5G Nedir? Bize Neler Sunuyor?

5G Nedir?

5G hücresel ağ alt yapısının değiştirilmesini tanımlayan bir kavramdır. Bu teknolojinin gelişmesi bazı uygulamaların da farklı hale gelmesi demek. Böylece daha yüksek bir bağlantı hızına sahip olacağız. Kullanıcıların bağlantı hızı arttığında benzer şekilde gecikme süreleri de azalacak. Ayrıca 5G beşinci jenerasyon anlamına da geliyor. Yani mevcut teknolojinin beşinci güncellenmiş sürümü gibi ifade edilebilir. Bu güncellemeler altyapının iyileştirilmesini ya da tamamen değiştirilmesini kapsıyor. Ayrıca bu teknoloji, IoT ağlarını güçlendirdiği için ileriki dönemde hayatımızı kolaylaştıracak VR teknolojiler, otonom teknolojiler ve uzaktan yönetilen diğer teknolojiler gibi bazı sistemlerin daha aktif şekilde kullanılmasını da sağlayacak.

Ne Kadar Hızlı?

Qualcomm şirketinin yaptığı denemelerde saniyede 4,5 gigabit gibi bir bağlantı hızına ulaşıldı. Ancak bu hızın çok ekstrem seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Daha gerçekçi bir değer sunduğumuzda bu teknolojinin bize 1,4 gigabit gibi yüksek bir bağlantı hızı vereceğini görüyoruz. Bu hız değeri 4G bağlantı hızından tam 20 kat daha fazla. Bu sayede ultra gelişmiş grafik ve çözünürlüğe sahip herhangi bir filmi yirmi saniye gibi kısa bir sürede indirebileceğiz.

Eğer çok stabil bir bağlantınız varsa ve 4 ya da 5 gigabit gibi bir hızı yakalayabilirseniz film izlemek için bir saniye bile beklemenize gerek kalmayacak. Ya da herhangi bir dizinin bütün sezonları ve bölümlerini birkaç saniye içinde cihazlarınıza indirebileceksiniz.

İnternet sitelerini yüklerken ve oyun oynarken yaşanan gecikmeler de büyük ölçüde azalacak. Yani bir oyunda karşıdaki kişiye hamle yaptığınız zaman bu durum neredeyse gerçek hıza eş bir şekilde oyuna yansıyacak. Bu sırada herhangi bir gecikme de yaşamayacaksınız. Bir siteye ulaşmak için gerekli veriler, başka servis sağlayıcıları ve fiziki merkezlerden geçmek durumundadır, bu da bağlantı hızında gecikmelere neden olur. Günümüzde 50 ila 100 milisaniyelik gecikmeler normal değerler olarak kabul edilir. Bu konuda da bize büyük bir kolaylık sağlayacak 5G teknolojisi ile bağlantı gecikme süresi sadece birkaç milisaniyeyle sınırlı kalacak.

cheap high speed internet service providers scaled 1 5g 1 | Shuayip.com
Yeni Sistemler

Hayatımızda Neyi Değiştirecek?

5G Teknolojisi hayatımızda sayamayacağımız kadar çok alanda kolaylık sağlayacak. İletişim ve gecikme gibi konularda büyük değişim yaratacak. Ayrıca bağlantı hızı arttığı için sanal gerçeklik uygulamaları başta olmak üzere birçok yeniliğin gündelik yaşantımıza dahil olacağı düşünülüyor. Cihaz boyutlarının küçülmesi ve hafiflemesi ile birlikte bağlantı hızının da artması bu uygulamaların hayatımızın bir parçası haline gelmesine neden olacak.

Sosyal yaşamdan çalışma hayatına, eğitim öğretimden eğlence sektörüne, yeni iş kollarından tıp ve ticarete pek çok alanda hayatımız değişecek.

Mesela sahada bir futbol karşılaşmasını izlerken maçın bütün detaylarını VR gözlüğünüzle eş zamanlı olarak görebileceksiniz ve bu sırada herhangi bir gecikme yaşamayacaksınız. Ya da bir doktor cerrahi robotik kollarla evinde oturduğu yerden ameliyat yapabilecek.

Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

5G teknolojisi şu anda dünyanın pek çok ülkesinde mevcut ve aktif olarak kullanılıyor. Ama maalesef ülkemizde halen altyapısı yok. Bu nedenle kullanımı da söz konusu değil ancak Covid-19 salgınına rağmen altyapı çalışmaları son hız devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu teknolojinin ülkemizde ne zaman aktif bir şekilde kullanılmaya başlanacağına dair bir plan yayınladı. Bu plana göre 2022 yılının sonunda bir ihale yapılacak ve 2023 yılında da ilk 5G servisleri operatörler tarafından kullanıma açılacak.

5g destekli telefon 5g 2 | Shuayip.com
Yeni Sistemler

Getireceği Riskler Ne?

Bu hizmet pek çok diğer teknolojik gelişmede olduğu gibi bazı risk ve tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Uzmanlara göre o riskler şöyle sıralanabilir:

  • Bu teknolojinin aktif şekilde kullanılabilmesi için yüz binlerce baz istasyonu ve şebeke anteninin kurulması gerekiyor. Uzmanlar kurulacak sistemlerin uzun vadede insan sağlığı için olumsuz sonuçlar doğurabileceğine inanıyor.
  • Ayrıca bu teknolojinin bünyesinde 4G’ye kıyasla daha fazla güvenlik tehlikesi bulunuyor. Çünkü içerisinde bir sürü sistem açığı ve arka plan uygulaması var. Bu durumun kötü niyetli insanlar için iyi bir fırsat olacağını söylemek mümkün.
5g teknolojisi
Yeni Sistemler

5G Telefonlar

Apple markasının iPhone 12 modelinin mevcut bütün versiyonlarında bu teknoloji destekleniyor. 5G konusunda öncü olan ve yaptığı çalışmaların sonucunda ilk uygun telefonları piyasaya süren Samsung ne yazık ki bu yarışta biraz daha geride kaldı. Samsung markasının şu anda hali hazırda Galaxy S21, katlanabilir Galaxy Z FlipGalaxy Note 20, Galaxy A71 modellerinde bu teknoloji destekleniyor.

Göz atabilirsiniz:

Şu An İçin Dünyanın En İyi Telefonu!

3.000 TL Altına Alabileceğiniz En İyi 4 Akıllı Telefon

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır