Biberiye Çayı Faydaları ve Kullanımı: En Az 5 Önemli Fayda!

Biberiye Çayı Faydaları ve Kullanımı: Biberiye, Akdeniz’e özgü kokulu, yaprak dökmeyen bir bitkidir. Mutfakta bir baharat ve çeşni olarak kullanılan biberiye, buna ek olarak vücut parfümlerinde ve alternatif tıp tedavilerinde sıklıkla kullanılır. Biberiye, kekik, fesleğen ve lavanta gibi diğer birçok bitki ile birlikte nane ailesi Lamiaceae‘nin bir üyesidir. Yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra, aynı zamanda iyi bir demir, kalsiyum ve B-6 vitamini kaynağıdır.

Tıbbi özellikleri nedeniyle çok eski zamanlardan beri değer verilen bir bitki olan biberiye, geleneksel olarak kas ve eklem ağrılarını hafifletmek, hafızayı geliştirmek, bağışıklık ve dolaşım sistemini güçlendirmek için kullanılmıştır. Ayrıca saçların hızlı uzaması için de kullanıldığı bilinmektedir. Biberiye çayı faydaları ve kullanımı hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Biberiye Çayı Faydaları - Shuayip.com
Biberiye Çayı Faydaları ve Kullanımı: En Az 5 Önemli Fayda! – Shuayip.com

Biberiye çayı faydaları ve kullanımı hakkında her şey!

Biberiye çayı, diterpenler, flavonoidler, fenolik türevler, glikozitler ve diğer fitokimyasallar açısından zengindir. İçerisinde bulunan bu maddeler sayesinde; kilo vermeye yardımcı olmak, hafızayı güçlendirmek, kanseri önlemek ve sindirim sistemini düzenlemek gibi bir dizi faydası vardır. Tüm bu faydalardan oluşan liste, hemen aşağıda:

1. Alzheimer ve akıl sağlığı ile ilgili bozukluklar

Geleneksel veya alternatif tıbbın, hafızayı kuvvetlendirmek, akıl gücünü artırmak ve hafıza kaybını önlemek için ilk başvurduğu bitki biberiye çayı olmuştur. Bu tarihi kaynaklardan da rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Alzheimer, ciddi bunamaya ve bundan mustarip kişilerde nöronal hücrelerin bozulmasına neden olan bir durumdur.

Biberiye çayı, nöronal hücre ölümünü engelleyen ve anti-inflamatuar, antioksidan, antidepresan ve anksiyolitik özellikler sergileyen diterpenlere sahip olduğu için Alzheimer gibi sağlık sorunlarına iyi gelebilmektedir.

2. Kilo vermeye yarımcı olur

Biberiye çayı kilo verdirir mi, diye merak edenler: Evet, biberiye çayı kilo vermeye yardımcı olabilir. Bu çayın fitokimyasal bileşenleri, lipit üretmek için yağları parçalayan bir enzim olan lipazın aktivitesini engeller. Lipaz, inaktif olduğu için daha tok hissedeceksiniz ve dolayısıyla gereksiz beslenmekten kaçınmış olacaksınız.

3. Kanser tedavisini destekler

Biberiyenin meme kanseri üzerinde ne denli etkili olduğu çeşitli bilimsel çalışmalar doğrultusunda ortaya konmuştur. İçerisinde bulunan rosmarinik asit ve kafeik asit gibi belirli bileşenler sayesinde, biberiye çayı kanser tedavisinde ek takviye olarak kullanılabilir ve ayrıca çeşitli organlarda kanserin başlamasını önleyebilir. Bu kimyasallar güçlü birer antioksidandır ve kanser hücrelerinin çoğalmalarını önleyerek, hücrelerinizi serbest radikal hasarından koruyabilirler.

Biberiye Çayı Faydaları
Biberiye Çayı Faydaları ve Kullanımı: En Az 5 Önemli Fayda! – Shuayip.com

4. Stres ve kaygı yönetimi

Çağımızın hastalığı olarak lanse edilen depresyon, stres ve anksiyete gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıklar, çeşitli bitki çaylarıyla kontrol altına alınabilir. Bu bitki çayları arasında en etkili olanlarından biri hiç şüphesiz biberiye çayıdır. Dolayısıyla biberiye çayı gibi bir bitki çayını beslenme düzeninize dahil ederek, stres ve kaygı durumunuzda önemli ve olumlu değişiklikler yaratabilirsiniz.

Zira biberiye çayı, antioksidatif ve antidepresan etkiler sergileyen ursolik asit ve rosmarinik asit gibi bileşenler içerir. Bu bileşenler ise stresle savaşmanıza, tükenmişlik ve kaygıyı yönetmenize yardımcı olurlar. Biberiye çayı, ciddi etkileri olan steroidal ilaçların aksine, beyniniz ve hormonlarınız üzerinde etkili bir şekilde çalışarak tolerans seviyenizi artırır ve sizi rahatlatır.

5. Göz sağlığını korur

Biberiye çayı ve göz sağlığı arasındaki ilişkiyi destekleyen bilimsel çalışmaların sayısı az olsa da elde edilen kanıtlar çaydaki bazı bileşiklerin gözlere fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı bilimsel deneyler sonucunda, diğer tedavilere biberiye özütünün eklenmesinin yaşa bağlı göz hastalıklarının (ARED’ler) ilerlemesini yavaşlattığını keşfetmiştir.

Başka bir araştırma ise çinko oksit ve diğer ARED’lerin antioksidan kombinasyonları gibi yaygın tedavilere biberiye özütünün eklenmesini incelemiş. Ve görüşü etkileyen yaygın bir durum olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (AMD) yavaşlatmaya yardımcı olduğu sonucuna ulaşmıştır.

Diğer deneysel çalışmalarda, biberiyedeki rosmarinik asidin katarakt başlangıcını geciktirdiği – gözün körlüğe yol açan kademeli opaklığını – ve kataraktın şiddetini azalttığı saptanmıştır. Biberiye ve göz sağlığı üzerine yapılan çalışmaların çoğunun konsantre özler kullanılarak gerçekleştirildiğini unutmamalısınız.

Çünkü bu, vücut sistemimize saf biberiye özütü almadığımız için biberiye çayının ne gibi etkileri olabileceğini ve bu faydaları elde etmek için ne kadar içmeniz gerektiğini belirlemeyi zorlaştıran bir durumdur.

Biberiye Çayı
Biberiye Çayı Faydaları ve Kullanımı: En Az 5 Önemli Fayda! – Shuayip.com

Biberiye çayının diğer önemli faydaları

Biberiye çayındaki bileşiklerin diğer potansiyel faydaları şunları içerir:

  • Kalp sağlığına fayda sağlayabilir: Bir bilimsel çalışma, biberiye özünün kalp krizi sonrası kalp yetmezliği riskini azalttığını tespit etmiştir.
  • Sindirimi teşvik edebilir: Biberiye özü bazen hazımsızlığı tedavi etmek için kullanılır, ancak bu kullanımla ilgili araştırmalar yeterli değildir. Yine de biberiyenin, bağırsak bakterilerinin denge tutup, iltihabı azaltarak sindirimi desteklediği düşünülmektedir.
  • Saç uzamasını hızlandırır: Bazılarına göre ev yapımı biberiye çayı kullanmanın saç uzamasını hızlandırdığını iddia etse de bu konuda ki araştırmalar da yeterli düzeyde değildir. Ancak bununla birlikte bazı araştırmalar, biberiye yağının veya özünün saç derisine uygulanması halinde, saç dökülmesini azaltabileceğini ön görmektedir.

Sonuç

Biberiye çayının ne denli faydalı bir bitki olduğu ortada! Biberiye çayı içmek – hatta sadece koklamak bile – ruh halinize, beyin ve göz sağlığınıza fayda sağlayabilir. Ayrıca çok sayıda kronik hastalığa yol açabilecek oksidatif hasarı önlemeye de yardımcı olabilir. Fakat düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, biberiye çayı ile herhangi bir etkileşime girip girmeyeceği konusunda doktorunuza danışmanız gerekebilir.

İlginizi çekebilir:

Yeşil Çayın Faydaları: 10 Maddede Harika Etkiler!

Matcha Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? En az 5 Fayda!

En Etkili Zayıflama Çayları: 6 Farklı Mucize!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır