Zencefil Koronaya Karşı Etkili mi?

Faydaları saymakla bitmeyecek kadar önemli bir süper besin olan zencefil antioksidan özelliğiyle de dikkat çekiyor. Süper besinler serimizde bugün de zencefili ele almak istedim. Antik çağlardan beri hem taze hem de toz halinde kullanılan bu besinin enfeksiyonları önleme, boğaz ağrısını giderme, metabolizmayı hızlandırma ve zayıflamaya yardımcı gibi hiç bilinmeyen özellikleri bulunuyor.

Okulların açılması ve sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte pek çoğumuzun aklında kendimizi nasıl koruyacağımız var. Hastalıklardan korunmak ve korona döneminde bağışıklık sistemimiz zayıflamadan dinç bir şekilde hayatımıza devam etmek istiyoruz. Peki bakalım zencefilin bu konuda bize bir yararı olabilir mi.

Zencefilin yararları
Süper Besinler

Zencefille İlgili Temel Bilgiler

Bilimsel araştırmalar bu bitkinin eski zamanlardan beri kullanılan bir baharat türü olduğunu gösteriyor. Tropikal Asya bölgelerinde meyve suyu bile içilen bu bitki ilaçların içinde de kullanılan etkili süper besinlerden biri sayılıyor.

Bu bitkinin içinde yer alan gingerol aktif maddesi vücudumuz için oldukça yararlı. Ayrıca bu besinin içindeki karbonhidrat, lif ve protein oranı yüksek olduğundan uzun süre tok kalmamıza da yardımcı olabiliyor.

İçinde sodyum, demir, potasyum, magnezyum, fosfor ve çinko bulunduğunu da söylemekte yarar var. Ayrıca C, B6, folat, riboflavin ve niasin gibi vitaminler içeriyor.

Bütün bu özellikleri ile gerçekten tam bir mucize besin olduğunu ifade etmek mümkün. Her ne kadar ülkemizde çok yaygın olmasa da hem kök hem de toz halini istediğiniz her yemeğe, tatlıya, salataya ya da içeceğe ekleyebilirsiniz.

Taze kökleri Asya mutfaklarında sıkça kullanılan bu besin çorba, pirinçli yemekler, erişteler ve güveçlerde tercih edilmektedir. Ülkemizde ise çayı yapılan, toz hali baharat olarak kullanılan zencefil son dönemde giderek daha popüler hale gelmeye başladı.

Dünya üzerinde özel kahve türlerinde, kokteyllerde ve smoothie gibi içeceklerde sıkça tercih edilen bu besinin en bilinen yararları arasında öksürük, soğuk algınlığına karşı koruyuculuk ile vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamak yer alıyor.

Ayrıca hamilelerin mide bulantılarını gidermek için de kullanılan zencefil, sindirim sorunlarına birebir. Son olarak da bu güzel kokulu bitkinin sabun, şampuan, masaj yağı, parfüm ve krem gibi kozmetik ürünlerinde de sıkça kullanıldığını söyleyebiliriz.

zencefilli sapkalar zencefil 1 | Shuayip.com
Süper Besinler

Faydaları

Zencefil hamile ve kanser tedavisi gören hastalarda bulantıyı önleyici olarak kullanılır. Kök halini koklayabilir, küçük parçalar halinde ısırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca migren semptomlarının neden olduğu mide bulantılarında da işe yarayacağını ifade edebiliriz.

Bu bitkinin en çok kullanıldığı alanlardan biri de soğuk algınlığı ve griptir. Enfeksiyon hastalıklarında bağışıklık sistemini güçlendirici olarak rol oynayan bu bitkinin korona için de etkili olduğu düşünülmektedir. Vücudunuzu ısıtma özelliğine de sahip olduğu için hem çayı yapılarak sıcak tüketilebilir hem gargarası yapılabilir.

Bu süper besinin aynı zamanda sindirim sistemi açısından da çok faydalı olduğu düşünülmektedir. Kilo vermek isteyenlerin kürler halinde tükettiği bu bitki metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını da daha kolay hale getirir. Aynı zamanda iyi bir ödem attırıcıdır.

Yemekten sonra yükselen şeker seviyesini düzenleme özelliği olduğu için tokluk süresini arttırır, hızlı bir sindirim sağlar. Ayrıca yediğimiz gıdalardan alacağımız vitamin ve mineral emilimine de büyük bir faydası olduğunu söylemek mümkün.

Bu bitkinin bir diğer yararı da gaz birikimini önlemesidir. Sürekli şişkinlik ve hazımsızlık yaşayan kişilerin sık sık tüketmesi önerilir. Eğer mideniz aşırı gazdan dolayı rahatsız oluyorsa yemeklerinize küçük bir parça ekleyerek tüketebilirsiniz. Böylece gaz vücudunuzdan atılır ve kendinizi çok daha hafif hissetmeye başlarsınız.

Bu besin kemik sağlığı açısından da yararlıdır. İçerisindeki bileşenler romatizma gibi kronik rahatsızlıkların semptomlarının tedavisine oldukça iyi gelir. Vücudun içindeki bütün toksinlerin atılmasını sağladığından bu tür hastalıklara bağlı ağrılarınız zamanla azalır.

Astımı olan yetişkin ve çocukların da düzenli olarak tüketmesi önerilen bu bitki solunum yollarına çok iyi gelir. Nefes alıp vermenizi kolaylaştırır. Alerjiye bağlı bu tür sorunlar yaşıyorsanız da yine düzenli olarak kullanarak kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Son olarak da bu bitkinin bizi karaciğer hastalıklarına karşı koruduğunu, kanseri önlediğini, beyni geliştirdiğini, kas ağrılarını geçirdiğini ve kalp sağlığını koruduğunu söylemek mümkün.

zencefil zerdecal tarcin 14 zencefil 2 | Shuayip.com
Mucizevi Formül

Mucizevi Formülle Covid-19’a Karşı Önlem Alabilirsiniz!

Bu bitkinin bahsettiğimiz yararlarından kolayca faydalanmak ve aynı zamanda korona virüsün kol gezdiği ortamlarda kendinizi korumak istiyorsanız bu mucizevi formül çok işine yarayacak.

Birer çay kaşığı zencefil, tarçın ve zerdeçalı üç çay kaşığı balla karıştırın. Bunu tek başına ya da çayınıza ekleyerek her gün tüketin. Etkisini kısa sürede alacaksınız.

İlginizi Çekebilir:

Propolis

Acai

Spirulina

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır