Sabahları Motivasyonunuzu Arttırmanızı Sağlayacak 8 Yol!

Sizin de sabahları yataktan hiç çıkmak istemediğiniz günler oluyor mu? Muhtemelen bunun nedeni önemli bir sınav, gitmek istemediğiniz bir toplantı veya yapmak için kendinizde enerji ve istek bulamadığınız herhangi bir iştir. Yeterli enerji ve özgüveni bulamadığınız o gün size de zorunlu olarak yataktan çıkmak bir zulüm gibi gelebilir. Fakat bu işlerin üstesinden gelebilmek için yeterli enerji ve motivasyonu toplayabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte zorlu ve yoğun bir günün öncesinde yapılması gerekenler bütün detaylarıyla yazımızda…

1- Uyku düzeni her şeyden önemli

main sabah 1 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Gece uykunuzu düzgün bir şekilde alıp almadığınız, gün içerisindeki enerjinizi ve motivasyonunuzu belirleyici en önemli unsurdur. Bu yüzden uyuduğunuz yerde ışık, ses, kötü koku gibi uyarıcı etkenler bulunmaması önemlidir. Çünkü sizi uykuda tetikleyebilecek her şey sizin derin uyku ve REM uykusu evrenizi bozacak ve uyku kalitenizi düşürecek. Bu uyarıcı etkenler, sabah kalktığınızda hiç uyumamış gibi kendinizi yorgun hissetmenizin başlıca sebebidir. Bu yüzden uyuduğunuz odanın sessiz, karanlık ve havadar olmasına özen gösterin.

2- Perdeleri hemen açın

1614632094 83 p fon okna dlya fotoshopa 102 sabah 2 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Bütün canlıların sirkadiyen ritimleri güneş ışığına bağlıdır. Doğada hayat güneş ışığı ile başlar. Perdeleri kapalı, karanlık bir odada uyanmak çok zordur çünkü vücut karanlığı görünce saatin hala gece olduğunu sanar ve biyolojik saatiniz kalkmanız için izin vermez. Bu yüzden vücudunuzun uyandığını anlayabilmesi ve biyolojik saatini ayarlayabilmesi için camınızı açın ve odanıza güneş ışığıyla birlikte oksijenin girmesini sağlayın. Ayrıca güneş ışığı D vitamini sentezlenmesi için gereklidir. D vitamini; vücutta kemik sağlığını, bağışıklık sistemini korur. Bu durumun dolaylı olarak psikolojinize de etkileri bulunur.

3- Gün içinde yapmanız gerekenlerin listesini yapın

iStock 520495968 sabah 3 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Gün içerisinde yapacağınız işleri not alın ve sıraya koyun. Çünkü insanlar bir plana göre ilerleyince kendilerini daha az stres ve baskı altında hissederler ve bu durum onlar için işlerin üstesinden gelmeyi daha kolaylaştırır. Ayrıca insanlar bahane bulmada ve unutkanlıkta oldukça iyidir. Yapmak istemedikleri veya üşendikleri herhangi bir işi yapmamak için sonsuz geçerli sebepleri vardır ve bu yalandan sebeplerle kendilerini bile kandırabilirler. Bir yapılacaklar listesi oluşturmak sizi üşengeçliğin, bahanelerin ve unutkanlığın zararlarından daima korur.

4- Meditasyon yapın

2 140 sabah 4 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Meditasyon ve nefes egzersizleri; sizi endişe ve onun sadık dostu stresten korur. Eğer yoğun bir güne başlayacaksanız gözlerinizi kapatın, zihninizi boşaltın, kaslarınızı gevşetin ve derin derin nefes alarak güç kaynağınıza odaklanın ve bundan güç alın. Bu güç kaynağı; güzel bir gelecek hayalide olabilir, geçmişte yaşadığınız kötü bir hatırada olabilir. Önemli olan sizi motive edecek bir şeyler olmasıdır. Bunu siz belirleyebilirsiniz.

5- Güzel bir kahvaltı yapın

zavtrak yaichnica bekon 5553 sabah 5 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Enerjimizin yegane kaynağı, yiyecek ve içeceklerdir. Ayrıca bu besinlerin içerdiği vitamin ve minerallerin üzerimizde metabolizmik ve psikolojik etkileri de bulunur. Bu yüzden kahvaltınız, iki üç bir şey atıştırıp çıkmaktan ibaret olmasın. Kahvaltınızı düzenli, dengeli ve yeterli şekilde yapın. Hatta mümkünse multivitamin takviyeleriyle vücudunuzu destekleyin.

6- Kendinize hareketli bir sabah şarkısı seçin

www.lifehacksdays.blogspot.com sabah 6 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Vücudun gıdasını aldığımıza göre sıra ruhun gıdası olan müzikte, kendinize hareketli ve enerjik bir parça seçin veya bir playlist hazırlayın, sabahları müzik dinlemenin kaygı giderici ve stresi hafifletici etkileri bulunur. Ayrıca ses uyanmanıza yardımcı olur ve sizi keyiflendirir.

7- Soğuk suyla duş alın

cold shower benefits sabah 7 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Dayanabildiğiniz kadar soğuk suda duş alın. Soğuk su metabolizmayı hızlandırır, uykunuzu açar ve vücudunuzu tabiri caizse çelik gibi yapar. Soğuk suyun yarattığı irkilme sonucunda beyinde adrenalin gibi bazı hormonların aktifleşmesine yol açar. Bu hormonlar zihninizi açar, odaklanma problemlerinizi çözer ve motivasyon sağlar. Kısacası soğuk duş bir doğal doping yöntemidir denilebilir.

8- Yürüyüş yapmaya çalışın

01 Jogging diamondworld.co .id 1920x1281 1 sabah 8 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Sabahın ilk saatlerinde yapacağınız hafif tempolu koşu; vücudunuzun enerji dolmasını sağlar. Çünkü vücut kimyasal tepkimelerle kendini yönetir. Yapacağınız herhangi bir fiziksel aktivite vücutta kimyasal tepkimeler yaşanmasına yani hormonların salgılanmasına yol açar. Bu salgılanan hormonlar sizin için gereken bütün enerjiyi, odaklanmayı ve zihin berraklığını sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir:

Dikkat Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için Bu 10 Maddeyi Uygulayın!

Sindirim Sisteminizin Saat Gibi Çalışmasını Sağlayan 9 Yöntem!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır