Apple Airpods İncelemesi: 3 Maddeyle Anlatım!

Kulak içi kulaklıklardan hoşlanmayan ama kablosuz bluetooth kulaklık arayanlar için harika bir seçenek: Apple Airpods! Airpods Pro’nun önceki versiyonu olan Apple Airpods, aslında hemen herkesin aşina olduğu bir kulaklık modeli. Apple AirPods, dünyadaki en popüler, kablosuz kulaklıklar arasında yer alıyor. Çok daha önceleri piyasaya sürülmüş olmasına rağmen 2021 yılında hala satın alınmaya devam ediyor.

İnceleme

Apple Airpods İncelemesi ve Özellikleri

Apple Airpods
Apple Airpods İncelemesi

12 Aralık 2016’da piyasaya sürülen Apple Airpods, plastik bir malzemeden yapılmış olmasına rağmen, şarj kutusu ve kulaklık yapısıyla gerçekten oldukça zarif ve şık bir görünüme sahiptir. Kulaklıkların çıkıntılı gövdeleri neredeyse ikonik bir hale gelmiştir. Ancak değiştirilebilir kulak uçlarının olmaması, fazlasıyla eksi bir duruma sebep oluyor. Zira kulaklık uçları, pek çok insanın kulağına tam olarak uymuyor. Bunun sonucunda da kulaklarda sabit bir şekilde kalamayıp, sık sık düşüyorlar. Dolayısıyla Airpods’un özellikle de egzersiz yaparken pek kullanışlı olduğu söylenemez.

Airpods, canlı ve güçlü bir ses kalitesine sahiptir; ancak daha yüksek frekanslı sesler söz konusu olduğunda sesi biraz daha sert yansıtabilirler. Ayrıca piyasadaki en en iyi bas seviyesine sahip kulaklıklar olmadığı da aşikar… Buna ek olarak dış ses yalıtımı açısından sınıfta kalan Airpods, kulağa tam oturmadığı için dışarıdaki gürültüyü izole edemiyor.

Tüm bu sorunlar Apple’nin 2019’da piyasaya sürdüğü Airpods Pro’da çözülmüş gibi görünüyor. Fakat Airpods Pro, kulağa tam yerleşen kulak içi kulaklık tasarımı nedeniyle bazı insanlar tarafından tercih edilmiyor. Tabii bir de fiyatı var… 1400 TL civarında bir fiyata sahip olan Airpods Pro, bu nedenle de birçok kişi tarafından satın alınamıyor. Dolayısıyla özellikle de Apple kullanıcıları, yine klasik Airpods’a yöneliyor.

Apple AirPods’un ikinci nesli, standart şarj kutusuyla birlikte satılıyor. Buna ek olarak kablosuz şarj kutusu da ekstra bir ödeme karşılığında veriliyor. Tüm bunlara rağmen AirPod’ların hala bir iPhone veya iPad ile kullanılabilecek en uygun kulaklıklar olduğunu inkar etmemek gerekiyor. Airpods’un hatırı sayılır düzeyde alıcısı hala olmakla birlikte; 2021 yılı itibariyle, AirPods 3 olarak adlandırılan yeni nesil AirPod’ların piyasaya sürülmesi bekleniyor. Eğer Airpods olmadan asla diyenlerdenseniz, o halde bir süre daha beklemenizde fayda var.

Apple Airpods
Apple Airpods İncelemesi

Tasarım

 • Öncekilerle aynı tasarım (beyaz, plastik gövde)
 • Uzun, çıkıntılı kulaklık
 • Değiştirilebilir kulaklık ucu maalesef yok

Tasarım açısından, ikinci nesil AirPod’lar ile orijinaller arasında çok büyük bir fark yok; uzun kulaklık gövdesi ve şarj kutusu hemen hemen aynı görünüyor. Ancak yeni şarj kutusunun ön tarafında artık küçük bir LED ışığı bulunuyor. Bu ışık kulaklıkların şarj durumunu kontrol etmenizi sağlıyor. Kulaklıklar tamamen şarj olmuşlarsa yeşil, şarj olmamışlarsa turuncu renkte yanıyor.

**Airpods’ta bulunan tasarım sorunları, daha akıcı bir görünüm için ayarlanabilir silikon uçlar ve daha kısa gövdelere sahip olan AirPods Pro ile bir nebze de olsa giderilmiştir.  

Ses kalitesi

 • Canlı ve güçlü ses kalitesi
 • Daha yüksek frekanslarda ses tonları sert gelebilir
 • Bas seviyesi yeteri kadar iyi olmayabilir

Ses kalitesi açısından orijinal AirPods ile ikinci nesil model arasında değişen bir şey yok. Canlı, güçlü bir ses kalitesi her ikisinde de mevcut, ancak daha yüksek frekanslı sesler söz konusu olduğunda ses tonları biraz sert gelebiliyor. Bas kalitesi açısından da piyasadaki birkaç markaya göre gerideler.

Orijinal AirPod’lar gibi, yeni Apple AirPod’lar da orta frekanslı vokaller, gitarlar ve tuşlar söz konusu olduğunda harika ses veriyorlar. Fakat daha bas frekanslar söz konusu olduğunda oldukça cansız bir performans sergileyebiliyorlar. Ayrıca vurmalı, yüksek frekanslı seslerde hafif düzeyde tizleşebiliyorlar.

Apple Airpods İncelemesi
Apple Airpods İncelemesi

Pil ömrü ve bağlantı

 • Kulaklıklarda beş saat ve şarj kutusunda 20 saat
 • Apple ürünleriyle mükemmel bağlantı
 • Siri’ye eller serbest erişim

Şarj kutusu, orijinal AirPod’larla aynı olan kulaklıklar, 5 saat pil ömrüne ek olarak 20 saatlik daha batarya sunar. Ayrıca ikinci nesil modelin, orijinal modellerin sağladığı iki saate kıyasla “tek bir şarjla üç saatlik konuşma süresi” sunduğu biliniyor. Bu durum, Apple’nin yeni AirPod’larda yerleşik olarak bulunan tescilli H1 yongası sayesinde gerçekleşiyor.

Artılar

 • Mükemmel bağlantı
 • Kablosuz şarj etme özelliği
 • Eller serbest olarak ‘Hey Siri’ işlevini açabilme

Eksiler

 • Kablosuz şarj kutusu ekstra ücrete tabidir
 • Ses kalitesi istenilen düzeyde iyileştirilememiştir
 • Dış ses yalıtımı yoktur
 • Değiştirilebilir kulaklık ucu yoktur

Sonuç

Kablosuz şarj ve daha hızlı eşleştirme gibi yeni özellikleri kullanışlıdır, ancak Apple AirPods 2. nesil aynı ses performansı ve tasarımı ile önceki versiyonuna göre önemli bir gelişme sağlayamamıştır. Yine de AirPod’ları tamamen hayatınızdan çıkarmamalısınız.

Lansmanından bu yana iki yıl geçmesine rağmen (AirPods Pro ve AirPods Max ile birlikte), mükemmel bağlantı özelliği arayanlar için hala en iyi kablosuz kulaklıklar olarak yerini koruyor. Buna ek olarak moda açısından eskide kaldığı için indirimli fiyatlarla satın alınabiliyorlar. Dolayısıyla seçim sizin!

Dikkatinizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır