Çocuklar için En İdeal Köpek Cinsleri: 5 Sevimli Minik!

Çocuklar için En İdeal Köpek Cinsleri: Küçük çocuklarınız, kendileri gibi küçük bir köpek sahiplenmek için başınız etini yemeye başlamış olabilir. Zira çocukların hayvanlarla arası genellikle çok iyidir. Esasen her birimiz küçükken bir evcil hayvanımızın olması için can atıyorduk! Ancak şöyle bir durum var ki; küçük çocuklu aileler için doğru köpek cinsini bulmak zor bir denge olabilir.

Bazı küçük köpek cinsleri kırılgan bir yapıya sahip olduğu için küçük çocukları olan aileler için tavsiye edilmezler. Bununla birlikte, bazı küçük köpeklerin her yaştan çocuklarla iyi geçindiği bilinmektedir. Çocuklu aileler için ideal olan ırklarda bile, birçok evcil hayvan uzmanı, eve bir köpek getirmeden önce en küçük çocuğunuzun en az 5 yaşına gelmesini beklemenizi önerir. 

Beş yaşını geçmiş çoğu çocuk iyi bir dürtü kontrolüne sahiptir ve köpekle ilgili kuralları daha iyi anlayıp her bir kurala uyabilir. Güvenlik adına, çocuklar ve köpekler arasındaki tüm etkileşimler bir yetişkin tarafından denetlenmelidir. Doğru köpeği seçmek için özel olarak zaman ayırmanız ve çocuklarınıza, bir köpekle nazikçe ve saygılı bir şekilde nasıl etkileşimde bulunacaklarını öğretmeniz gerekmektedir.

Aşağıda, aileniz için en mükemmel evcil hayvanı bulabilmeniz adına çocuklar en iyi anlaşan birbirinden sevimli küçük köpekleri bir araya getirdik. Evcil hayvan seçiminde, köpek cinslerinin mizacını, sabrını ve kolay eğitilip eğitilemediği gibi özellikleri göz önünde bulundurun. Çocuklarınıza, köpeklere ve onların alanına saygılı olmayı da mutlaka öğretin. Bunu yalnızca köpekler için değil; tüm canlılar için yapmaya çalışın.

Çocuklar için En İdeal Köpek Cinsleri

1. Beagle

Beagle
Beagle – shuayip.com

Beagle, son derece arkadaş canlısı bir köpek cinsidir. Ayrıca aile hayatının ritmine, yüksek gürültüsüne ve zaman zaman kaos ortamına kolayca uyum sağlayabilir. Küçük olmasına rağmen, Beagle sağlam ve atletik bir yapıya sahiptir. Her yaştan çocukla anlaşıp, oyunlar oynayabilir. Lakin Beagle cinsi köpeklerin sık sık sesli bir şekilde havladığı ve uluduğu bilinmektedir.

Ayrıca bazıları çok fazla yalnız bırakılırsa ve yeterli derecede hareket edemeyip, egzersiz yapamazsa, canı sıkılabilir, çevresindeki eşyalara zarar verip, ortalığı dağıtabilir. Ve hatta kaçmaya bile çalışabilir. Dışarıdayken, Beagle’ları her zaman tasmalı tutun, böylece keskin koku alan burunlarının peşinden gidip, kaçmaya çalışamazlar.

2. Bichon Frise

Bichon Frise
Bichon Frise – shuayip.com

Oyuncu, eğlenceli ve sevgi dolu köpek cinslerinden biri olan Bichon Frise, küçük köpeklerin lüks bir hayat yaşadığı Fransa’dan geliyor. Ancak lüks hayatı uzun sürmeyen bu küçük ve asil köpekler, Fransız Devrimi‘nden sonra sıradan insanların da kolayca elde edebildiği köpekler haline gelmiş ve zaman içerisinde birer sokak köpeğine dönüşmüşlerdir. Neyse ki bu durum fazla sürmemiş ve bu küçük beyaz tüylü köpek cinsi; zekası, canlılığı ve çekiciliği sayesinde, popüler sirk köpekleri haline gelmiştir.

Bichons Frises oyunlar oynamayı seven ve sevgili ailesiyle birlikte olmaktan başka bir şey istemeyen küçük ve sevimli bir köpektir. Ayrıca her yaştan insana karşı nazik ve sevecendir. Küçük olmalarına rağmen Bichons narin veya kırılgan değildir. Çocuklar, köpeklere nazikçe ve saygılı bir şekilde davranmaları gerektiğini bildiği sürece, harika arkadaşlar olabilirler. Son olarak; bu köpeklerin kabarık hipo alerjenik tüylerinin, profesyonel anlamda bakım gerektirdiğini belirtmeden geçmeyelim.

3. Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel
Cavalier King Charles Spaniel – shuayip.com

Her zaman mutlu ama bir o kadar da soğukkanlı bir köpek cinsi olan C. King Charles Spaniel, çocuklar da dahil olmak üzere herkesle iyi anlaşabilir. Oldukça sevimli, tatlı ve sevecen olan bu cins, kucaklaşmayı ve oyun oynamayı sever. Bununla birlikte kabalıktan asla hoşlanmayan Cavalier’e olabildiğince nazik davranılmalıdır. Bu nedenle çocuklarınızı köpeklerle nasıl etkileşime girmeleri gerektiğini öğretmelisiniz.

AKC Oyuncak Grubu’ndaki köpekler arasında; Pug ile birlikte en büyük üyelerinden biri olan C. King Charles Spaniel, küçük alanlarda mutlu bir şekilde yaşamak için yeterince küçüktür ve kolayca seyahat edebilir. Neşeli ve aktif olmasına rağmen, bir Cavalier’e parkta veya mahallede günlük yürüyüşler yaptırarak enerjisini atmasını ve yeterli düzeyde egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ekstra bir oyunlara veya egzersizlere gerek kalmadan köpeğinizin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Bunların yanı sıra bu köpeklerin kürkleri, yapı bakımından ekstra özene ihtiyaç duymaz. Dolayısıyla Cavalier’in bakımı nispeten daha kolaydır.

4. Cocker Spaniel

Cocker Spaniel
Cocker Spaniel – shuayip.com

Cocker Spaniel, en sevdiği insanlarla birlikte olmaya bayılan ve bununla aşırı derece mutlu olabilen küçük bir köpektir. Bazı köpek cinslerinde olduğu gibi, C. Spanieller de insanlarla, diğer köpeklerle ve hatta kediler gibi diğer evcil hayvanlarla barışçıl ilişkiler kurmak üzere eğitilmişlerdir. İyi sosyalleşmiş C. Spaniel’ler, çocuklar için iyi birer dost olabilirler.

Fakat çocukların, köpeklere karşı nazik ve saygılı olmaları gerekmektedir. Cocker’lar oyunlar oynamayı severler ve çocukların atabilecekleri kadar çok top alırlar ve hemen hemen her oyuna veya maceraya katılırlar. Bu köpekler, küçük çocuklara zarar veremeyecek kadar küçük olsa da sağlam bir yapıya sahiplerdir.

Cocker’lar enerjiktir, ancak günlük yürüyüşler ve arka bahçede tasmasız koşular şeklinde yalnızca orta derecede egzersize ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte, kürklerinin düzenli olarak profesyonel bakıma ihtiyacı vardır.

5. French Bulldog

Fransız Bulldog - shuayip.com
Fransız Bulldog – shuayip.com

French Bulldog ya da diğer adıyla Frenchie, oldukça uyumlu ve eğlenceli bir ırktır. Fransız Bulldoglar, bazen İngiliz Bulldog olarak da adlandırılan çocuk dostu Bulldog’un daha küçük bir versiyonudur. Tek büyük fark, Frenchie’nin yukarı kalkık belirgin, büyük “yarasa” kulaklarına sahip olmasıdır. Eşsiz görünümlerini meraklı ve sevecen doğalarıyla birleştirdiğinizde, Frenchie hem yetişkinlerin hem de çocukların bayılacağı harika bir köpek olacaktır.

Kompakt ama ağır yapılı bir köpek olan French B. çocuklarla iyi anlaşılabilir. Fakat çocuklara köpeklerle saygılı bir şekilde etkileşim kurmaları gerektiği öğretilmelidir. Cins, orta derecede günlük egzersize ve harekete ihtiyaç duymaktadır. Bununla birlikte bu köpeklerin tüyleri pürüzsüzdür ve çok az bakım gerektirir. Bakım için haftada bir kez taranmaları yeterlidir.

Sonuç

Çocuklarla köpeklerin iyi anlaşabildiği herkes tarafından bilinir. Ancak etkileşime girdiklerinde, çocukların, köpekleri incitmemeleri gerekir. Bu nedenle bir köpek sahiplenmeden önce çocuklarınızı bu konuda eğitmeye çalışın!

Ayrıca bakınız:

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gereken 4 Önemli Konu!

Köpek Sahiplenmeden Önce Neler Yapılmalı? 2. Liste!

Yavru Köpek için Hazırlık Rehberi

Küçük Köpekler: Büyümeyen 14 Küçük Köpek Irkı!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır