Lavanta Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Alternatif tıpta da sıklıkla tercih edilen şifalı ve aromatik Lavanta Yağı, çeşitli sağlık ve kozmetik alanlarında çokça kullanılmaktadır. Faydalı ve zengin içeriğinden dolayı çay veya yağ şeklinde tüketilir. Lavantadan üretilen bu madde aromatik ve şifalı bir ürün olması dolayısıyla insanlar tarafından çok sevilir. Gelin bu mucizevi yağı yakından tanıyalım.

Lavanta Yağı Nedir?

Doğada bulunan mucizelerden biri olan lavanta; içerdiği vitamin, mineral ve diğer faydalı elementler sayesinde vücudumuz için sayısız faydayı bünyesinde barındırır. Aromatik ve esansiyel bir ürün olduğu için Aromaterapide sıkça tercih edilir, bazı lavanta türlerinin çiçeklerinden damıtma yöntemiyle üretilen aromatik, uçucu bir bitkisel yağ çeşididir.

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

Romatizma ağrılarından tutun, sakinleştirici etkisine kadar birçok faydası vardır. Ayrıca ağrı kesici etkisi de bulunmaktadır. Güçlü kokusuyla enerji ve dinamiklik verir, tazelenmiş hissedersiniz. Lavanta Yağını düzenli olarak kullandığınızda göreceğiniz faydalardan bazılarını sizin için derledik…

71fe9ca42531858aa341df87d75m materialy dlya tvorchestva otdushka lavanda frantsiya lavanta yağı 1 | Shuayip.com
Lavanta Yağı ve Lavanta Bitkisi

Stresi Azaltır

Tertemiz ve güçlü bir kokuya sahiptir, bu muhteşem koku size enerji verir, modunuzu yükseltir ve stresinizi hafifletir. Bu taze koku gün boyu yaşadığınız mental bitkinliği giderirken migrenden tutun depresyona kadar birçok zihinsel ve sinirsel hastalığınızı hafifletmede yardımcı olabilir.

Kötü Kokuları Giderir

Temiz ve hoş bir kokuya sahip olmasından dolayı evinizdeki kötü ve istenmeyen kokuların yok edilmesinde kullanılabilir. Bir bezin üzerine damlatıp evinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu muhteşem kokudan sivrisinekler hiç mi hiç hoşlanmaz, yani bu kokuyu bir sivrisinek-savar olarak kullanabilirsiniz.

Ağrıyı Hafifletir

Kas gevşetici etkiye sahiptir. Bu sebeple baş ağrılarınıza ve romatizma ağrılarınıza iyi gelir. Ayrıca sivrisinek sokması, arı sokması ve böcek ısırması gibi zamanlarda tahribat olan bölgedeki ağrının giderilmesinde kullanılır.

78 shutterstock 296163296 lavanta yağı 2 | Shuayip.com
Lavanta Yağı ve Lavanta Bitkisi

Cilt Sorunlarını İyileştirir

Egzama, sedef gibi cilt problemlerinin vücudunuzda oluşturduğu lezyonları gidermede etkilidir. Ayrıca yara izleri ve yanıkların izlerinin kaybedilmesinde olumlu etkilere sahiptir.

Sindirim Sistemini Rahatlatır

İstikrarlı bir şekilde kullanıldığı zaman bağırsakların çalışmasını sağlayarak hazımsızlık, ishal ve kabızlık gibi sorunlara iyileştirici etkisi bulunur, ayrıca kokusu mide bulantısını gidermede etkilidir.

Saçları Güçlendirir

Kepek problemine iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca saç ve saç derinizi besleyerek saçlarınızın daha hızlı uzamasına ve parlak görünmesini sağlar.

Kan Dolaşımının Arttırır

Yüksek kan basıncının düşürülmesinde etkilidir, istikrarlı kullanıldığında oksijen iletimini destekleyerek kan dolaşımını arttırır. Ayrıca kalp hastalıklarına da iyileştirici etkileri olduğu sanılmaktadır.

Solunum Hastalıklarına Etkilidir

Boğaz iltihabı, astım, burun tıkanıklıkları, grip, bademcik enfeksiyonu gibi üst solunum yolları hastalıklarına iyi gelir. Bu hastalıklardan muzdarip iseniz boyun bölgenize veya kollarınıza sürerek kullanabilirsiniz.

flower essence workshop clear emotional static scaled 1 lavanta yağı 3 | Shuayip.com
Lavanta Yağı ve Lavanta Bitkisi

Ruh Halinizi İyileştirir

Çevreye yaydığı taze ve güzel kokusu ile ruhunuz adeta tazelenme yaşar. Ruh haliniz yükselir, zihniniz temizlenir ve stresiniz hafifler. Ayrıca yanınızda ufak bir lavanta kolonyası bulundurmak hem hoş kokmanızı hem de tazelenmenizi sağlayacaktır.

Uyku Kalitesini Arttırır

Sakinleştirici özelliği sebebiyle uyku kalitenizi en az %65 arttırır ve daha verimli bir uyku uyumanızı sağlar.

Mantara Karşı Etkilidir

İçerisinde bulundurduğu bileşikler sayesinde anti-fungal etkiler gösterir ve mantarları yok eder.

Baş Ağrısını Geçirir

Sakinleştirici etkisi dolayısıyla stres kökenli baş ağrılarınıza ve migren ağrılarınıza çok iyi gelir. Koklamak ağrılarınızı oldukça hafifletecektir.

Burun Tıkanıklığını Geçirir

Kaynar suya damlatacağınız 5-6 damla lavanta yağının buharını koklamak burun tıkanıklığınızı hafifletecektir.

Uyku Sorunlarını Giderir

Uykuya dalmakta sorun yaşayan kişiler bu sakinleştirici etkiye sahip bu üründen ellerine 1-2 damla sürerlerse çok daha rahat uykuya geçerler, eğer koku ağır gelirse bu işlemi ayaklarına yapabilirler veya damla sayısını azaltabilirler.

shutterstock 302507627 scaled 1 lavanta yağı 4 | Shuayip.com
Lavanta Yağı ve Lavanta Bitkisi

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

İç hastalıklarından muzdarip iseniz, günde 3 kez olmak üzere tok karnına bir su bardağına 3-4 damla damlatmak kaydıyla tüketebilirsiniz.

Cilt sorunları yaşıyorsanız, cildinize güzelce masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızın güçlenmesini istiyorsanız, şampuanlarınıza, saç bakım maskelerinize ekleyerek kullanabilirsiniz veya duş esnasında birkaç damlayı saçınıza damlatarak da kullanabilirsiniz.

Eğer alerjik ve kronik hastalık taşıyorsanız veya risk bulunduruyorsanız kesinlikle doktorunuzdan bilgi almadan kullanmayınız, olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Hint Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Propolis Nedir? Propolis’in Faydaları Nelerdir? 1001 Faydası var!

Semizotu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır