Sarımsak Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir? 7 Fayda!

Sarımsak, çok uzun yıllardır kullanılmış faydalı bir bitkidir. Antibiyotik özellik gösterir, başta kalp hastalıkları ve tansiyon düzensizliği gibi birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasını engeller. Antifungal ve antioksidan özelliği de bulunur. Bu özellik sayesinde kanseri önleyici etkileri bulunur. Kemik, deri ve saç sağlığına pek çok faydası bulunur. İçeriğinde bol miktarda vitaminler ve mineraller içerir. Bağışıklık sistemimizi koruyucu etkisi bulunur ve bizi hastalıklara karşı korur. Çiğ veya pişirerek tüketilebilir. Ayrıca yemeklerinizi de lezzetlendirir.

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?

garlic sarımsak 2 | Shuayip.com
Sarımsak Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir? 7 Fayda! 5 | Shuayip.com

İçeriğinde bulunan faydalı ”Allicin” maddesi, sadece sarımsak ezildiğinde veya rendelendiğinde ortaya çıkar. En iyi yöntem sarımsağı ezdikten sonra birkaç dakika enzimin salgılanmasını beklemektir. Ayrıca içeriğindeki maddeler ısıya karşı dayanıksızdır. Eğer yemeklerde kullanacaksanız yemek piştikten sonra katıp 3-4 dakika pişirmeniz yeterlidir. Daha fazla pişirmek içeriğindeki şifalı maddeleri yok edebilir.

Sarımsak Faydaları Nelerdir?

Garlic Olive Oil Pic sarımsak 3 | Shuayip.com
Sarımsak Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir? 7 Fayda! 6 | Shuayip.com

Vitamin ve mineral zenginidir

Antik Mısır’da bir ilaç olarak tedavilerde kullanılmaktaydı. İçerisinde %85.02 su, %14 organik maddeler, %2 inorganik maddeler ihtiva etmektedir. İçeriğinde bulundurduğu başlıca vitamin ve mineraller; çinko, germanyum, A vitamini, Tiyamin vitamini ve C vitaminleridir. Bu maddelerin sağlığımıza birçok faydaları bulunmaktadır, ayrıca sayısız hastalıklardan da korunmamıza yardımcı olurlar.

Tansiyonu düşürür

Damar sağlığını korur, damarların sertleşmesini önler, bundan dolayı yaşlanmayı geciktirir. Kan akışını düzenler ve damarların esnekliğini ayarlayarak yüksek tansiyonu düşürür. İçeriğindeki ‘‘saponin’’ maddesi kandaki kolesterolü düzenler. İçeriğindeki ”Ajoene” maddesi kanı inceltir. Bu yönüyle doğal bir kan sulandırıcıdır ve pıhtılaşmaları önler.

Doğal bir antibiyotiktir

Antibiyotik özellik göstermesinden dolayı sindirim sistemi rahatsızlıkları, grip, nezle ve romatizma gibi enfeksiyon hastalıklarının etkilerini azaltır. Ayrıca içerisinde bolca bulunan Selenyumun metabolizmayı hızlandırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bulunduğundan sağlıklı kalmamıza yardımcı olur. İçeriğinde bulunan doğal antibiyotik olan ”Allicin” maddesi her türlü mikrop, bakteri ve virüsleri öldürücü etkisine sahiptir. Ayrıca doğal olması sebebiyle, kimyasal antibiyotikler gibi yararlı bakterilere zarar vermez ve bağırsak florasını korur. Bağırsak florası, bağışıklık sistemimizin temelidir. Bu yüzden fazlasıyla önem taşır. Ayrıca bağırsaklarımız besinlerin içerisindeki faydalı maddelerin emilmesinde ve vücudumuzun beslenmesinde büyük rol oynar.

İdrar yolları enfeksiyonlarını önler

Antibiyotik özelliği sayesinde zararlı organizmaların sebep olduğu hastalıkları önler. Özellikle bazı bakterilerin sebep olduğu idrar yolları enfeksiyonunun giderilmesinde oldukça etkilidir. Bu hastalıklardan muzdarip olan kişiler kullanabilir ve iyileşme hızını arttırabilirler.

Kanser tedavilerinde kullanılıyor

İçeriğindeki bazı maddelerin kanser üzerine olumlu etkileri kanıtlanmıştır. İçerisindeki sülfür bileşiğinin kanseri önlediği tespit edilmiştir. Dialil sülfür ve dialil disülfür isimli bu maddeler tümör oluşumunu engellediği bilinmektedir. Ayrıca bu maddeler kanserojen maddelerin vücuda verdiği zararları da engellemektedir. Bu maddeler kanser hücrelerini bozarak onların kendilerini imha etmelerini sağlarlar ve böylece kanserin yayılmasını yavaşlatabilirler. Özellikle kolon kanseri, mide kanseri, yemek borusu kanseri, akciğer kanseri ve meme kanseri gibi kanserler üzerinde tedavi edici özellikleri kanıtlanmıştır.

Kanser risklerini azaltır

Yapılan araştırmalar, hem sarımsak hem de yeşil çayın doğal bir kanser önleyici olduklarını ortaya koymuştur. Deneyler, bu iki besinin özellikle akciğer kanserine sebep olan sigara içmek, yağlı yiyecekler yemek, kötü hava solumak gibi durumların zararlarını hafiflettiğini tespit etmiştir. Ayrıca prostat kanserini önleyici etkileri de bulunur. İçeriğindeki maddelerin iltihap sökücü ve antioksidan özelliklerinin etkisi bu faydaları sağlamaktadır.

Karaciğer sağlığını korur

Hücre duvarlarını güçlendirir ve vücutta detoks etkisi göstererek toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu etkileri karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olur. Özellikle ağır metallerin ve alkolün zararlı etkilerinden vücudumuzu korur.

Sarımsak Yan Etkileri Var mı?

opt aboutcom coeus resources content migration mnn images 2019 06 garlic bulbs and cloves peeled bowl a8376ae4c8004bc896db42719e036d3f sarımsak 4 | Shuayip.com
Sarımsak Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir? 7 Fayda! 7 | Shuayip.com

Sağlıklı bünyelerde yeterli şekilde tüketiminin hiçbir şekilde zararı veya yan etkisi yoktur. Ancak aşırı tüketimi mide ve bağırsak problemlerine neden olabilir.

Kanın pıhtılaşmasını engelleyen antikoagülan ilaçlar alan kişiler dikkatli olmalıdır, çünkü sarımsağın kan inceltici etkileri bulunur ve ilaçların etkilerini istenmeyecek seviyelere arttırabilir. Bu kişilerin tüketmeden önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır. Ayrıca ağız kokularına neden olabilir, bu yüzden çiğ tüketmek yerine yemeklere katılabilir ve tüketildikten sonrada dişler fırçalanabilir. Böylece ağız kokusunun önüne geçilebilir.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Propolis Nedir? Propolis’in Faydaları Nelerdir? 1001 Faydası var!

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Diyet Yaparken Listenizde Bulunması Gereken En Sağlıklı Besinler

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır