Dikkat Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği hiperaktivite ile beraber olabileceği gibi tek başına da olabilir ve bu soruna maruz kalan kişinin hayatını zorlaştırabilir. Bu soruna sahip olan kişiler dikkatlerini belirli bir şeye yöneltme sıkıntısı yaşarlar bu yüzden bu probleme sahip kişilerin akademik hayatı pek sağlıklı olmaz. Ve eğer kişinin çevresindekiler kişinin dikkat eksikliğinden muzdarip olduğunu bilmiyorlarsa (hatta bazen biliyorlardı bile) kişinin akademik başarısızlığı yüzünden kişiyi küçümseme, aşağılama eğilimindedirler. Özellikle son yüzyıllardan önce dikkat eksikliğini kimse bir hastalık olarak görmüyordu ve bu soruna sahip kişiler, yaşadıkları dikkat probleminin yanı sıra bir de çevrelerinin baskılarına maruz kalıyorlardı. Bu durum da kişilerin tüm hayatlarını olumsuz etkileyip, yaşam kalitelerini düşürüyordu.

Dikkat Eksikliği
Shuayip.com

Bu sorunu yaşayan kişiler ani dürtülerine göre hareket ederler ve olayın sonucunu düşünmezler. Bu sorun bebek anne rahmindeyken meydana gelir ve zihin gelişimi üzerinde etkileri bulunur. Çocuk doğduktan sonra ruhsal sorunların çıkmasına da neden olur. Yani bu sorun nörogelişimsel bir bozukluktur. Bu sorunu yaşayan çocuklar için ebeveyn ve öğretmenleri tarafından bu problemin çözülmesi söz konusu olamaz. Kişinin uzman yardımı alması gerekir. Bu sorunun genetikle aktarım oranı %75’tir, yani ailesinde bu rahatsızlık görülen bireylerde bu durumun görülme ihtimali yüksektir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

scale 1200 dikkat eksikliği 1 | Shuayip.com
Shuayip.com

Bu sorunun bir sürü belirtisi vardır. Ve bu belirtilerden hangilerinin görüleceği bireyin kaç yaşında olduğu, çevresindeki insan tipleri ve bireyin kendi istek ve zevklerine göre değişir. Bu sorunu yaşayan bireylerde unutkanlık oldukça fazladır ve bir işle meşgulken dikkatleri kolayca dağılabilir. Çoğunlukla karşılarındaki insanı dinlemiyormuş gibi görünebilirler.

Başka insanlarla iş birliği yapmak onlar için zordur ve yüksek ihtimalle dağınıktırlar. Genel olarak başladıkları işleri yarım bırakırlar ve yeni bir işe başlamaları uzun zaman alır. Bunun sonucu olarak etrafındaki insanlar onlara maymun iştahlı diyebilir. Düşünmeden hareket ettikleri için kurallara uymakta sıkıntı çekerler. Konuşan bir bireyin sözünü kesme ve sıra bekleyememe gibi davranışlarda bulunurlar. Bu sorunun sonucu olarak öğrenmede sıkıntı çekebilir, bunun da sonucu olarak depresyon ve kaygılı bir ruh hali içerisine girebilirler.

Dikkat Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

ADHD vs Sleep dikkat eksikliği 2 | Shuayip.com
Shuayip.com

Yapılan tüm araştırmalara rağmen hala bu sorunun kesin bir nedeni bulunamamıştır. Fakat çoğu uzman bu sorunun ortaya çıkmasında birden fazla nedenin rol aldığını düşünüyor. Bu sorundan muzdarip olan bireylerin çevreleri incelendiğinde ailesinde dikkat eksikliği olan bireylerin %75’inin de bu hastalığa sahip olduğu görülmüştür. Bu yüksek olasılığa rağmen kişinin bu sorundan muzdarip olması için iki ebeveyninden de dikkat eksikliği dna‘sı alması gerekir.

Her ne kadar araştırma yapılsa da bu hastalığın kökeni bulunamamıştır, yalnızca bu sorundan muzdarip kişilerin beyinlerinin bazı bölümlerinin daha küçük ya da daha büyük olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte bu sorundan muzdarip olan kişilerin beyinlerinde salgılan sıvıların daha farklı yoğunlukta olduğu da gözlemlenmiştir. Bu soruna sahip olabilecek bazı risk grupları da vardır. Bunlar erken doğumla meydana gelmek ve epilepsi hastası olmaktır.

Dikkat Eksikliği Tanısı Nasıl Konulur? Tedavisi Nelerdir?

image dikkat eksikliği 3 | Shuayip.com
Shuayip.com

Kişinin hayatını etkilemedikçe bu sorun için bir tanı konulmayabilir fakat bu sorun aşırı düzeyde ise bir uzman yardımı ile bu tanı konulabilir. Zaten bu soruna tanı koyabilmek için ortada kesin sonuçlu bir test yoktur. Bu soruna tanı genele bakılarak konulur. Uzmanın uygulayacağı birtakım testler ile birlikte kişiye tanı konulur. Ailenin de anlatımları ile kişinin akademik hayatı ve geçmişi ile ilgili bilgiler alınır, üstüne birtakım testler de uygulanarak kişiye dikkat eksikliği tanısı konulur. Kişi genelde hiçbir şeyi odağında tutamaz, sürekli başka şeyler ilgisini çeker ve oraya yönelir. Umursamaz bir tavrı var gibi görünür, dikkat eksikliği yaşayan kişiler genelde hareketli yapıya sahiptir.

Kişi tedavi edilirken kişinin çevresindeki insanlar da aşırı dikkatli olmalıdır. Çevrenin de uzmanın hem de kullanılan ilaçların yardımı ile bu sorunu tedavi etmek kolay bir işlem haline gelebilir.

Göz atın:

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için Bu 10 Maddeyi Uygulayın!

Sabah Rutininizde Uygulamanız Gereken 6 Şey!

Sindirim Sisteminizin Saat Gibi Çalışmasını Sağlayan 9 Yöntem!

Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir? 4 Başlıkta İnceledik!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır