Kedi Irkları: British Shorthair Özellikleri! 8 Başlıkta Her Şey

British Shorthair Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler! British Shorthair, sevimli ifadesi ve yuvarlak hatları ile her birimizi anında etkisi altına alabilir. En köklü İngiliz kedi ırklarından biri olan British, sakin ve sessiz bir mizaca sahiptir. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde, milyonlarca kişi tarafından sahiplenilip; kalplerde yer edinmeye devam etmektedir.

British kedilerinin neredeyse her şeyi yuvarlaktır. Yuvarlak bir kafası, parlak yuvarlak gözleri, tombul yanakları, yuvarlak pençeleri ve yuvarlak uçlu bir kuyruğu vardır. Bu kediler birçok farklı kürk rengine sahiptir; ancak en bilineni duman grisidir. Bunlara ek olarak British Longhair adlı bir cins daha vardır.

Bu cinsle aynı özellikleri taşır; fakat Longhair kedilerinin tüyleri daha uzundur. Kimi kaynaklar, British Longhair ile Shorthair kedilerini farklı cins olarak kabul etse de bazıları aynı ırk olduklarını öne sürmektedir.

British Shorthair - shuayip.com
British Shorthair – shuayip.com

British Shorthair Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler!

Genel Bakış

  • Ağırlık: 3 ila 8 kg; Erkek British’ler dişilere göre genellikle daha ağır ve büyüktür.
  • Uzunluk: 55 ila 60 cm
  • Kürk – Tüy: Kısa ve yoğun
  • Kürk – Tüy Rengi: Renkler arasında düz beyaz, siyah, turuncu, krem ​​ve gri (en yaygın). Ayrıca iki renkli, tekir, patiska, duman ve gölgeli çeşitleri de mevcuttur.
  • Göz Rengi: Bakır, yeşil, altın, mavi
  • Ortalama yaşam süresi: 12 ila 16 yıl

British Shorthair Kedilerinin Genel Özellikleri

Sevgi ihtiyacıDüşük
SamimiyetOrta
Çocuk dostuOrta
Hayvan dostuOrta
Egzersiz – Hareket ihtiyaçlarıDüşük
Oyun oynama isteğiDüşük
Enerji seviyesiDüşük
ZekaOrta
Miyavlama – Sesler çıkarmaDüşük
Tüy dökme oranıOrta
British Shorthair - shuayip.com
British Shorthair Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler! – shuayip.com

British Shorthair Kedilerinin Tarihi Serüveni

İngiltere’nin en eski kedi ırklarından biri olan British Shorthair, aslında Roma kökenli bir ırktır. Büyük olasılıkla Roma İmparatorluğu’nun genişleme dönemlerinde İngiltere’yi işgal ettiği sırada, gemilerdeki yiyecek kaynaklarını kemirgenlerden korumak için bu kedileri yanlarında getirmişlerdir.

Başlangıçta sokak kedisi olarak İngiltere’de cirit atan British’ler, 1800’lerin sonunda evcilleştirilmiş ve bir üreme programına dahil edilmişlerdir. İlk kedi eğitmeni olarak kabul edilen İngiliz Harrison Wier tarafından düzenlenen programda seçici melezleme yoluyla British Shorthair kedileri elde edilmiştir.

I. Dünya Savaşı’nın zorlu ekonomik buhranında, söz konusu ırk neredeyse ortadan kalkmak üzereydi. Ancak savaştan sonra, varlıklarını korumak için Yerli Shorthair, Rus Shorthair’i ve İran /Fars kedisi de dahil olmak üzere geriye kalan pek çok ırk diğer ırklarla çaprazlandı. Böylece kedi soyları yok olmaktan kurtuldu.

Britanya Shorthair’i bir ırk olarak tanıyan ilk kurum American Cat Association’dı. 1979’da International Cat Association ve 1980’de Cat Fanciers Association da dahil olmak üzere diğer kuruluşlar da bu sevimli kedileri özel bir ırk olarak tanıdı.

British Shorthair Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler! - shuayip.com
British Shorthair Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler! – shuayip.com

British Shorthair Kedilerinin Bakımı

British Shorthair bakımı en kolay olan kedilerden biridir. Sosyal kediler olmakla birlikte, çok sevimli bir yapıya sahiplerdir. British, konu ‘bakım veya dikkat’ olduğunda aşırı talepkar değildir. Buna ek olarak sesli bir ırk olmadıkları için çok fazla miyavlamaz veya mırlamazlar. British Shorthair cinsi; yoğun, yumuşak ve kısa tüylere sahiptir. Diğer kedi türlerine göre santim başına daha fazla tüyleri vardır.

Bu kedilerin sağlığı ve bakımı için haftada birkaç kez fırçalanması ve taranması gerekir. Böylece tüy yumağı olma riski de ortadan kalkacak ve bu gibi daha pek çok faydasını görecektir. Britishler, çoğunlukla ilkbahar mevsiminde kışlık tüylerini dökmeye başlarlar. Bu sebeple tüy dökme mevsiminde onları daha sık fırçalamanız ve taramanız gerekebilir. British Shorthair kedileri, kısa sürede, oyuncu bir yavru kediden, olgun ve aynı zamanda sosyal bir yetişkin kediye dönüşürler.

Yine de, bir gecede tam boy büyümelerini beklemeyin. Ortalama olarak, yaklaşık üç yaşına kadar tam boyuta ulaşan kedilerin bazıları, beş yaşına kadar tam olarak olgunlaşamaz. Bu kedilerin kucağınıza zıplaması, size sırnaşması pek olası değildir. Özellikle de kucaklanmaktan veya kucakta taşınmaktan hiç hoşlanmazlar. Bununla beraber, birlikte yaşadıkları aile üyelerinin arkadaşlığından zevk alırlar. Gün içerisinde genellikle aynı odada oynayarak veya uyuklayarak zaman geçirirler.

Britishlerin enerji atma ve hareket etme ihtiyaçları nispeten daha azdır ve zıplama konusunda zorlandıkları bilinmektedir. Tezgahlara veya diğer yüksek tüneklere atlama konusunda başarılı değillerdir. Aslında, hareketsizliğe yönelik bu eğilim, kendi sağlığı ve zihinsel uyarımı için kedinizi düzenli olarak oyuna sokmanın iyi bir fikir olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, kendi başlarına yetinebilmeleri, ayrılık kaygısı yaşamadan uzun süre evde yalnız kalmaya tahammül edebilecekleri anlamına da gelir.

Britishler, kişisel alanları olduğu sürece, çocuklarınıza veya evdeki diğer evcil hayvanlarınıza karşı hoşgörülü ve kabul edici olacaklardır. Lakin çocuklara, kediyi zorla tutmamaları ve onu taşımamaları gerektiğini öğretmelisiniz. İtibarını ve münzeviliği fazlasıyla önemseyen British Shorthair’i, diğer evcil hayvanlarınızın rahatsız etmesine de izin vermemelisiniz.

British Shorthair Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler! - shuayip.com
British Shorthair – shuayip.com

Yaygın Sağlık Sorunları

Sağlam genetik kodları sayesinde British Shorthair, genetik problemlerle boğuşmayan sağlıklı bir cinstir. Bununla birlikte, kalıtsal bir kanama bozukluğu olan Hemofili B için risk altında olabilir. Basit bir DNA testi ile bu risk durumu anlaşılabilir. Kedilerin bu hastalık için taşıyıcı olup olmadıkları belirlenir.

Britishlerin obeziteye yakalanma riski de söz konusudur. Kediler yuvarlak hatlara sahip olsalar bile tombul olmamalılar. Etkileşimli oyuncaklar ve uygulamalı oyun süresi ile egzersiz yapıp, hareket etmelerini sağlamalısınız.

Beslenme

Tüm kediler gibi British Shorthair kedisi de kaliteli malzemeler içeren mamalarla, dengeli bir şekilde beslenmelidir. Kedinizi; yaşını, aktivite ihtiyacını ve enerji seviyesini dikkate alarak beslemelisiniz.

Bu kediler tipik olarak ses çıkarmazlar ve genellikle tezgahlara veya masalara atlamak için gereken enerjiyi ortaya koymazlar. Yine de onlara kendi yemeklerinizden vermemelisiniz.

British Shorthair - shuayip.com
British Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler! – shuayip.com

Sonuç

British Shorthair özellikleri, kolay bakımı ve bağımsız doğası nedeniyle popüler bir kedi cinsidir. Ancak, özellikle her zaman sevgi arayan bir kucak kedisi istiyorsanız, sizler için doğru bir seçim olmayabilir. Dolayısıyla bir kedi sahiplenmeden önce söz konusu cinsin kişiliğini ve bakım gereksinimlerini araştırmak ve iyice öğrenmek için zaman ayırın. Bunu yaparsanız, gelecek yıllar boyunca tadını çıkarabileceğiniz sadık ve sevimli bir dostunuz olabilecektir.

İlginizi çekebilir:

Kedi Irkları: American Shorthair! 8 Başlıkta Tüm Detaylar

Kedi Cinsleri ve Özellikleri: Birbirinden Sevimli 10 Kedi Irkı!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır