Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Bıldırcın yumurtası, Sülüngiller familyasından Bıldırcın adlı kuş türlerinin yumurtasıdır. Besin içeriği açısından oldukça zengindir, çeşitli vitaminler, mineraller ve bol miktarda protein içermektedir. Özellikle küçükken annelerimizin ısrarıyla tükettiğimiz bu doğal ürünün sağlığımıza birçok faydaları bulunmaktadır. Gelin hep beraber bıldırcın yumurtasının faydalarını, nasıl tüketilmesi gerektiğini ve diğer bütün detayları hep birlikte inceleyelim..

Bıldırcın Yumurtasının Besin Değerleri Nedir?

Everything You Need to Know About Quail Eggs bıldırcın yumurtası 1 | Shuayip.com
Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? 5 | Shuayip.com

Küçücük boyutlarına rağmen içeriğindeki besin ögesi miktarları oldukça fazladır. Özellikle protein ve bazı vitaminler açısından oldukça zengindir. İçeriğindeki besin ögesi miktarları şöyledir:

Karbonhidrat: 0.05 gram
Protein: 1.4 gram
Yağ: 1.1 gram
Kolesterol: 80 miligram
Potasyum: 16 miligram
Kalsiyum: 9 miligram
Sodyum: 13.1 miligram
Demir: 0.29 miligram
A vitamini: 13.96 ünite

E vitamini, B12 vitamini, B2 vitamini, B9 vitamini, B5 vitamini gibi vitaminler ve magnezyum, fosfor, çinko gibi mineralleri de içeriğinde bulundurmaktadır.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

087fbc015ba923f4829e7d913ac9890f bıldırcın yumurtası 2 | Shuayip.com
Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? 6 | Shuayip.com

Vitamin Deposudur: Sadece 1 adet yumurta, tek başına günlük protein ihtiyacının %13’ünü karşılayabilir. Özellikle vücutta birçok faydaları bulunan B1 vitamini günlük ihtiyacının % 140’ı kadarını içerir.

Öksürüğü Keser: Öksürükleri kısa zamanda dindirir. Astım ve bronşit gibi solunum yolları rahatsızlıkları hafifletebilir. Ancak alerjik bir bünyeye sahipseniz tüketirken dikkatli olmalısınız.

Mide Hastalıklarını Hafifletir: Mide ülseri, gastrit gibi mide hastalıklarının iyileşmesini ve rahatlamanızı sağlar. Acıyı ve ağrıyı azaltır.

Ağır Hastalıkların Risklerini Azaltır: Bünyede potasyum elementi eksikliğinde; kalp-damar hastalıkları, tansiyon düzensizliği, kanser, inme ve sindirim hastalıkları oluşma riskleri fazlalaşır. Potasyum yönünden zengin olan bu ürün, potasyum eksikliğinizi giderir ve sizi bu ölümcül hastalıklardan korur.

Göz Sağlığını Korur: İçeriğinde bol miktarda bulunan A vitamini, göz sağlığı için en gerekli besin ögelerinden biridir. Özellikle yaşlılarda ortaya çıkan katarakt gibi hastalıkların önlenmesinde rol oynar.

Kansızlığı Önler: İçeriğinde bol miktarda bulunan Demir elementinin bünyede eksikliği, başta kansızlık, kanda oksijen dolaşımı eksikliği ve bağışıklık sistemini düzensiz çalışmasına neden olur. Bu doğal ürünün içeriğinde bol miktarda bulunan demir elementi, yukarıda bahsi geçen problemlerin önüne geçilmesinde önemli bir yere sahiptir.

Bağışık Sistemini Kuvvetlendirir: Hastalıklarla en büyük mücadeleyi bağışıklık sistemimiz verir. Zayıf bir bağışıklık sistemi de, kolayca hastalanmanıza neden olur. Demir elementi vücudunuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve sizi hastalıklardan korur.

Taş Oluşumunu Engeller: Böbrek taşı, safra kesesi taşı ve mesane taşlarının ortaya çıkmasını engeller, var olanlarında parçalanıp vücuttan atılmasını sağlar.

Cinsel Gücü Arttırır: İçeriğinde bulunan fosfor elementi, proteinler ve vitaminler cinsel gücünüzü arttırır.

Çocukların Gelişimini Sağlar: İçeriğinde bulunan besin ögeleri özellikle çocukların gelişiminde fazlasıyla rol oynar.

Saç Sağlığını Korur: Saçlarınızı besler, nemlendirir ve onarır. Ayrıca daha parlak görünmelerini sağlar.

Cilt Bakımında Kullanılır: Son dönemlerde bir kozmetik bakım ürünü olarak da kullanılan bu ürün. Doğrudan cilde uygulanabildiği gibi cilt sağlığı için kullanılan lavanta yağı, hint yağı gibi şifalı yağlar ile de karıştırılıp sürülebilir. Cilde parlaklık, pürüzsüzlük verdiği gibi besler ve nemlendirir.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Tüketilir?

jhxMdBrLVoGftUobTbZHz609dmWo5sbW body bıldırcın yumurtası 3 | Shuayip.com
Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? 7 | Shuayip.com

Genellikle çiğ olarak, içilerek tüketilir, üst tarafı dikkatle kırılarak isteğe göre içine bir miktar bal karıştırılır. Bir kaşık yardımıyla veya direkt olarak kafaya dikerek içilir.

Eğer çiğ tüketemiyorsanız direkt olarak tavuk yumurtası gibi suda haşlayabilirsiniz veya tarifinde tavuk yumurtası bulunan yemeklere katılarak tüketilebilir. Çılbır, menemen gibi birçok yemekte kullanabilirsiniz.

Bıldırcın Yumurtasının Zararı Var mı?

egg options Aug182020 5 min bıldırcın yumurtası 4 | Shuayip.com
Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? 8 | Shuayip.com

Birçok faydası bulunan bu doğal ürünün elbette bazı bünyelerde yan etki göstermesi mümkündür. Gelişim çağındaki çocuk ve bebeklerde tüketimi doktor bilgisi dahilinde olmalıdır. Alerjik bünyelerde reaksiyon gösterebilir veya aşırı tüketimi böbrek ve karaciğer sorunlarına yol açabilir.

İçeriğinde kolesterol içerdiğinden dolayı fazla tüketimi kalp hastası kişilerde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu sebeple kalp hastasıysanız, kronik rahatsızlığınız bulunuyorsa veya sürekli ilaç kullanıyorsanız tüketmeden önce doktorunuza mutlaka danışınız.

Ürünü enfeksiyon risklerine karşı mutlaka güvenilir yerlerden kontrol ederek temin ediniz. Aksi taktirde bozuk ve mikroplu yumurtaların yaratacağı zararlar, faydalarından fazla olabilir.

Diyet Yaparken Listenizde Bulunması Gereken En Sağlıklı Besinler

B12 Vitamini Nedir? B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için Bu 10 Maddeyi Uygulayın!

Bağışıklığı Güçlendiren İçecekler: 5 Vitamin Deposu!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır