En İyi 3 Yoga Matı

Konu yoga matları olunca ilk aklımıza gelen ve en sık kullanacağımız malzeme yoga matıdır. Yoga yapmaya yeni başlamış ya da bir süredir bu pratik yapıyor olmanız hiç fark etmez. Sonuçta böyle bir konu ile ilgileniyorsanız düzenli olarak yoga malzemeleri kullanmanız gerekir.

Ben de bu yüzden spor ürünleri ile ilgili bazı bilgiler vermek ve size en iyi yoga matı önerilerinde bulunmak istedim. Bu sektörde farklı bütçelere hitap eden oldukça fazla ürün çeşidi olduğunu ifade ederek işe başlayalım. Size sunacağım seçeneklerden kendinize en uygun olanı tercih ederek bu matları pratiklerinizde deneyebilirsiniz.

Kişisel bir yoga matınız olması bu süreçte işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak. Bu deneyimi yaşayan ya da en azından böyle bir pratik yapan kişileri tanıyanlar zihinsel ve fiziksel rahatlamanın uygulama sırasında hissetmeniz gereken ilk şey olduğunu bilir. Yani kısacası bu pratik bir anlamda da sadece matın üzerinde olmak ve anı yaşamak anlamına gelir.

Yoga matı alırken dikkat etmeniz gereken kriterler.
Mat Seçimine Dikkat

Yoga Matı Çeşitleri

Daha önceki yazılarımda da ifade ettiğim üzere yoga yaparken kullanacağınız temel malzemeler mat, çember ve bloklardır. Ancak bunların arasında sizi en çok etkileyecek olan matlardır. Çünkü bu süreçte matınız da her zaman size eşlik edecek. Bu nedenle seçim yaparken oldukça dikkatli olmalı ve uzun süre kullanabileceğiniz, kendinize uygun bir ürün almalısınız.

Ayrıca yanlış bir ürün seçmeniz halinde pratik sırasında ellerinizin terleyip kayabileceğini, duruşları doğru bir şekilde yapamayacağınızı ve kendinizi matın üzerinde güvende hissetmeyebileceğinizi hatırlatmakta yarar var.

1. Kalın mı Yoksa İnce mi?

Bir matın fazla kalın ve kabarık olmaması çok önemli. Çünkü bu pratik sırasında dizinizin üzerinde duracağınız duruşlar da var. Bu duruşlarda eğer mata gömülürseniz pozları doğru şekilde yapmanız mümkün olmayacaktır.

Videolarda ya da kurslarda eğitmenlerin dizinizde sorun varsa altınıza battaniye ya da yumuşak bir kumaş alın dediğini duymuşsunuzdur. Böyle bir şey duyduğunuz için kalın ve yumuşak bir mat almanız gerektiğini düşünmemelisiniz.

Tabi ki kalın bir mat almayın derken bu çok ince bir tercih yapmanız gerektiği anlamına da gelmiyor. Alacağınız matın 5 mm kalınlıkta olması ideal. Uygun malzemeden üretilen 5 mm kalınlıkta bir matla diz, ayak bileği ya da el bileği incinmelerinin de önüne geçmiş olursunuz.

2. Malzeme Seçiminde Dikkat Edilecekler

Matınızın ne kalınlıkta olması gerektiğini anladıktan sonra sıra malzeme belirlemeye geliyor. Bu süreçte ilk aklınızda bulundurmanız gereken konu malzemenin doğal mı yoksa yapay mı olduğunu anlamak olacak. Yapay malzemeli matların cildimizde hassasiyet yaratma ihtimalinin olduğunu biliyoruz. Ayrıca plastik bir malzemenin üzerine yatıp rahatlamaya çalışmak çok da mantıklı olmayacaktır.

Bu nedenle benim önerim doğal malzemeli matlardan tercih yapmanız olacak. Doğal kauçuk, mantar matlar ekolojik, sürdürülebilir ve vegan ürünler sınıfında sayılmaktadır. Bu matların cildimiz için de uygun olduğunu söylemek mümkün.

Matın malzemesi ile ilgili bir seçim yaparken mutlaka kolay temizlenebilir olmasına da özen göstermelisiniz ki sonradan bakterili bir ortamda pratik yapmak zorunda kalmayın.

Son olarak da mat alırken yapıldığı malzemenin PETA onaylı sertifikası olduğundan emin olursanız etik bir şekilde üretildiğini de bilirsiniz ve içiniz rahat eder.

GLMM banner yoga 2 | Shuayip.com
Doğal Olması Önemli

3. Dokusu Nasıl Olmalı?

Matın dokusu da diğer kriterler kadar önemli çünkü pratik yaparken bu dokuyu hissediyoruz. Uygulama yaparken ellerimizin ve ayaklarımızın yeri kavraması büyük önem taşıyor. Bunu sağlayan da sonuçta matın dokusu. Bu yüzden kaydırmayan bir dokuya sahip mat tercih etmeli, mutlaka almadan önce elinizle dokunarak size nasıl hissettirdiğinden emin olmalısınız.

Dogal Kaucuk Mat Mandala Desenli 600x600 1 yoga 3 | Shuayip.com
Dokunmadan Almayın

4. Yoga Pratiğine Göre Seçim

Matla ilgili teknik özellikleri belirledikten sonra nerede yoga yapacağınıza ve ne tür bir pratiğiniz olduğuna göre matın diğer özelliklerine de karar verebilirsiniz. Bu süreçte mesela matınız stüdyoda mı kalacak yoksa her gün evinize mi götüreceksiniz gibi noktalara da dikkat etmeyi unutmayın. Son olarak da bütçenizin alt ve üst limitini belirledikten sonra buna göre derlediğim matlardan birini satın alabilirsiniz.

En İyi Matlar

Great Loom %100 Doğal Kauçuk Mat (Feel The Nature Serisinden)

Fiyatı 1.250 lira

Great Loom %100 Vegan Mantar Mat (Vegan For The Nature Serisinden)

Fiyatı 2.800 lira

Great Loom Ekolojik Mat (Touch The Nature Serisinden)

Fiyatı 540 lira

Great Loom sitesinden bu kaliteli matlara ulaşabilir ve diğer seçeneklere de bakabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır