Çocukların Seveceği 7 Güvenli Oyun Uygulaması

Pandemi döneminde çocukların çok daha fazla evde kalmaya başlaması eğlence anlayışlarını da değiştirdi. Bu durumda da ebeveynleri özellikle de teknolojik oyunlara yönelen çocukları için endişelenmeye başladı. Onların eğitici ve öğretici aktivitelere de yönelmesini isteyen ailelerin son günlerde internette en çok araştırdığı konu başlığı “Çocukların Seveceği Güvenli Oyunlar” oldu.

COVID-19 sürecinin bitip bitmeyeceği ile ilgili belirsizlikler hepimizi derinden etkilemiş durumda ama okula gidemeyen çocuklar için bu sürecin daha farklı bir stres kaynağı olduğunu ifade edebiliriz. Bu sorunu çözmek için uzmanların önerdiği bazı güvenli etkinlik önerileri var.

Çocuklarla ilgili çalışmalar yapan terapistler ve pedagoglar bu süreci işkence gibi görmek yerine bunun bir fırsata çevrilmesi gerektiğini ifade ediyor. Böylece ailelerin onlarla daha fazla zaman geçirmesi ve hem eğitici hem de eğlenceli aktiviteler planlaması mümkün olabilir.

Ben de böyle durumlara çözüm arayanlar için araştırmalar ışığında hazırlanmış güvenli yedi oyunu sizin için derledim. Ancak bu derlemeye bakmadan önce genel olarak dikkat etmeniz noktaları gözden geçirmenizde yarar var.

ana gorsel guvenli oyunlar listelist 2 çocuk 2 | Shuayip.com
Güvenilir Seçenekleri Tercih Edin

Çocukların Strese Girdiği Anlarda Yardımınıza Koşacak Bilgiler

Öncelikle bu dönemde keyfinizi kaçıracak haberlerden ve sosyal medyadaki gelişmeleri takip etmekten birazcık uzak durmalısınız. Çünkü her ne kadar bunu bireysel olarak düşünseniz de duygularınız tüm aile bireylerine yansıyacaktır. Bunu göz önünde bulundurmanız oldukça yararlı olur.

İkinci bir dikkat edilecek nokta olarak mümkünse etkinlik zamanlarını planlarken aynı zamanda yemek saati, uyku saati gibi rutinleri de planlayın ki onların güvende hissetmesini sağlayın. Bunun dışında öneriler arasından seçim yaparken bireysel olarak duyguların, duygulara verilen tepkilerin ve gelişim seviyelerinin farklı olduğunu aklınızda bulundurun.

Sonrasında ise onlara uygun ve güvenilir bir etkinlik seçerek birlikte keyifli vakit geçirebilir, gönül rahatlığıyla onları yalnız da bırakabilirsiniz.

Öneriler

MentalUP

Eğer onların eğlenirken bir şeyler öğrenmesini istiyorsanız bu seçenek tam size göre olabilir. Okulların kapanması ve bir süredir açılmaması ile ailelerin eğitim konusunda da endişeli olduklarını biliyoruz. Bu seçeneği bu soruna çare olması için tercih eden uzmanlar bu ürünü kullanarak onların mekan algısı, problem çözme becerisi, planlama, kavramsallaştırma yeteneği gibi zihinsel becerilerinin geliştirilebileceğini söylüyor. Günlük kullanım sınırlaması özelliği özelliği ile teknoloji bağımlılığının da önüne geçen bu ürüne linkten ulaşabilir ya da ürünün kendi sitesini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ateş ve Su

Bu uygulamayı diğerlerinden öne çıkartan en önemli özelliklerinden biri de içerisinde hiç bir zararlı ya da tehlikeli öge barındırmaması. Tamamen masum ve güvenilir olması ailelerin onu rahatça indirmesini sağlıyor. İki kardeşin hikayesine yer veren uygulamada karakterler büyücüye karşı savaşıyor. İki kişinin karakterleri birlikte yönetmesi ya da uygulamanın iki kişi ile birlikte kullanılması mümkün. Bu uygulama onların mantık ve planlama becerilerinin geliştirilmesi açısından çok büyük önem taşıyor. Buradan göz atabilirsiniz.

Pac-man

1980 döneminde çıkan ve bir klasik haline gelen Pac-man stratejik düşünme ve hızlı karar verme becerilerini geliştirmede oldukça önemli bir rol oynuyor. Pac-man’in içinde stres yaratacak hiç bir öge bulunmuyor. Karakterimizin hayaletlerle savaştığı Pac-man tüm ailelerin tercih edebileceği bir alternatif. İsterseniz telefon ya da tablete indirmek yerine internetten de oynayabiliyorsunuz.

Çocuklar için güvenilir oyun alternatifleri de mevcut
Pac-Man

Fruit Ninja

Bir dönem herkesin konuştuğu Fruit Ninja’da oynayanların havada uçan meyveleri kesmesi ve ekranda çıkan kesilmemesi gereken objeler konusunda dikkatli olması gerekiyor. Hem iPhone hem de Android işletim sistem için uygun olduğunu, refleks ve dikkat becerilerini geliştirmede önemli bir rol oynadığını söylemek mümkün.

Red Ball

Kötü canavarlar evreninde geçen Red Ball’da oyuncular dünyayı kurtarmak için savaşıyor. Red Ball’un özellikle uzamsal algı, planlama ve strateji becerilerini geliştirmede rol oynadığı düşünülüyor. Yine Red Ball da hem iPhone hem Android işletim sistemi için indirilmeye uygun

Subway Surfers

Subway Surfers trenler arasında resim yaparken görevliye yakalanan ve kaçmaya çalışan bir karaktere odaklanıyor. Subway Surfers refleks ve hızlı karar verme becerilerini geliştirmeye yardımcı olan güvenilir bir uygulama olma özelliğine sahip.

Angry Birds

Bir zamanların en popüler uygulamalarından biri olan Andry Birds’ün daha sonra filmlerinin ve çizgi filmlerinin çıktığını da biliyoruz. Herkesin sevdiği Angry Birds tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Angry Birds’ün strateji, mantık, analitik düşünme becerilerini geliştirmede çok önemli bir rol oynadığı düşünülüyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır