Bombay Kedisi: 6 Başlıkta Bombay Hakkında Her Şey!

Bombay kedisi, dünyadaki en siyah ev kedisi olma ayrıcalığına sahiptir. Kedi olgunlaştığında, tüyü köküne kadar siyah, kısa, sıkı ve son derece parlaktır. Pençe yastıkları bile siyahtır. Bombay hakkında neyin daha dikkat çekici olduğunu söylemek gerçekten zor… Zira altın rengi gözleri veya parlak siyah tüyleri sayesinde oldukça dikkat çekici! 

Bombay küçük, kaslı bir kedi olmasına karşın, ağırlığı genellikle yüksektir. Bir Bombay kedisini elinize aldığınızda, ağırlığına şaşıracaksınız. Ayrıca bu asil kedilerin, siyah panteri andıran bir sallanma ile yürüdüklerini de söyleyebiliriz. Kısacası tüyler ürpertici siyah panterlerin, küçük ve zararsız hali olan Bombay kedileri tüm asaletiyle sizleri bekliyor!

Bombay Kedilerine Genel Bakış

Ağırlık – Kg: 3 ila 5 kg

Uzunluk – Boy: 50,5 cm

Tüy – Kürk Yapısı: Kısa ve yoğun

Tüy – Kürk Rengi: Köklere kadar inen siyah, sıkı parlak tüylerden oluşan harika bir kürk

Göz rengi: Altın

Ortalama yaşam süresi:  12 ila 16 yıl

Bombay Kedisi - shuayip.com
Bombay Kedisi – shuayip.com

Bombay Kedisinin Özellikleri

Sevgi DüzeyiYüksek
SamimiyetYüksek
Çocuk DostuYüksek
Hayvan DostuYüksek
Egzersiz – Hareket İhtiyacıYüksek
OyunculukYüksek
Enerji SeviyesiOrta
ZekaYüksek
Ses Çıkarma Eğilimi (Miyavlama)Orta
Tüy Dökme MiktarıDüşük

Bombay Kedisinin Tarihi

Bu sevimli kedi ırkı, uzun süredir kedi yetiştiricisi ve sergileyicisi olan Louisville, Kentucky’den Nikki Horner’ın hayalinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Nasıl mı? Şöyle ki Horner, Bombay kedilerini “salon panterleri” olarak adlandırmıştır. Hint kara panterleri kadar zarif oldukları için “Bombay” adını alan bu kedi aynı zamanda belirli komutları anlayabilme konusunda eğitilebilmesi gibi önemli püf noktaları ile de bilinir.

Bombay, tamamen evcil, insan yapımı bir ırktır: Siyah bir American Shorthair ile bir samur Birman kedisinin çiftleşmesi ile oluşmuştur. Kediler, 1976 yılında Cat Fanciers Association tarafından bir kedi ırkı olarak kabul edildi ve ardından American Cat Fanciers Association ve The International Cat Association (Uluslararası Kedi Birliği) tarafından da tanındı.

Bombay, kendine özgü görünümü ve özellikleri ile en orijinal kedi cinslerinden biridir. Görünüşte, Bombay, Birman kedilerine çok benzer ancak genellikle biraz daha büyüktür ve Birman kedileri kadar kompakt değildir. Bombay kedisinin kafası yuvarlaktır. 

Çok farklı iki ırkın karışımı olduğu için, gerçek bir Bombay üretebilmek genellikle zordur. Her Bombay’ın kafası tam yuvarlak olmayabilir. Diğer evcil hayvanlar gibi bir normal Bombay yavruları, cinsin diğer tüm özelliklerine sahiptir. Harika birer arkadaş olan bu kedilerin, görünüş açısından olgunlaşmaları uzun sürer ve 18 aylık olana kadar tüm özelliklerini göstermeyebilirler.

Bombay Kedisi - shuayip.com
Bombay Kedisi – shuayip.com

Bombay Kedi Bakımı

Bombay, American Shorthair ve Birman kedilerinin çiftleştirilmesiyle harika bir üretim olarak ortaya çıkmıştır. Dikkat çekmeyi ve sahiplerinin omzunda taşınmayı severler. Aslında, Bombay, gerçek anlamda bir kucak kedisidir. Oturduktan sonra onları kucağınızdan çıkarmak çok zordur. Bir Bombay kedisi, genellikle aile üyelerinden birine daha çok bağlanacaktır. Bombayınız sizi odadan odaya takip edecek ve neredeyse her zaman ne yaptığınızı merak edecektir.

Sevecen bir kedi arıyorsanız, Bombay iyi bir seçimdir. Ancak işiniz yoğunsa, uzun saatler çalışıyorsanız ve nadiren evdeyseniz, Bombay dikkat eksikliğinden mustarip olup; depresyona girebilir. Bombaylar ayrıca misafirler, çocuklar ve köpeklerle iyi ilişki kurabilirler. Dolayısıyla misafir geldiğinde yatağın altında saklanan bir Bombay bulamazsınız.

Bombay’ınız karşılama komitesinin bir parçası olacaktır. Bu kedi özel bir kişiye odaklanabilir; lakin diğer kişilere de mesafeli olmayacaktır. Bombaylar, insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla birlikte yaşamaya iyi uyum sağladıkları için kalabalık bir ev için iyi bir seçimdir. 

Kediniz insanlarla etkileşime girmediğinde, ısı kaynaklarını sevdikleri için bir ısıtma menfezinin yakınında dinlenmesini sağlayın. Yatağını kaloriferin yanına koyabilirsiniz. Bu kedilerin kürkü kısa olduğu için haftada bir kez biraz tarama ile bakımını kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Buna ek olarak çok nadiren banyoya yaptırmanız gerekecektir (Belki de hiç).

Nispeten aktif bir cins olan Bombay, oyun oynamaktan zevk alır. Amerikan Shorthair etkisi, aktivite seviyesini Birman kedilerine göre biraz daha aza indirir. Bombay ayrıca Birman kedilerine göre daha sessizdir; ama bazen sesli de olabilir. Ayrıca çok inatçıdır. Bombay akıllı ve eğitilebilir bir kedidir. Onu bir tasma ile dışarı çıkarabilmek için bile eğitebilirsiniz.

Bombay Kedisi - shuayip.com
Bombay Kedisi – shuayip.com

Yaygın Sağlık Sorunları

Kedinizi düzenli veteriner kontrollerine götürdüğünüzden ve önerilen aşıları ve önleyici tedavileri aldığınızdan emin olduğunu sürece Bombay kedileri genellikle sağlıklı bir cins olarak kabul edilirler. Fakat yine de kalıtsal olarak eğilimli olabileceği birkaç sağlık problemi vardır:

  • Sinüs sorunları ve burun akıntısı
  • Doğumda ciddi şekilde deforme olmuş bir kafa olan kraniyofasiyal kusur (yaygın bir Birman kedisi durumu). Bu şekilde kusurlu doğan yavru kediler genellikle ötenazi edilir.

5 ila 9 aylıkken bir Bombay’ın kısırlaştırılması önerilir. Bu cins cinsel olgunluğa 5 ay kadar erken ulaşır. Dolayısıyla kısırlaştırma da erken gerçekleşmelidir. Obezite herhangi bir kedinin ömrünü kısaltabilir, bu nedenle kedinizin kilosunu izlemeli ve fazla kilo aldığında harekete geçmelisiniz.

Diş eti iltihabını önlemek için düzenli diş fırçalama ile diş hijyenine dikkat etmelisiniz. Bir Bombay’ı yalnızca evde güvenli bir ortamda tutmak, birçok hastalığın önlenmesine, yaralanmalarla mücadele edilmesine yardımcı olacak ve kedilerin ömrünü kısaltabilecek kazaların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Bombay Kedisi - shuayip.com
Bombay Kedisi – shuayip.com

Beslenme

Bombay cinsinin herhangi bir özel besin gereksinimi yoktur. Tüm kedilerde olduğu gibi, yüksek kaliteli kuru mama ve yaş mama ile beslenebilir. Kediniz obezite belirtileri gösteriyorsa, beslenme programını veterinerinizle görüşmenizde fayda var. Yavru kediler, yaşlı kediler ve sağlık sorunları olan kediler için özel diyetler gerekebilir. Son olarak, kediniz için taze ve temiz su sağladığınızdan emin olun.

Sonuç

Bombay kedisi, siyah renginden ötürü bazıları tarafından pek ilgi görmese de bize göre dünyanın en güzel kedilerinden biri! Üstelik oldukça sevecen ve cana yakın. Dolayısıyla hiç tereddüt etmeden asil bir Bombay sahiplenebilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Siyam Kedisi: 7 Maddede Tüm Bilinmesi Gereken Özellikler!

Nasıl Bir Kedi Sahiplenmelisiniz? Bu 4 Maddeye Dikkat!

Kedi Cinsleri ve Özellikleri: Birbirinden Sevimli 10 Kedi Irkı!

Tüysüz Kedi Cinsleri: 7 Farklı Tüysüz Kedi ve Özellikleri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır