Badem Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Badem yağı; en az badem kadar şifaları bulunan bir yağ çeşididir. Saçlardan cilde, kalpten tırnağa kadar faydaları bulunan bu ürünün dünyada ve ülkemizde önemi her geçen gün daha fazla anlaşılarak, kullanımı da doğru orantılı olarak artıyor. Bu şifalı yağ hakkında merak edilenleri sizler için derledik..

Badem Yağı Nedir?

almond oil badem yağı 2 | Shuayip.com
Badem Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? 6 | Shuayip.com

Tatlı badem tanelerinin ezilmesi sonucunda ortaya çıkan şifalı ve doğal bir yağ çeşididir. İçeriğindeki yüksek protein, Omega-9 yağ asidi, çeşitli vitamin ve mineraller bulundurması sebebiyle vücudumuza birçok faydası bulunmaktadır. Uzun yıllardan beri bu faydalı özellikleri sayesinde hem gıda maddesi olarak kozmetik bakım ürünü olarak kullanılmıştır. Cilt ve saç bakımında önemli faydaları bulunmaktadır.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

badem yaginin insan vucuduna faydalari badem yağı 3 | Shuayip.com
Badem Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? 7 | Shuayip.com

Gıda takviyesi olarak kapsül veya yağ şeklinde oral olarak alınabilir. Cilt ve saç bakımı için ilgili bölgeye direkt olarak sürülerek uygulanabilir.

Badem Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Cildin beslenmesini, hücrelerin yenilenmesini ve nemlendirilmesini sağlar. Cilde uygulamanın birçok farklı metodu bulunmaktadır. Direkt olarak cilde sürülebildiği gibi herhangi bir krem veya nemlendirici gibi kozmetik ürünlerin içerisine katılarak da kullanılır. Ayrıca makyaj temizleyici olarak da kullanılabilir.

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Direkt olarak nemli saçlarınıza damlatılarak saç ve saç köklerine masaj yapılarak uygulanabilir. Eğer uğraşmak istemiyorsanız saç bakım kremlerinizin içerisine birkaç damla damlatarak pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Dshgtb0XcAUyaxR badem yağı 4 | Shuayip.com
Badem Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? 8 | Shuayip.com

1. Cilt Bakımını Sağlar

İçeriğindeki A vitamini, B vitaminleri ve E vitamini sayesinde cildin beslenmesini, yenilenmesini ve nemlenmesini sağlar. Ayrıca güneşin zararlı UV ışınlarından cildi koruduğu tespit edilmiştir. Özellikle hassas cilde sahip kişiler günlük hayatlarında güneşin zararlı etkilerinden bu ürünü kullanarak kurtulabilir.

2. Mor Halkaları Azaltır

Gözlerin etrafında zamanla oluşan mor halkaları içeriğinde bol miktarda bulunan E vitamini ile gidermek mümkün. Tek yapmanız gereken göz çevrenize damlatarak düzenli olarak masaj yapmak. Günden güne koyu görüntünün azaldığını fark edeceksiniz.

3. Kolesterolü Düzenler

Kolesterolü düzenleyici etkisi bulunur. İyi kolesterol seviyelerinin yükselmesini ve kötü kolesterol seviyelerinin de düşmesini sağlar. Genel olarak düşürücü etkiye sahiptir. Sizde kolesterol düzensizlikleri yaşıyorsanız bu üründen faydalanabilirsiniz.

4. Kalp Hastalıklarını Önler

İçeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri, folik asit, potasyum ve proteinin kalp sağlığı üzerinde büyük olumlu etkileri bulunur. Ayrıca felç risklerinin de azaltılmasında rol oynar.

5. Tırnaklarınızı Güçlendirir

Eğer tırnaklarınız dayanıksızsa ve çabucak kırılıyorsa bu ürünü kullanabilirsiniz. İçeriğindeki protein ve diğer besin içerikleri saçlarınızı güçlendirdiği gibi tırnaklarınızın da güçlenmesini sağlar. Antifungal etkileri mantarı engeller. Günde 1 kere tırnaklara damlatılıp sürülerek uygulanabilir.

6. Hafızayı Güçlendirir ve Sinir Sistemini Korur

İçeriğinde bol miktarda potasyum ve Omega-3 yağ asitleri de bulunduruyor. Bu besin ögeleri direkt olarak beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol oynuyor. Düzenli tüketimi hafızanın güçlenmesine ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.

7. Masaj Yağı Olarak Kullanılabilir

Masaj yağı olarak kullanılabilir. Doğal bir kas gevşetici ve sinir yatıştırıcıdır. Sorunlu bölgeye direkt olarak birkaç damla damlatılarak masaj yapılabilir ve rahatlama sağlanabilir.

8. Diyabetin Etkilerini Azaltır

Kan şekerini seviyelerinin düzenlenmesini sağlar ve bu sayede diyabetin etkilerini hafifletir. Araştırmalar, düzenli tüketiminin kandaki insülin üretimini arttırdığını da tespit etmiştir.

9. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerisindeki vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde bizi sayısız hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Ayrıca antioksidan etkisiyle vücuttaki enfeksiyonlara karşı savaş açar ve enfeksiyonun neden olduğu hastalıkların hafifletilmesini sağlar.

10. Kolon ve Bağırsak Sağlığını Korur

İçerisinde bol miktarda bulunan liflerin bağırsak ve kolon sağlığına olumlu etkileri vardır. Gece uyumadan önce 1 damla tüketmenin bağırsakların düzenli çalışmasında büyük rolü vardır. Ayrıca doğal bir kabızlık ilacıdır.

11. Saçlarınızı Besler

İçerisindeki besleyici maddeler saçlarınızı onarır ve nemlendirir. Duş aldıktan sonra nemli saçlarınıza birkaç damlayı masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın kısa sürede gürleştiğini ve hacim kazandığını fark edeceksiniz. Ayrıca saç köklerindeki ölü derinin atılmasına ve kepeklerin yok edilmesinde de etkilidir.

Badem Yağı Yan Etkileri Var mı?

SWEET ALMOND OIL 1201x800 1 badem yağı 5 | Shuayip.com
Badem Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? 9 | Shuayip.com

Fındık, fıstık veya herhangi bir kuruyemişe karşı alerjisi bulunanların bu üründen uzak durması gerekir. Oral yolla alınmaması gerektiği gibi cilde veya saçlara da uygulanması sakıncalıdır. Cildi hassas yapıya sahip kişilerin ve alerjik bünyeye sahip kişilerin sadece doktorlarına danışarak bu ürünü kullanmaları gerekmektedir.

İlgili Yazılarımız:

Çörek Otu Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Hint Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Lavanta Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Argan Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kekik Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır