacaktır. Böylece vücudunuzdaki ödemi de çok daha kolay atabilecek, hızlı bir şekilde zayıflayacaksınız.

Verimli bir egzersiz performansı yakalamak isteyen kişilerin de düzenli olarak tükettiği Türk kahvesi kas gelişimine ciddi anlamda katkı sağlıyor diyebiliriz.

turk kahvesi kilo aldirirmi kilo yaparmi turk kahvesiyle zayiflama 1500919312 türk kahvesi 2 | Shuayip.com
Performansınızı Artırır

Beynimizin çok daha iyi işlemesini sağlar.

Bunun dışındaki yararlarına baktığımızda bu kahve türünün en bilinen özelliklerinden birinin zihnimizde yaptığı uyarıcı etkiyi görüyoruz.

İçindeki kafeinin de etkisiyle beynimizin çok iyi çalışmasını ve algı düzeyini arttırdığını söylemek mümkün.

Ağrı kesici etkisi vardır.

Bu kahve türünün belki de en az bilinen özelliklerinden biri de yüzde kırk oranında bir ağrı kesici rolü üstlenmesidir. Bu sayede baş ağrısını kısa süre içinde geçirir ve kendinizi çok daha dinç hissetmenize yardımcı olur.

Tokluk hissi verir.

Bu kahve türü egzersiz öncesi içildiğinde yağ yakım hızını arttırması ve egzersiz performansını iyileştirmesinin dışında verdiği tokluk hissi ile de kilo vermek isteyen kişilerin en önemli yardımcılarından biri haline gelmiştir.

Özellikle ara öğünlerinizde ya da yemekten sonra yeterince doymuş hissetmediğiniz zamanlarda bir fincan tüketerek hazımsızlık sorunun da önüne geçebilirsiniz.

turk kahvesi 37f3e57b 4f17 427f a1f5 d1775c861dd6 türk kahvesi 3 | Shuayip.com
Fazlası Zararlı Olabilir

Tüketim Önerileri

Türk kahvesi içindeki kafeinin oranının yoğun olması nedeniyle günde bir ya da iki fincandan fazla tüketilmemelidir.

Kahve ya da kafein size dokunuyorsa doktorunuza danışmadan tüketmemenizde yarar var. Aksi takdirde kalp çarpıntısı, uykusuzluk ve asabiyet gibi sorunlara yol açabilir.

Son olarak da bu kahve türünün yanında yenilen lokum ya da çikolata gibi tatlılar konusunda aşırıya kaçmamaya dikkat etmenizde yarar olduğunu unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır