Bitkisel Süt Nedir? Vegan Beslenme Alternatifleri ve En Sevilen 2 Marka

Vegan beslenmenin vazgeçilmez ürünlerinden biri de çeşit çeşit seçenekleriyle bitkisel sütlerdir. Son dönemde giderek popüler olan bu ürünler arasında soya, badem, hindistancevizi ve pirinç sütü gibi alternatifler bulunuyor. Markaların ürettiği farklı bütçelere uygun seçenekleriyle bu ürünler hayvansal gıda tüketmek istemeyenler tarafından çok seviliyor.

Neden Bitkisel Süt?

Bitki temelli beslenmeyi tercih edenler, laktoz alerjisi olanlar ve hayvanların acı çekmesini istemeyenler bu içecekleri tüketmeyi tercih ediyor. Yapılan bilimsel açıklamalarda hayvansal sütün insanların tüketimine düşünüldüğü kadar uygun olmadığı ifade ediliyor ve uzmanlar bu konuda daha fazla açıklama yaptıkça bitki temelli beslenmeye olan ilgi de artıyor. Yulaf ve fındıktan bile yapılabilen bu içecekler de benzer şekilde dikkat çeken ürünler arasında yer alıyor. Bu konuda şüpheleriniz olsa bile mutlaka siz de hayatınızın en azından bir bölümünde bu içecekleri tüketmeyi denemeli ve vücudunuza yararlarını keşfetmelisiniz.

Bitkisel sütleri tanıyalım
Pratik Bilgiler

Temel Bilgiler

Bu içeceklerle ilgili aklında soru işaretleri olanlar için aslında hiç de o kadar komplike ürünler olmadıklarını ifade edebiliriz. Temel olarak nasıl üretildiklerine bakınca bitkilerin özü çıkartılarak elde edildiklerini söylemek mümkün. Dışarıda hazır satılan çeşitli markaların ürünlerinden tercih edebileceğiniz gibi tamamen doğal beslenmek isteyenler evde kendileri de bu sütlerden yapabilirler.

Piyasada satılan ürünlerin arasında B12, kalsiyum ve diğer vitaminler açısından da zenginleştirilmiş versiyonları bulunuyor. Sindirimi kolay olduğu için laktoz tüketmek istemeyenler tarafından da tercih ediliyor ve vücutta hazımsızlık hissi yaratmıyor. Bu içecekleri yulaflı tariflerde, hamur işlerinde, tek başına içmek için ya da kahvenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yararları

  • Bu konuda çok çeşitli görüşler olsa da bazı uzmanlar hayvansal sütlerin vücudumuza yararlı olmadığını ifade ediyor. Aynı zamanda hayvanların kullanımı söz konusu olduğundan bu içecekleri tüketmek konusunda çekinceleri olanlar da olabiliyor. Bitki bazlı içeceklerde bu tür problemler yok.
  • Bitkilerden oldukça etik bir şekilde elde edilen bu içecekler sağlık sorunlarına yol açmıyor. Aynı zamanda pek çok yararı olduğunu da belirtmeliyiz. Bu içeceklerin içerisindeki kalsiyum sayesinde kemiklerimiz güçleniyor ve kan şekerimiz dengeleniyor.
  • Sindirim sorunu yaşıyorsanız ve metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız yine bu içeceklerden yararlanabilirsiniz. Bu içecekler kalp hastalıkları riskini azaltıyor ve kolesterolü düşürüyor. Fosfor, E ve D vitaminleri içerdikleri için bağışıklık sisteminizi güçlendirirler.
  • Mideye de iyi gelen bu içecekler vücudunuzda yağ depolanmasına engel olur. Diyabet hastaları da bu ürünleri rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca uzun süreli tüketimde kendinizi çok daha hafif hissedeceğinizden ve ödemlerinizden kurtulacağınızdan da emin olabilirsiniz.

Çevreye Etkisi

Bu içecekler hayvansal versiyonuna göre çok daha az su ve toprak kullanılarak üretildiği için oldukça düşük bir karbon salınımı yaratıyor. Sadece bitki temelli beslenmeyi tercih ettiğiniz için değil çevre dostu ürünler kullanmak istiyorsanız da bu içeceklerden alabilirsiniz.

Yapılan bilimsel araştırmalar bitki temelli içeceklerin hayvansal olanlara göre üçte bir daha az oranından karbon emisyonuna neden olduğunu gösteriyor. Ayrıca çok daha az su kullanıldığı için kıtlık riskini azaltma konusunda da katkı sağlayabilirsiniz. Sadece bu ürünlerin plastik atıklarını dönüştürmeyi unutmayın.

Evde Yapmak Mümkün mü?

Eğer bitki temelli içecekleri hazır olarak satın almak size pek de cazip gelmiyorsa ve doğal ürünlerden hoşlanıyorsanız evde yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeleri istediğiniz çeşide göre seçmelisiniz.

Alternatifler arasında yulaf, pirinç, hindistancevizi, soya, fındık gibi seçenekler olabilir. Bunlardan içecek elde etmek için kullanılan yöntem temelinde hep aynı. Sadece bir bardak su ile blenderdan geçireceksiniz ve sonrasında süzeceksiniz. İşte yapımı bu kadar basit.

En Sevilen İki Markayı Tanıyalım

Alpro

barista badem urun 1 bitkisel 2 | Shuayip.com
Alpro

Bu markanın içecekleri ülkemizde de dünyada da en çok satanlar arasında yer almaktadır. Çeşitlerine göre içerikleri değişse de genel anlamda protein ve kalsiyum açısından zengin olduklarını söylemek mümkün. Ancak ne yazık ki indirimli olmadıkları zamanlarda fiyatları size biraz fazla gelebilir.

Fomilk

Fomilk2028 copy 77fedf05 8d88 4d4f 84d5 bitkisel 3 | Shuayip.com
Fomilk

Fomilk markası bundan kısa süre önce yaygın şekilde satışla başlayan bir firma. Markanın ürettiği içeceklerin kıvamı diğerlerine göre biraz daha yoğun. Besin değeri olarak vitamin ve mineral zengini olduklarını ifade edebiliriz. Ayrıca doğa dostu ve daha ucuz etiketli olan bu markanın bitki temelli peynirlerini de deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Mom’s Green Vegan Temizlik Ürünleri İncelemesi

En İyi Vegan Kozmetik Markaları – 1

Vegan Kişisel Bakım Ürünleri

Cruelty Free Temizlik Ürünleri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır