Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 7 Başlıkta Lekelere Veda!

Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Gün içerisinde bolca çay tüketen bir millet olduğumuz bilinen bir gerçek. Ve hatta dünyada en çok çay tüketilen ülke olarak epey ünlüyüz. Bu yüzden midir bilinmez ama en çok yakındığımız leke de çay lekesi… Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de leke konusunda aratılan ve en çok merak edilen şeylerden biri çay lekesinin nasıl çıktığı…

Kıyafetlerimize, halımıza, koltuğumuza dökülen çayların şekerli veya şekersiz oluşundan tutun da lekenin ne zamandan beri orada olduğu gibi pek çok faktör bu konuda etkili. Peki, ne yapılmalı? ”Çay lekesi nasıl çıkar? Şekerli çay lekesi nasıl çıkar veya halıdaki çay lekesi nasıl çıkar?” gibi türlü soruların cevabını öğrenmek için okumaya devam edin!

Çay Lekesi Nasıl Çıkar? - shuayip.com
Çay Lekesi Nasıl Çıkar? – shuayip.com

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinize, koltuğunuza veyahut da halınıza; neresi olduğu fark etmeksizin eğer bir yere çay dökülüyorsa, anında müdahale edilmelidir. Zira kurumuş bir çay lekesini çıkarmak çok daha zordur. O yüzden erken müdahale hayat kurtarır. Çay döküldüğü an doğrun yöntemi uygularsanız lekeden eser kalmayacaktır.

Çay lekesini çıkarmak için yapılması gerekenler!

Yeni oluşmuş çay lekesini doğal malzemelerle çıkarma:

Kıyafetinize veya başka bir kumaşa çay döküldüyse, ilk aşamada elinize bir peçete alın ve çayın döküldüğü bölgeyi kurulayıp; fazla çayı temizleyin. Sonrasında kıyafeti ters çevirin ve çayın döküldüğü noktayı soğuk suya tutup, durulayın. Ardından kıyafeti eski haline geri çevirin. Eğer açık renkli bir kıyafet veya kumaşsa, yapmanız gereken bir kase almak ve içine belirli bir miktar karbonat koymaktır. Ardından karbonatın üzerine su ekleyin ve macun kıvamına gelene dek karıştırın.

Elde ettiğiniz macun kıvamındaki karışımı lekenin bulunduğu noktaya sürün. Bunu hafifçe yapmaya çalışın. Zira kıyafetiniz çitilemeye uygun olmayacak kadar narin bir yapıda olabilir. Bu nedenle hafifçe yayın. Koyu renkli kıyafetlerde karbonat yerine dilerseniz sirke veya limon suyu kullanabilirsiniz. Açık renklerde de bu malzemeleri kullanabilirsiniz fakat kendi renklerini kıyafete bırakabilme ihtimalleri var.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar? - shuayip.com
Çay Lekesi Nasıl Çıkar? – shuayip.com

Yeni oluşmuş lekeyi leke çıkarıcı deterjanlarla çıkarma:

Leke çıkarıcı deterjanlar çay lekesini çıkarma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Böyle ürünler piyasada bol miktarda çeşit çeşit bulunmaktadır. Renkli ve beyaz çamaşırlar için kumaş türüne göre özel olarak üretilen bu deterjanlar ile çay lekesinden kurtulabilirsiniz. Her birinin kullanım şekli kendi içinde değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla kullandığınız deterjan neyse onun kullanım talimatlarına uymalısınız. Fikir edinmek için En İyi Leke Çıkarıcı Markaları: 3 İyi Marka! başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Uzun süre beklemiş çay lekesini çıkarma: 

Şekerli çay lekesi veya kurumuş çay lekesi: Çay lekesinin niteliği de çoğu durumda önemlidir. Eğer çay lekesi uzun süre beklemişse veya dökülen çay şekerliyse, bu tip lekeleri kumaşlardan çıkarmak çok daha zor olabilmektedir. Ancak imkansız değil! Kurumuş çay lekesini çıkarmak istiyorsanız, ilk olarak yapmanız gereken şey leke yüzeyini yumuşatmaya çalışmaktır. Lekeyi yumuşatmak için kıyafetin veya kumaşın lekeli bölgesini ya da tamamını 15 – 20 dakika kadar ılık suda bekletebilirsiniz.

Beklettikten sonra leke yumuşayacaktır. Yumuşayan lekeyi yukarıdaki yöntemi kullanarak çıkarabilirsiniz. Dilerseniz karbonat ve su karışımı dilerseniz de sirke ve limon suyu ile suyla karıştırarak çay lekesini çıkarabilirsiniz. Veyahut da leke çıkarıcı deterjanlardan yararlanabilirsiniz.

Koltuktaki çay lekesi nasıl çıkar?

Koltuktaki çay lekesi nasıl çıkar? Koltuğun üstünde, çayın döküldüğü bölgedeki fazla çayı peçete, bez veya kağıt havlu yardımıyla alın ve temizleyin. Sonrasında karbonat ile suyu bir macun kıvamına gelene dek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı koltuğun üstüne lekenin bulunduğu noktaya sürün ve ovalayın. Leke çıkana dek bu işleme devam edin. Ardından ılık su ile durulayın ve silin. Leke büyük ihtimalle çıkmış olacaktır. Fakat oldu ki çıkmadı… O halde yapılması gereken leke çıkarıcı deterjan kullanmaktır.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar? - shuayip.com
Çay Lekesi Nasıl Çıkar? – shuayip.com

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle elinize bir kağıt havlu alın. Havluyu halının üzerine çayın döküldüğü bölgeye iyice bastırın ve ıslaklığı alın. Dilerseniz kağıt havlu yerine temiz bir bez de kullanabilirsiniz. Ardından ıslak bez yardımı ile karbonat alın ve çay lekesinin üzerine bastırın. Aynı şeyi çay lekesi çıkıncaya kadar yapmaya devam edin. Lekenin çıktığından emin olunca soğuk suyla ıslattığınız başka bir bez yardımıyla lekeli kısmı durulayın.

Sonuç

Yukarıdaki işlemlerin hiçbiri çay lekesinden kurtulmanızı sağlamadıysa, kıyafetinizi veya halınızı kuru temizlemeye ya da halı yıkamaya gönderebilirsiniz. Fakat buna gerek kalmayacaktır. Zira eğer çay lekesi çok uzun süredir orada değilse bu yöntemlerle muhtemelen çıkacaktır.

İlginizi çekebilecek farklı başlıklar:

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? 4 Etkili Yöntem!

En İyi Leke Çıkarıcı Markaları: 3 İyi Marka!

En Kaliteli Çamaşır Deterjanı Hangisi? 6 Farklı Seçenek!

Kosla Leke Çıkarıcı: 7 Başlıkta Vanish Oxi Action İncelemesi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır