Zayıflatan Yiyecekler ve İçecekler | Şaşırtıcı Sonuçlar Veren 8 Besin

Kilo vermek için sporun yanı sıra yapabileceğiniz pek çok diyet var. Kendinize en uygun diyeti yapmak sizin elinizde. Ancak diyetinize daha hızlı kilo vermenizi sağlayacak yiyecekler eklemek istemez misiniz? Zayıflatan yiyecekler -özellikle de bazıları- kilo kaybında önemli bir rol oynuyor. Hatta bazıları bölgesel zayıflamayı bile destekliyor.

Bölgesel zayıflama derken göbek, basen ve kalça gibi yağlanmaya en müsait bölgelerden bahsediyorum. Bu yağların yakımını hızlandırmak ve hızla kilo vermenizi sağlamak için zayıflatan yiyecekleri sizler için derledim! Bakalım zayıflatan yiyecekler nelermiş?

Zayıflamanıza yardımcı olacak mucize yiyecek ve içecekler!

Az sonra bahsedeceğim yiyecekler, sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda sindirim sisteminiz ve sağlığınıza sayısız fayda sağlayabilirler. Yağsız proteinler, sağlıklı yağlar, kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler gibi pek çok besin zayıflamanızı hızlandırabilir.

Sizlere düşen günlük beslenme rutininizde zayıflatan yiyeceklere ve içeceklere öncelik vermektedir. Bu yiyeceklere öncelik vererek , rafine karbonhidratların, atıştırmalıkların ve sağlıksız yağlı yiyeceklerin alımını doğal olarak azaltacaksınız. Bu aynı zamanda gün içerisinde aldığınız kalori miktarını da düşürerek fazla kilolardan kurtulmanızı sağlayacak! Aslında durum bu kadar basit…

Şimdi zayıflamımıza yardımcı olup, sağlıklı beslenmemizi sağlayacak mucize besinlere geçebiliriz:

1. Kereviz

Kereviz
Zayıflatan yiyecekler ve içecekler

Düşük kalorili bir besin olan kereviz ve sapları, zayıflamanıza yardımcı olabilecek en sağlıklı gıdalardan biridir. Tadı çok da hoş olmasa da kerevizin vücuda ve insan sağlığına sayısız faydası bulunuyor. Bu alanda uzman kişiler, kerevizin, kronik hastalıklar ve kanser gibi ciddi rahatsızlıkların önlenmesine veya iyileşmesine katkıda bulunan çok sayıda iltihap düşürücü antioksidan içerdiğini söylüyor.

Ayrıca gastrointestinal (sindirim sistemi) sağlığı desteklediği de söylenen kereviz, ‘apiuman’ adlı özel bir bileşik içeriyor. Bu bileşik sayesinde kabızlık gibi sorunları ortadan kaldıran kereviz, metabolizmayı hızlandırıp, kilo vermeye yardımcı oluyor. Velhasıl kereviz, bağırsaklarımıza iyi gelen ve metabolizmanın daha verimli çalışmasını sağlayan bir besin!

2. Elma

Yeşil elma
Zayıflatan yiyecekler ve içecekler

Elma, vücutta ödeme ve istenmeyen kilo alımına sebep olan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan antioksidanlar açısından zengin bir meyvedir ve bir ton lif içerir! Bir elma 5 gramdan fazla lif içerir; bu da elmanın benzer kalori içeriğine sahip atıştırmalıklara kıyasla daha doyurucu olduğunu gösterir.

Sağlıklı bir metabolizmanın temel bir bileşeni olan lif ayrıca bağırsak mikrobiyomunun sağlıklı ve dengeli kalmasına yardımcı olur. Dolayısıyla yapmanız gereken şey çok basit: gün içerisinde bir elma yiyin ve daha tok hissedip, daha az atıştırın.

3. Kombucha çayı

Kombucha Çayı
Zayıflatan yiyecekler ve içecekler

Çayın fermente edilmesiyle ortaya çıkan Kombucha çayı, kilo vermeyi sağlayan sağlıklı bir gıdadır. Bunun en önemli sebebi Kombucha’nın neredeyse bir oda dolusu probiyotik içeriyor olmasıdır. Bilindiği üzere probiyotikler bağırsaklarımızdaki iyi bakterileri destekleyerek sindirim sistemimizi mutlu, sağlıklı ve hareketli tutmaya yardımcı olur. Faydaları saymakla bitmeyen probiyotik, günümüzde artık obezite tedavisi için bile kullanılır hale gelmiştir. Dolayısıyla hızlı kilo vermek için Kombucha çayını günlük hayatınıza mutlaka ekleyin!

4. Lahana turşusu

Lahana turşusu
Zayıflatan yiyecekler ve içecekler

Probiyotik açısından zengin olan bir diğer yiyecek lahana turşusudur. geçirdiği fermantasyon süreci nedeniyle probiyotikle dolan lahana turşusu, bağırsak sağlığı için oldukça faydalıdır. Ayrıca söz konusu besin, uzun vadede kilo kaybını desteklemektedir.

5. Chia tohumu

Chia tohumu
Zayıflatan yiyecekler ve içecekler

kilo kaybı için birer dinamit olan Chia tohumları, fazla miktarda lif içerir. İki yemek kaşığı chia tohumunda yaklaşık 10 gr lif bulunur. Bu oran gün içerisinde alınması gereken lifin yüzde kırkına yakındır. Bilindiği üzere lif, tok kalmamıza yardımcı olur. Dolayısıyla tohumlardaki lif tok hissetmenizi sağlayıp, sizi aşırı yemek yemenizi engeller.

Yalnız chia tohumlarını kuru bir şekilde tüketmeniz daha iyi olacaktır. Zira tohumları direkt tüketirseniz, midenizde açılıp genleşecek ve daha çok tok hissetmenizi sağlayacaklardır. Fakat eğer hassas bir sindirim sistemine sahipseniz, chia tohumları gaza neden olabilir. Dikkat etmekte fayda var.

6. Yoğurt

Yoğurt
Zayıflatan yiyecekler ve içecekler

Yoğurt, hızlı kilo kaybında oldukça etkili bir besindir. Üstelik göbek çevresinde oluşan yağların yakımında da fazlasıyla etkilidir. Hem protein hem de probiyotik açısından da zengin olan yoğurt, bağırsaklarınızı temizleyip, metabolizmanızı hızlandıracak ve kısa sürede daha çok kilon kaybetmenizi sağlayacaktır.

7. Yumurta

yumurta
Zayıflatan yiyecekler ve içecekler

Yapılan pek çok araştırma sabah kahvaltısında yumurta yemenin daha tok hissettirdiğini ve gün boyunca daha az kalori almamızı sağladığını göstermektedir. Bu da kilo vermek isteyenler için harika bir şeydir! Büyük bir haşlanmış yumurta (yaklaşık 50 gram) bir gramdan daha az karbonhidrat içerir ve mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca yumurta, amino asit ve antioksidan açısından zengin bir besindir.

8. Kinoa

Kinoa
Zayıflatan yiyecekler ve içecekler

Bir tahıl çeşidi olan Kinoa, kilo vermeye destek olan muhteşem bir besindir. Protein ve lifle dolu olan Kinoa, fincan başına yaklaşık 220 kalori içermektedir. Bu da sizi uzun süre tok tutacağı anlamına gelir. Ayrıca Kinoa, eksiksiz bir amino asit seti sunan birkaç bitkisel gıdadan biridir, yani vücut tarafından doğrudan kasa dönüştürülebilir.

Sonuç

Görüldüğü gibi zayıflatan yiyecekler, aynı zamanda sağlıklı besinlerden oluşuyor. Yani zayıflatan yiyecekler hem sağlığınıza sayısız fayda sağlıyor hem de fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlıyor. Dolayısıyla beslenme alışkanlıklarınızı bu tip besinlerle değiştirerek, fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşmanız hiç de zor değil! Esasen yukarıda sıraladığım zayıflatan yiyeceklerin hepsi bizi tok tutmak için birebir.

Bu içerikler de ilginizi çekecektir:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır